Jak zawsze, w ramach EFF „Integracja Ty i Ja”, także w tym roku organizujemy konferencję popularno-naukową. W tym roku pod hasłem „Efekt motyla”.
Chcielibyśmy pokazać, jak osoby z różnymi niepełnosprawnościami i ograniczeniami mogą być aktywne, nie zamykać się w domu, zmieniać swój wizerunek, jak, często, jedna chwila powoduje, że postanawiamy nie dać się przeciwnościom i żyć dalej na własnych zasadach.
Moderatorem konferencji będzie prof. UAM dr hab. Wojciech Otto – dyrektor Instytutu
Filmu, Mediów i Sztuk Wizualnych UAM w Poznaniu, gdzie prowadzi zajęcia z historii filmu, wiedzy o filmie, scenopisarstwa i związków filmu z innymi sztukami. Jest przyjacielem naszego Festiwalu. Jego wystąpienie na konferencji będzie dotyczyć wizerunku osób z niepełnosprawnościami i właśnie „efektu motyla” w historii kina. Drugim wykładowcą będzie dr Bassam Aouil – psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, prof. Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, który opowie o psychologicznych aspektach „efektu motyla”. Prof. Aouil jest również od dawna przyjacielem naszego Festiwalu, osobą świetnie nawiązującą kontakt ze słuchaczami.
O doświadczeniach przy pracy nad sobą opowiedzą: Adrianna Zawadzińska – piękna, zawsze uśmiechnięta, mądra, z dystansem do świata i do siebie, wicemiss świata na wózkach. Mówi, że choroba – rdzeniowy zanik mięsni - dała jej wolność i szansę na poznanie tej lepszej strony życia i samej siebie.
Karol Siwiera – koszaliński handbiker (jeździ na rowerze, na którym „pedałuje” rękami). Karol mówi, że dzięki rowerowi czuje się samodzielny i może się rozwijać. Bierze udział w wielu zawodach, jego celem jest udział w Igrzyskach Paraolimpijskich,
Krystyna Pilecka – choruje na SM, jest członkiem Związku Literatów Polskich, kanclerzem Krajowego Bractwa Literackiego w Koszalinie, autorką jedenastu tomików poezji dla dorosłych i dla dzieci, a poezja i spotkania z czytelnikami powodują, że jest takim „kolorowym motylem”, który nie daje się chorobie.
Przyjdźcie, posłuchajcie tych historii, zabierzcie głos w dyskusji, podzielcie się własnymi doświadczeniami i przemyśleniami, opowiedzcie o tej chwili w Waszym życiu, która spowodowała pozytywną zmianę.
Czekamy 4 września 2024 r. (środa) o godz. 9.00 w Sali Szmaragdowej
Hotelu Arka w Koszalinie, ul. Zwycięstwa 20/24.