Jury
W latach 2003 - 2021 w jury naszego festiwalu zasiadało wiele znakomitych osobistości ze świata filmu.
Wojciech Mecwaldowski
aktorINFORMATION:
Aktor filmowy, teatralny i telewizyjny. Absolwent wydziału aktorstwa Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Debiutował w 2003 roku rolą Tatara w „Azylu” wg Maksyma Gorkiego w reż. Krystiana Lupy na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu, z którą przez kolejne lata był związany, grając w sztukach m.in. Pawła Miśkiewicza, Grzegorza Wiśniewskiego, Marcina Wrony, Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego. Na ekranie kin od 2002 roku. Zagrał w wielu filmach niezależnych i serialach („Lekarze”, „Czas honoru”, „Pakt”). Znany z ról w filmach: „Aleja gówniarzy”, „Kto nigdy nie żył”, „Testosteron”, „Lejdis”, „Jak się pozbyć cellulitu”, „11 minut” Jerzego Skolimowskiego. Jedną z najważniejszych kreacji – bohatera z autyzmem stworzył w filmie „Dziewczyna z szafy” w reżyserii Bodo Koxa. Orzymał za nią nagrodę za najlepszą rolę męską na 31. KFDF „Młodzi i Film”, a film wśród wielu nagród otrzymał także Motyla 2014 na 11. EFF Integracja Ty i Ja.
Czytaj więcejUrszula Grabowska
aktorkaINFORMATION:
W 2000 roku ukończyła Wydział Aktorski krakowskiej PWST, obecnej AST. Od 1998 r. niezmiennie związana z krakowskim Teatrem Bagatela , w którym to będąc jeszcze studentką debiutowała rolą Wiery Aleksandrowny w spektaklu „Miesiąc na wsi” w reż. Barbary Sass. Na przestrzeni lat zagrała wiele wymagających ról, m.in.: Maszę w „Trzech siostrach” w reż. A. Domalika, Elein Robinson w „Absolwencie” w reż. P.Łazarkiewicza, Stellę w „Tramwaju zwanym pożądaniem” w reż. M. Meszaros, Annę Żmijową w „Weselu by Czechow” w reż. A. Domalika, Desdemonę w „Othello” w reż. M. Sobocińskiego, Ariel w „Seksie nocy letniej” w reż. A. Majczaka, Marię w „Woyzecku” w reż. A Domalika, Helenę w „Wujaszku Wani” w reż. W.Śmigasiewicza, Belę Berlo w „Sprzedawcach gumek” w reż. A. Korytkowskiej-Mazur, Nastazję Filipownę w „Idiocie” w reż. N.Rakowskiego, Siostrę Ratched w „Locie nad kukułczym gniazdem” w reż. I. Villqista itd.
Czytaj więcejBodo Kox
reżyser, scenarzystaINFORMATION:
Reżyser filmowy, scenarzysta, producent. Laureat Motyla 2013 w kategorii film fabularny za „Dziewczynę z szafy”. To jego pełnometrażowy debiut fabularny, który podbił serca widzów nie tylko w Polsce, zdobył kilkanaście prestiżowych nagród (m.in. nagrody Polskiej Akademii Filmowej w kategorii Odkrycie Roku, nagrody dla najlepszego polskiego filmu podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Camerimage i nagrody dla najlepszego filmu zagranicznego na Rome International Independent Film Festival). Doskonale znany wszystkim miłośnikom polskiego kina przede wszystkim jako jeden z najpopularniejszych i najpłodniejszych twórców nurtu off. Lista filmów, w których zagrał, które wyreżyserował, wyprodukował i napisał do nich scenariusz, jest bardzo długa.
Czytaj więcejMarzena Trybała
aktorkaINFORMATION:
aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna. Urodzona w Krakowie, absolwentka krakowskiej PWST. Pracowała w teatrach w Poznaniu, Krakowie, Warszawie. Grała w teatrach u K. Dejmka, G. Holoubka, A. Hanuszkiewicza. Od 20 lat związana z Teatrem Ateneum w Warszawie. Zagrała w ponad 50 filmach kinowych, telewizyjnych i serialach.
Najważniejsze z nich to: Roman i Magda w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego, Widziadło, reż. Marek Nowicki, Przypadek, reż. Krzysztof Kieślowski, Korczak, reż. Andrzej Wajda, Jeszcze tylko ten las, reż. Jan Łomnicki, Wir, reż. Jacek Shoen, Obcy przyszedł na farmę, reż. Marek Wortman, Ekipa, reż. Agnieszka Holland. Szerszej publiczności znana z udziału w serialach: Hotel 52, Komediantka, Pensjonat pod Różą, Barwy szczęścia, Na noże, Samo życie, Rzeka Kłamstwa.
Czytaj więcejWojciech Otto
filmoznawcaINFORMATION:
Filmoznawca, dyrektor Instytutu Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Autor książek: „Literatura i film w kulturze polskiej dwudziestolecia międzywojennego” (Poznań 2007), „Zdzisław Maklakiewicz” (Warszawa 2008) w serii „Ludzie Polskiego Kina” oraz „Obrazy niepełnosprawności w polskim filmie” (Poznań 2012). Współautor dwóch edycji ogólnopolskiego wydawnictwa edukacyjnego „Filmoteka Szkolna”.
Prowadzi zajęcia z historii filmu, scenariopisarstwa i związków filmu z innymi sztukami. Członek jury konkursów filmowych i scenariuszowych.
Od ponad dwudziestu pięciu lat aktywnie działa na rzecz osób niepełnosprawnych. Jest współzałożycielem i prezesem Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Nasz Dom – Nasz Świat”.
Czytaj więcejMonika Kuszyńska
wokalistkaINFORMATION:
Ukończyła studia wyższe na Akademii Muzycznej w Łodzi z tytułem magistra sztuki, muzykoterapeuty. Była wokalistka zespołu Varius Manx (2000-2006). W 2006 r. wraz z zespołem uległa poważnemu wypadkowi, w wyniku którego do dziś porusza się na wózku. Po raz pierwszy po wypadku pojawiła się na scenie w Koszalinie. Jej koncert otworzył 7. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja w 2010 roku. Monika po występie na festiwalu w Koszalinie, wróciła na scenę na stałe. W 2012 r. wydała płytę „Ocalona”. W czerwcu 2015 r. wzięła udział w 60. Konkursie Piosenki Eurowizja.
Czytaj więcejNiidal Aldibis
reżyser, pisarz, malarzINFORMATION:
Studiował reżyserię w Instytucie Filmowym w Moskwie. Jego pierwszy film krótkometrażowy „Ja Ialil Ja Aain” zdobył srebrną nagrodę na Filmowym Festiwalu w Damaszku, nagrodę „pierwszy film” w Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Tunisie, a także dwa certyfikaty uznania od Montpellier MFF we Francji oraz udział w oficjalnym konkursie festiwalu w Clermont Ferrand i kilku innych festiwalach europejskich i arabskich. Reżyser filmów „Czarny kamień” (dokument), „Rodaj” (fabuła). Członek jury krótkich filmów w Damaszku Festiwalu Filmowym. Wykładał w Wyższym Instytucie Sztuki Teatralnej w Damaszku. Przygotowuje swój kolejny film dokumentalny „Następna oferta”.
Czytaj więcejMałgorzata Sobieszczańska
scenarzystkaINFORMATION:
Jest absolwentką wiedzy o teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Studium Scenariuszowego w Łódzkiej Szkole Filmowej. Autorka scenariusza filmu fabularnego Zgoda w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego, za który otrzymała III nagrodę w konkursie Script Pro oraz nagrodę na Festiwal Filmów Wojennych i Historycznych „Walkirie Filmowe”. Współautorka scenariusza filmu fabularnego Anioł i pies, który znalazł się w finale konkursu Hartley-Merril – film pod tytułem Zwyczajna sprawa został zrealizowany na Ukrainie (reżyser Walentyn Wasjanowicz). W 2018 otrzymała stypendium scenariuszowe PISF-u na scenariusz filmu Przegryziemy Wam gardła! w reż. Bartosza Konopki.
Czytaj więcejPetro Aleksowski
operator, reżyserINFORMATION:
Urodził się w Gdańsku. Ukończył fotografię artystyczną w gdyńskim Liceum Sztuk Plastycznych, realizację tv w Szkole Filmowej w Łodzi i produkcję filmową na Uniwersytecie Śląskim. Ważniejsze filmy fabularne jako operator: Cześć Tereska, Świnki", Śmierć sierżanta Karosa. Jako autor dokumentów stworzył m.in. filmy: Dżem, Maryla, Dzieci Jarocina, Macedończyk czy Przerwana misja. W 2015 roku zadebiutował jako reżyser fabularny filmem Meetings on Elbe. Za film Cześć Tereska otrzymał nominację w kategorii najlepsze zdjęcia do Orłów 2001. Na Gdańsk Docfilm Festival otrzymał nominację do Nagrody Kina Niezależnego za film Macedończyk oraz Nagrodę Publiczności za film Przerwana misja. Dokument opowiadający historię weteranów misji w Afganistanie został nagrodzony na siedmiu festiwalach, otrzymując pięć nagród głównych i dwie publiczności. Jedna z nich to Motyl 2018 w kategorii najlepszy film dokumentalny podczas 15. EFF Integracja Ty i Ja.
Czytaj więcejMikołaj Jazdon
filmoznawcaINFORMATION:
Prof. dr hab. Mikołaj Jazdon: filmoznawca, pracuje w Katedrze Filmu, Telewizji i Nowych Mediów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Autor książek „Dokumenty Kieślowskiego” (Poznań 2002), „Polskie kino niezależne” (redaktor tomu, Poznań 2005) i „Kino dokumentalne Kazimierza Karabasza” (Poznań 2009). Redaktor, razem z Katarzyną Mąką-Malatyńską, tomu zbiorowego „Zobaczyć siebie. Polski film dokumentalny przełomu wieków” (Poznań, 2011). Autor opracowań do albumów z filmami DVD z serii Polska Szkoła Dokumentu („Krzysztof Kieślowski”, „Kazimierz Karabasz”, „Władysław Ślesicki”, „Czarna seria” oraz „Gryczełowska, Halladin, Kamieńska”). Współautor scenariuszy do 12. odcinków telewizyjnej serii „Sztuka dokumentu”. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Off Cinema” w Poznaniu. W latach 1993-1999 realizował filmy w Amatorskim Klubie Filmowym „AWA” w Poznaniu (wśród nich nagradzane na festiwalach dokumenty „Oczekiwanie” (1994), „Ostatnie spotkanie z Krzysztofem Kieślowskim” (1996), „Polonistka” (1997), czy „Autograf” (1998). Prowadzi Klub Krótkiego Kina w poznańskim CK Zamek, gdzie prezentuje filmy krótkometrażowe i prowadzi spotkania autorskie.
Czytaj więcejAneta Todorczuk-Perchuć
aktorkaINFORMATION:
Urodziła się w Białymstoku, gdzie ukończyła Liceum Muzyczne w klasie skrzypiec. W 2002 roku została absolwentką wydziału aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie. Jeszcze będąc na studiach zadebiutowała w Teatrze Narodowym rolą Anusi w „Szkole żon”, po czym w latach 2002-2009 była etatową aktorką Teatru Narodowego. Od roku 2009 jest „wolnym strzelcem”. Obecnie występuje gościnnie w teatrach: Komedia, Capitol, Montownia, Och-Teatr oraz Teatrze Polonia, gdzie gra swój monodram „Matka Polka Terrorystka”.Ze szklanego ekranu widzowie pamiętają ją z seriali: „Samo życie”, „Na dobre i na złe”, „M jak miłość”, czy „Wszyscy kochają Romana”... W roku 2002 zrobiła rownież swój recital pt. „niedorosłam”. Prezes Fundacji „Mamy dzieci", której celem jest tworzenie równych warunków szans rozwoju intelektualnego, zawodowego , społecznego i kulturalnego ,jak również prowadzenie działalności kulturalno-oświatowej na rzecz wychowanków i byłych wychowanków domów dziecka.
Czytaj więcejMarcin Kondraciuk
terapeuta i animator społeczno-kulturalnyINFORMATION:
Prezes i założyciel Gliwickiego Klubu Filmowego „Wrota” od 2001 roku. Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Drzwi” od 2007 roku. Terapeuta i animator społeczno-kulturalny. Twórca niezależny. Pomysłodawca nowej formy terapeutycznej „filmoterapii planowej”, którą wdraża w środowisko terapeutyczne od 2007 roku m.in przez koordynacje i prowadzenie warsztatów w ramach projektu „Drzwi do Normalności”. Koordynator projektu Grupa Filmowej Interwencji (objazdowe warsztaty filmowe. Współtwórca Teatru Nowej Sztuki. Pracuje z osobami z niepełnosprawnością intelektualną i fizyczną, jak również z dziećmi i młodzieżą, angażując je do tworzenia filmów. W klubie reżyseruje obrazy m.in „Skok Tourette'a” (film nagrodzony m.in Medalem UNICA za Najbardziej Humanitarne Potraktowanie Człowieka), „Ten Zły”, „Droga do Zrozumienia”. W 2014 roku rozpoczął produkcję serialu „Debitum”..
Czytaj więcejKrzysztof Piotrowski
producent, reżyserINFORMATION:
Absolwent Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach. Autor i producent kilkudziesięciu filmów dokumentalnych i reportaży realizowanych dla Telewizji Polskiej, z których wiele poświęconych było Polakom za granicą. Za filmy: „Pan Władeczek – wolontariusz”, „Z Polską w sercu”, „Dwie ojczyzny” otrzymał wyróżnienia i nagrody na Polonijnych Festiwalach Multimedialnych Polskie Ojczyzny w latach 2007-2009. W roku 2010 Krzysztof Piotrowski otrzymał wyróżnienie na Europejskim Festiwalu Filmowym Integracja Ty i Ja za film „Mama”. Odpowiadał za sprawy programowe w Wytwórni Filmów Sportowych i Turystycznych Sportfilm, Telewizji Polsat, TVP S.A. – Oddział w Warszawie. Obecnie związany z TVP 1. W latach 2000-2010 właściciel studia filmowo-telewizyjnego TV Partner, gdzie oprócz filmów dokumentalnych i reportaży realizował też programy rozrywkowe oraz filmy i spoty reklamowe.
Czytaj więcejRyszard Bugajski
reżyser filmowy i telewizyjny, pisarz i scenarzystaINFORMATION:
Studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię w PWSFTviT w Łodzi (1973 r.). Pracę zawodową rozpoczął w latach 70. jako asystent Daniela Szczechury i Krzysztofa Zanussiego. Debiutował w 1979 r. filmem „Kobieta i kobieta” W latach 1985-1997 mieszkał i pracował w Kanadzie, gdzie powstał film „Clearcut”. Autor powieści „Przesłuchanie” (1983), „Przyznaję się do winy” (1985) i „Sól i pieprz” (2000). Reżyser filmów dokumentalnych, seriali, spektakli i programów telewizyjnych (m.in. Wiadomości TVP). Filmy fabularne to m.in. „Przesłuchanie” (1981), jeden z najważniejszych polskich filmów, oraz „Generał Nil” (2009), „Układ zamknięty” (2013). Laureat wielu nagród na festiwalach filmowych, m.in. Złotego Grona w Łagowie, nagrody publiczności i nagrody specjalnej na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, nagrody Srebrny Hugo na Festiwalu Filmowym w Chicago. W 2008 r. z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego odebrał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Czytaj więcejMariusz Trzeciakiewicz
prezes Fundacji na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji KatarynkaINFORMATION:
Autor audiodeskrypcji do filmów polskich i zagranicznych. Wieloletni współpracownik Grupy Radiowej Agory, dziennikarz, wydawca, dyrektor programowy. Współtwórca pierwszego w internecie kina dla osób niewidomych i niesłyszących ADAPTER.pl. Koordynator działań audiodeskrypcyjnych do wydarzeń na żywo prowadzonych w całej Polsce (Orange Warsaw Festival, Top Gear Live, międzynarodowe mecze na Stadionie Narodowym w Warszawie, pokazy Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu itp.). Autor publikacji na temat audiodeskrypcji. Laureat nagrody "Nowe Technologie Lokalnie. Sektor 3.0" przyznawanej przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności za innowacyjne działania w organizacjach pozarządowych (udostępnianie dorobku polskiej kinematografii osobom niewidomym i słabosłyszącym w internecie).
Czytaj więcejGrażyna Błęcka-Kolska
aktorka filmowa i teatralnaINFORMATION:
Fot. Marta Wojtal
W 1984 r. ukończyła wydział aktorski w PWSFTiT w Łodzi. W tym samym roku zadebiutowała rolą w serialu „Rozalka Olaboga”. W latach 1984-1985 występowała na scenie Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, w latach 1985-1987 aktorka teatru Drugie Studio Wrocławskie, a w latach 1989-1991 Teatru Współczesnego we Wrocławiu. Zagrała w około pięćdziesięciu filmach i spektaklach telewizyjnych. Otrzymała nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą w filmie „Cudowne miejsce” na Festiwalu Filmowym w Gdyni (1994), nagrodę za główną rolę kobiecą w filmie „Afonia i pszczoły” na Międzynarodowym Forum Filmowym „Złoty Rycerz” w Moskwie (2010), Złotą Podkowę za najlepszą rolę kobiecą w filmie „Jasminum” w konkursie filmów fabularnych na Festiwalu Filmowym „Wakacyjne kadry” w Cieszynie (2006). Wykładowca w Akademii Multi Art w Krakowie, od lat związana ze światem kultury i sztuki. Prezes i współzałożycielka Fundacji Fabryka Sensu, wspierającej młode talenty artystyczne.
Czytaj więcejArkadiusz Jabłoński
prezes Fundacji „Akademia Integracji. Praca. Edukacja. Sport”INFORMATION:
prezes Fundacji „Akademia Integracji. Praca. Edukacja. Sport”, (wcześniej AMS dla Integracji) prowadzącej działalność na rzecz integracji osób niepełnosprawnych. Szermierz, medalista mistrzostw Polski, Europy i Igrzysk Olimpijskich (Sydney, Ateny). Jak mówi: sport był mu przeznaczony. W dniu otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Seulu uległ wypadkowi w wyniku, którego stracił obie nogi. Wbrew wszystkiemu uznał, że to znak aby rozpocząć przygodę ze sportem. Na początku starał się spróbować swych sił w różnych dyscyplinach paraolimpijskich. Jeździł w maratonach, grał w koszykówkę na wózkach i tenisa ziemnego ale ostatecznie zdecydował, że najbardziej zgodna z jego charakterem jest szermierka i to z nią osiągnął największe sukcesy. Po zakończeniu kariery sportowej stał się wielkim propagatorem sportów paraolimpijskich. Jest sędzią szermierczym.
Czytaj więcejAnna Jadowska
reżyser, scenarzystka i scenografkaINFORMATION:
Urodziła się w 1973 roku w Oleśnicy. Studiowała na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1996 roku debiutowała literacko w Brulionie, pracowała też w polskim radiu Wrocław. W 1999 roku rozpoczęła naukę na Wydziale Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. Była współreżyserką pełnometrażowego filmu fabularnego "Dotknij mnie" pokazywanego m.in. na festiwalu filmowym w Berlinie. W 2005 roku jej drugi film pełnometrażowy „Tylko ja” dostał nagrodę za debiut reżyserski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jej kolejny film, „Dzikie róże” czeka na swoją międzynarodową premierę.
Czytaj więcejMarcin Koszałka
operator i reżyser filmowyINFORMATION:
autor zdjęć filmowych do wielu znaczących dzieł współczesnej polskiej kinematografii, dwukrotny laureat nagrody za zdjęcia na FPFF w Gdyni oraz Brązowej Żaby na Camerimage, trzykrotnie nominowany do Orłów. Członek Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej. Jest też reżyserem filmów dokumentalnych i fabularnych, do których sam pisze scenariusze oraz zajmuje się ich montażem. Po realizacji dwóch etiud szkolnych, już w 1999 roku zadebiutował jako reżyser filmu „Takiego pięknego syna urodziłam", dokumentu poświęconego relacjom we własnej rodzinie. Film zdobył nagrody na festiwalach w Berlinie, Krakowie oraz Nyon. Kolejne filmy autorstwa Koszałki były wielokrotnie nagradzane m.in. w Karlowych Warach, Chicago, Lipsku, Krakowie, Tampere, Teheranie, Trento. Najbardziej znane filmy to ; „Istnienie" „Śmierć z ludzką twarzą", „Cały dzień razem", „Do bólu", „Ucieknijmy od niej", „Deklaracja nieśmiertelności", „Zabójca z lubieżności". Ten ostatni dokument opowiadający pośrednio historię seryjnego mordercy z Bytomia, był inspiracją jego debiutu w filmie fabularnym. Tak powstał thriller artystyczny „Czerwony pająk", który spotkał się z gorącym przyjęciem na festiwalach w Karlowych Warach, Arras, Kairze, Chicago, Hajfie, Wiesbaden a po premierze kinowej w Polsce cieszył się uznaniem krytyki, środowiska oraz widzów tęskniących za udanym artystycznym kinem ocierającym się o gatunkową przynależność. „Czerwony pająk" otrzymał m.in. nagrody na festiwalach w Arras i Kairze, nagrodę za reżyserię w Wiesbaden i oraz nominacje do nagród Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych oraz Polskiej Akademii Filmowej Orły 2016.
Czytaj więcejMarek Bukowski
aktor filmowy i teatralnyINFORMATION:
absolwent PWST w Krakowie. Zagrał kilkadziesiąt ról filmowych i telewizyjnych. Pisuje scenariusze, reżyseruje filmy i seriale. W 2016 roku zadebiutował jako pisarz powieścią kryminalną "Najdłuższa noc". W marcu 2018 ukaże się jego kolejna powieść.
Czytaj więcejAnna Duda-Gocel
reżyser, scenarzysta, dokumentalistaINFORMATION:
reżyser, scenarzysta, dokumentalista, dziennikarz TVP, autor wielu filmów dokumentalnych, reportaży, filmów edukacyjnych, wydawca, prezenter, dr nauk prawnych, germanista, tłumacz przysięgły języka niemieckiego. Na stałe związana z TVP3 Lublin, w której emitowany jest jej autorski magazyn „STOP!Kultura”. Stypendystka programów naukowych, filmowych i medialnych w Monachium, Mainz, Bonn, Brukseli, Amsterdamie. 2013-2014 stypendystka programu postdoktoranckiego w Szkole Telewizyjnej i Filmowej w Monachium na Wydziale Reżyserii Filmu Dokumentalnego. Laureatka wielu nagród filmowych, m.in. za film dokumentalny „Wyślę Wam kartkę” (film otrzymał m.in. nagrody „Motyl” na Europejskim Festiwalu Filmowym „Integracja Ty i ja”, „Jańcio Wodnik” na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej, nominowany był także do nagrody głównej podczas Festiwalu Filmu Polskiego w Chicago, czy podczas Gdańsk DocFilm Festival). Jesienią tego roku w ramach współpracy z Khmer Community Development będzie realizować film dokumentalny w Kambodży.
Czytaj więcejPaulina Malinowska-Kowalczyk
dziennikarkaINFORMATION:
od 2002r. związana z Telewizją Polską, od 2006 z kanałem TVP Sport. Prowadzi program „Pełnosprawni”, który pokazuje różne oblicza sportu osób z niepełnosprawnością – w wydaniu wyczynowym, paraolimpijskim i amatorskim. Relacjonowała igrzyska w Atenach, Pekinie, Vancouver, Londynie, Sochi (jednocześnie sprawowała funkcję press attache polskiej reprezentacji) i w Rio de Janeiro. Prowadziła i tworzyła programy poświęcone problematyce społecznej „Spróbujmy razem” (TVP2) oraz „Człowiek wśród ludzi” (TVP1). Jest laureatką tytułu Lady D. w kategorii życie zawodowe, a współtworzony przez nią program „Pełnosprawni” został uhonorowany specjalnym wyróżnieniem na Międzynarodowym Festiwalu Filmów i Programów o tematyce sportowej FICTS FEST w Mediolanie. Wierzy, że marzenia są po to, by je konsekwentnie do nich dążyć i osiągać stawiane przez siebie cele, nawet, jeśli z pozoru wydają się niemożliwe do zrealizowania.
Czytaj więcejŁukasz Maciejewski
filmoznawca, krytyk filmowy i teatralnyINFORMATION:
Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych ("AICT") oraz Federacji Krytyków Filmowych ("Fipresci"). Dyrektor programowy festiwalu "Kino na Granicy" w Cieszynie oraz festiwalu Grand Prix Komeda w Ostrowie Wielkopolskim. Wykładowca na Wydziale Aktorskim w Szkole Filmowej w Łodzi oraz na Wydziale Dziennikarskim Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Juror, moderator i organizator kilkuset festiwali filmowych. Pomysłodawca i organizator autorskich cykli: "Kino za Rogiem" i "Aktorki na Bielanach" (Warszawa), "Big Film w Big Book" (Warszawa), "Magiel filmowy" (Wrocław), "Goście Łukasza Maciejewskiego" (Tarnów), "Kino Huta" (Kraków), "Przywrócone arcydzieła" (Kraków), moderator "Kina Konesera" w Koninie oraz licznych cykli tematycznych w Filmotece Narodowej - Instytucie Audiowizualnym w Warszawie. Ambasador akcji "Kultura Dostępna w kinach", ekspert stacji "HBO" i "Cinemax". W Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie prowadzi kino "Millennium". Autor wielu książek (m.in. "Przygoda myśli", "Wszystko jest lekko dziwne" – wywiad-rzeka z Jerzym Radziwiłowiczem, "Flirtując z życiem" – wywiad-rzeka z Danutą Stenką, "Aktorki. Spotkania", "Aktorki. Portrety"), stały współpracownik kilkunastu czasopism, recenzent i felietonista Onetu oraz łódzkiego "Kalejdoskopu", stały komentator „Tygodnika Kulturalnego" w TVP Kultura, autor cyklu "Z fotela Łukasza Maciejewskiego" (portal Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych). Laureat wielu nagród i wyróżnień dziennikarskich: między innymi statuetki "Uskrzydlony", "Dziennikarskiej Weny" oraz "Złotej Róży" za "nową jakość w krytyce filmowej", czterokrotnie nominowany do tytułu "Człowieka Roku Małopolski".
Czytaj więcejMałgorzata Zajączkowska
aktorka teatralna, filmowa i telewizyjnaINFORMATION:
absolwentka PWST w Warszawie, znana aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna.Za dyrekcji Adama Hanuszkiewicza związana z Teatrem Narodowym.Na dużym ekranie debiutowała w filmie Agnieszki Holland w filmie "Zdjęcia próbne". Przez wiele lat mieszkała w USA, gdzie zagrała m.in. w filmach Paula Mazursky'ego i Woody Allena. Jako jedyna polska aktorka grała na Broadway'u. W Polsce na swoim koncie ma role w filmach Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego, Kuby Morgensterna, Leszka Dawida, Ryszarda Bugajskiego. Film Marcina Bortkiewicza "Noc Walpurgii" przyniósł jej nagrodę dla Najlepszej Roli Kobiecej w Koszalinie. W Teatrze Polonia gra w sztuce "Kobiety w sytuacji krytycznej" w reż. Krystyny Jandy. W swoim dorobku ma monodram "Matematyka miłości" w reż. Alicji Albrecht. W TV związana była z serialami, m.in. "Złotopolscy", "Teraz albo nigdy", "Druga szansa". Była wykładowcą w Akademii Teatralnej w Warszawie i w Warszawskiej Szkole Filmowej. W Operze Narodowej w Warszawie prowadzi letnie warsztaty z młodzieżą i reżyseruje spektakle muzyczne w ramach Programu Edukacyjnego. Przygotowuje się do dwóch filmów Marcina Bortkiewicza: "Tonia" i "Burza przed ciszą"
Czytaj więcejSebastian Stankiewicz
aktorINFORMATION:
aktor, podobno charakterystyczny. Zaczynał od kina offowego i kabaretu, do dziś jest członkiem grupy Kabaret na Koniec Świata. Gra w filmach, serialach, teatrze, ostatnio nawet śpiewa. Stara się nieustannie rozwijać i szukać nowych dróg, tak jak jego mistrzowie - Philip Seymour Hoffman i Jack Black.
Czytaj więcejTomasz Karcz
projektant mody, stylista, fryzjerINFORMATION:
projektant mody, stylista, fryzjer bez granic. Niepokorny wobec systemów i stereotypów, wspiera niszowe marki, angażuje się w akcje na rzecz bezdomnych, organizuje pokazy mody dla niepełnosprawnych. Ciało jest dla niego wielowymiarowym dziełem sztuki, fryzura, styl i ubiór ekspresją wielu aspektów osobowości. Pracuje w mieszkaniu, gdzie tworzy niezwykle otwartą przestrzeń do spotkania z drugą osobą, do eksperymentowania i odkrywania nowej, piękniejszej wersji samego siebie. Ubiera i czesze ludzi z lekkością, bo kocha to, co robi. Ulubione słowa to: slow fashion, hand made, joga, tylko zdrowa kuchnia, anty-matrix.
Czytaj więcejJowita Budnik
aktorkaINFORMATION:
Wychowanka Ogniska Teatralnego państwa Machulskich przy Teatrze Ochoty oraz absolwentka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim. Na ekranie zadebiutowała w wieku 11 lat w filmie Kochankowie mojej mamy, Radosława Piwowarskiego, a dwa lata później po raz pierwszy stanęła na teatralnych deskach, grając tytułową rolę w spektaklu Eksperyment Magdalena w reżyserii Haliny Machulskiej w Teatrze Ochoty. Zagrała role w ponad 60. polskich i zagranicznych filmach oraz serialach, a także gościnnie w warszawskich teatrach: Powszechnym, Kamienicy, Studio i Prezentacje. Przełomem w jej życiu zawodowym było spotkanie z duetem reżyserskim Joanną Kos-Krauze oraz Krzysztofem Krauzem, z którymi zaczęła współpracę epizodem w Długu i kontynuowała ją we wszystkich ich późniejszych filmach. Stworzyli wspólnie sześć obrazów, z których najważniejsze: Plac Zbawiciela, Papusza i najnowszy, Ptaki śpiewają w Kigali zostały docenione przez krytyków, widzów i festiwale na całym świecie. Laureatka wielu nagród aktorskich, w tym Kryształowej Kuli w Karlovych Varach, Złotych Lwów w Gdyni oraz Orłów.
Czytaj więcejPiotr Wereśniak
scenarzysta, reżyserINFORMATION:
Autor scenariuszy do takich filmów jak Kiler, Pan Tadeusz, Zakochani, Wkręceni. Reżyser filmów Och Karol 2, Stacja, Zróbmy sobie wnuka, Nie kłam kochanie. Współautor i reżyser seriali Kryminalni, Na dobre i na złe, W rytmie serca, Barwy szczęścia, M jak miłość. Autor dwóch powieści: Zabili mnie we wtorek i Nie szukaj mnie. Autor popularnego mini-poradnika dla scenarzystów Alchemia scenariusza filmowego, który można przeczytać za darmo na blogu autora.
Czytaj więcejJadwiga Jankowska-Cieślak
aktorkaINFORMATION:
W kinie – Magda w „Trzeba zabić tę miłość” (1972) i Basia Białasówna w „Polskich drogach” (1976) u Morgensterna, Anna w „Pani Bovary to ja” u Zbigniewa Kamińskiego i w „Sam na sam” (obie w 1977) u Andrzeja Kostenki, Mgiełka w „Jan Serce” (1981) u Piwowarskiego, nagrodzona w Cannes Eva w „Innym spojrzeniu” (1982) u Karolego Makka, Ada we „Wkrótce nadejdą bracia” (1985) u Kutza, Matka w „300 milach do nieba” (1989) u Mirosława Dembińskiego i Joanna w „Rysie” (2008) u Michała Rosy. Ma scenie: w Teatrze Dramatycznym – Elektra (1974) u Dejmka, Regana w „Królu Learze” (1977) u Jarockiego, Medea, Kora w „Nocy listopadowej” (obie w 1978) u Prusa, Kitty w „Szóstym stopniu oddalenia” u swego męża Piotra Cieślaka i Maryja w „Historyi o chwalebnym zmartwychstanu Pańskim” Piotra Cieplaka, Klitajmestra w „Elektrze” u Warlikowskiego, Nel w „Końcówce” (obie w 1997) u Libery, Herodiada w „Salome” (2000), Matka w „Wymazywanu” (2001), Paulina w „Niedokończonym utworze na aktora” i Aurelia w „Sztuce hiszpańskiej” (obie w 2004) u Lupy oraz Matka w „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” (2005) u Glińskiej. W Teatrze Polskim – Rea w „Romulusie Wielkim” (1985) u Dejmka i Hekabe (2011), Aniela i Elwira w „Mężu i żonie” (1977) u Hanuszkiewicza w Narodowym, Beatrycze w „Dante 1992” u Szajny w Studio, Emilia w „T.E.O.R.E.M.A.T.” u Jarzyny w Rozmaitościach, i pani Szapiro w „Namiętnościach” (obie role w 2009) u Cywińskiej w Ateneum. „W ten zawód wpisany jest egocentryzm – mówi. – Jeśli nie chcesz się podobać, idź sprzedawać rzodkiewkę. Nie oszukujmy się, aktor musi być pod tym względem człowiekiem próżnym, inaczej nie ma tu czego szukać”.
Czytaj więcejMarcin Bortkiewicz
reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, dramaturg i aktorINFORMATION:
Urodzony w Słupsku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Debiutował krótkometrażowym dokumentem „Nauczanie początkowe” (2009) wyróżnionym przez jury na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Jego krótkometrażowa fabuła "Portret z pamięci" była zakwalifikowana do konkursu Director's Fortnight na festiwalu w Cannes w 2012 roku. Za pełnometrażowy debiut fabularny „Noc Walpurgi” (2015) otrzymał wiele nagród na krajowych festiwalach, w tym Nagrodę Złotego Klakiera dla najdłużej oklaskiwanego filmu na 40. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Czytaj więcej