Lista filmów 19. Europejskiego Festiwalu Filmowego INTEGRACJA TY I JA

FILMY DOKUMENTALNE

Antybohater (No Hero at All), reż. Michał Kawecki
Antybohater (No Hero at All), reż. Michał Kawecki, Polska 2021, 77 min. (D)

Fabuła: Miszka to chłopak o wielu twarzach – drobny przestępca i obiecujący narciarz alpejski, który mimo niepełnosprawności fizycznej i trudnych warunków życia, czerpie z niego garściami. Poznajemy go w kluczowym momencie, kiedy wkracza w dorosłość i dostaje ostatnią szansę, by wziąć udział w paraolimpiadzie.

Blisko ziemi (Down to Earth), reż. Paulina Sikora
Blisko ziemi (Down to Earth), reż. Paulina Sikora, Polska 2020, 29 min. (D)

Fabuła: Bohaterami filmu są Małgorzata i Mariusz, mieszkańcy małego miasteczka w południowo-wschodniej Polsce. Film kreśli intymny portret ich współzależnego związku, na stałe naznaczonego przez alkoholizm Mariusza. Relacja ta jest daleka od perfekcji, ale pomimo ciągłych napięć jest w niej dużo troski i subtelnych gestów miłości.

Daida wraca do oceanu (Daida Back to the Ocean), reż. Pablo Ramírez Bolaños
Daida wraca do oceanu (Daida Back to the Ocean), reż. Pablo Ramírez Bolaños, Hiszpania 2022, 24 min. (D)

Fabuła: Daida Ruano Moreno, 18-krotna mistrzyni świata, opowiada o swojej walce z najtrudniejszym rywalem: rakiem, który nie tylko prawie odebrał jej życie, ale także najbardziej osobiste i intymne marzenie...

Druga strona (The Other Side), reż. Jakub Zalewski
Druga strona (The Other Side), reż. Jakub Zalewski, Polska 2021, 13 min. (D)

Fabuła: Marcin to chłopak o wielkim sercu i ogromnych pokładach energii do życia. Marzy o wielkiej karierze w e-sportowym świecie i robi wszystko, aby rozwijać się w tym, co kocha. Po drugiej stronie ekranu komputera życie wygląda bardzo różnie. Są momenty radości i szczęścia, ale także smutku i samotności. To opowieść o wielkiej pasji, ale również obawie o przyszłość.

Hardcore, reż Adán Aliaga
Hardcore, reż Adán Aliaga, Hiszpania 2022, 22 min. (D)

Fabuła: „Podaj mi jointa” – mówi do swojej mamy Rafa. Mężczyzna od ponad 15 lat jest przykuty do łóżka, co nie przeszkadza mu w byciu niesamowicie zajętym i aktywnym człowiekiem. Skoki ze spadochronem, koncerty, tworzenie muzyki, oglądanie pornografii albo medytowanie, spotkania z przyjaciółmi czy dziewczyną są równie częste co wizyty rehabilitantów i specjalistów. Ograniczenia zdają się go nie dotyczyć, ale chroniczny ból już tak.

Jeszcze zdążę (The Time Busters), reż. Aleksandra Kutz
Jeszcze zdążę (The Time Busters), reż. Aleksandra Kutz, Polska 2020, 61 min. (D)

Fabuła: Anna, Urszula, Hanna, Krzysztof, Genowefa, Józef i inni są podopiecznymi Puckiego Hospicjum.
W tej historii jest miejsce na żal, złość, strach, ale też na śmiech, radość, ulgę oraz niezwykłe doświadczenie prawdziwej wewnętrznej wolności.

Jutro czeka nas długi dzień (Long Day Tomorrow), reż. Paweł Wysoczański
Jutro czeka nas długi dzień (Long Day Tomorrow), reż. Paweł Wysoczański, Polska 2020, 80 min. (D)

Fabuła: Wyjątkowa bohaterka i jej niesamowite życie. W Jeevodaya mieści się ośrodek wychowawczo-leczniczy dla trędowatych oraz ich rodzin. To właśnie tutaj przed trzydziestoma laty Helena Pyz przyjechała z Polski, aby pomagać chorym i głodnym dzieciom. Z biegiem lat coraz wyraźniej odczuwa słabość, lecz siła charakteru nie pozwala jej skapitulować przed własną chorobą.

Mat, reż. Nasim Soheili
Mat, reż. Nasim Soheili, Iran 2021, 20 min. (D)

Fabuła: Niewidoma dziewczyna sama sprząta otaczające ją środowisko. Chce tworzyć nawyki, zachęcić ludzi, aby nie wyrzucali śmieci byle gdzie i ich niepotrzebnie nie gromadzili.

Między szkłem i ścianami (In Between Glass and Walls), reż. Razan Hassan
Między szkłem i ścianami (In Between Glass and Walls), reż. Razan Hassan, Holandia 2022, 15 min. (D)

Fabuła: Anne nie może zaakceptować syna Felixa, który urodził się z zespołem Downa. Stara się przejść poradzić sobie z tym, tworząc teatr z Sarą, 32-letnią kobietą z zespołem Downa. Czy Anne sprosta swojemu macierzyństwu poprzez spotkania z Sarą?

Mrugaj, mrugaj mała gwiazdko (Twinkle, Twinkle Little Star) reż. Sujit Kumar Jha
Mrugaj, mrugaj mała gwiazdko (Twinkle, Twinkle Little Star) reż. Sujit Kumar Jha, Indie 2021, 35 min. (D)

Fabuła: Mierzący niespełna 125 cm Ranjit jest aktorem w Assam w Indiach i wraz z grupą teatralną dla niskorosłych chce zrobić karierę w Bollywood. Po latach upokorzeń w roli klauna w cyrku, Ranjit odnalazł się w teatrze i stara się zmienić swój los oraz pokonać niesprawiedliwość społeczną.

Na wstrzymanym oddechu (Holding Your Breath), reż. Katarzyna Sikorska
Na wstrzymanym oddechu (Holding Your Breath), reż. Katarzyna Sikorska, Polska 2021, 14 min. (D)

Fabuła: Wojtek, pływak kategorii S11, srebrny medalista igrzysk paraolimpijskich, mistrz świata i Europy miał być pierwszym niewidomym freediverem w Polsce. Pandemia uniemożliwiła mu nie tylko ukończenie kursu nurkowania na wstrzymanym oddechu, ale przekreśliła jego start w igrzyskach olimpijskich oraz mistrzostwach, co zmusiło go do zastanowienia się nad swoją karierą sportową.

Nocą spaceruję (At Night I Walk), reż. Helena Malak
Nocą spaceruję (At Night I Walk), reż. Helena Malak, Francja 2021, 30 min. (D)

Fabuła: Wszystko zaczyna się od spotkania Heleny i Françoise. Między nimi jest różnica czterdziestu lat i wózek inwalidzki, co – jak się okazuje – nie ma znaczenia. Podczas spaceru zadają sobie pytania, w jaki sposób napotkane przeciwności mogą zmienić życie?

Opowiem ci o twoim ojcu (I’ll Tell You about Your Father), reż. Daniele Gangemi
Opowiem ci o twoim ojcu (I’ll Tell You about Your Father), reż. Daniele Gangemi, Włochy 2022, 22 min. (D)

Fabuła: Sława włoskiej telewizji lat 80. podczas morskiej podróży próbuje opowiedzieć o sobie autystycznemu synowi Emanuele. Ma nadzieję, że pewnego dnia on też zrozumie jego słowa, jego historię oraz wybory, nadzieje i marzenia.

Pisklaki (Fledglings), reż. Lidia Duda
Pisklaki (Fledglings), reż. Lidia Duda, Polska 2022, 84 min. (D)

Fabuła: Nietuzinkowe trio małych bohaterów: pełna fantazji Zosia, wrażliwy Oskar, niezależna Kinga muszą wejść w dorosłość znacznie wcześniej niż rówieśnicy. Zabierają widza w podróż do świata dziecięcej empatii, artystycznej ekspresji, humoru i siły charakteru. Świata, w którym przyjaźń, miłość i bliskość z drugim człowiekiem są jak tlen, niezbędny by przeżyć najtrudniejsze chwile.

Ściany życia (Walls of Life), reż. Zoran Djordjević
Ściany życia (Walls of Life), reż. Zoran Djordjević, Brazylia 2021, 15 min. (D)

Fabuła: Fragmenty życia artysty Marcosa Santosa, który urodził się z porażeniem mózgowym. Jego ręce są niesprawne, ale za to lewą stopą tworzy plastyczne arcydzieła. Jednocześnie uczy dzieci ze swojej biednej i „złej” dzielnicy Campos dos Alemães malowania i przenoszenia sztuki na szare ściany ulic.

FILMY FABULARNE

Bonsai (The Bonsai), reż. Dipa Basnet, Anil Rimal
Bonsai (The Bonsai), reż. Dipa Basnet, Anil Rimal, Nepal 2020, 18 min. (F)

Fabuła: 15-letnia dziewczyna zmaga się ze swoją tożsamością i problemami z funkcjonowaniem w najbliższym otoczeniu. To sprawia, że szuka odpowiedzi, obserwując przyrodę. Film porównuje ludzką psychikę z innymi elementami natury i ich walką o przetrwanie.

Dla Horacio (To Horacio), reż. Melissa De la Vega
Dla Horacio (To Horacio), reż. Melissa De la Vega, Hiszpania 2021, 14 min. (F)

Fabuła: Młoda kobieta niespodziewanie odwiedza starszego mężczyznę. Daje mu prezenty bez podpisu nadawcy.

Drybling (Dribble), reż. Ali Lavarimonfared, Nazafarin Hassanpour
Drybling (Dribble), reż. Ali Lavarimonfared, Nazafarin Hassanpour, Iran 2021, 15 min. (F)

Fabuła: Pasja do piłki nożnej łączy braci

Dzieci i ryby (Out of Water), reż. Gracjana Piechula
Dzieci i ryby (Out of Water), reż. Gracjana Piechula, Polska 2022, 14 min. (F)

Fabuła: Zosia jest 13-letnią CODA-czką – słyszącym dzieckiem niesłyszących rodziców. Wraz z tatą wyrusza zawalczyć o udział w swoich wymarzonych zawodach pływackich, do których przez niedopatrzenie ojca nie została dopuszczona. Po drodze bohaterowie napotykają komplikacje, które stawiają Zosię w roli tłumacza i pośrednika pomiędzy niesłyszącym tatą a resztą świata. Posiadanie głosu staje się dla dziewczynki nie tylko przywilejem, ale również ciężarem.

Emilia, reż. Cristina Guillen
Emilia, reż. Cristina Guillen, Hiszpania 2020, 15 min. (F)

Fabuła: Emilię i jej wnuczkę Silvię łączy wyjątkowa więź. Relacja zostanie ograniczona wraz z pojawieniem się pierwszych objawów choroby Alzheimera.

Gdy byłeś młody, chodziłeś, gdzie chciałeś (When you were young you walked where you wanted), reż. Olga Bejm
Gdy byłeś młody, chodziłeś, gdzie chciałeś (When you were young you walked where you wanted), reż. Olga Bejm, Polska 2020, 8 min. (F)

Fabuła: Młoda dziewczyna pracująca w domu opieki społecznej nawiązuje bliską więź z jedną z podopiecznych. Jej postawy nie podziela ordynator. Film to kameralna, uniwersalna opowieść o potrzebie zrozumienia i przełamywaniu międzypokoleniowych barier.

Kolejna biała dziewczyna (Another White Girl), reż. Medessè Agohoundjè
Kolejna biała dziewczyna (Another White Girl), reż. Medessè Agohoundjè, Benin 2021, 13 min. (F)

Fabuła: Sètchémè jest albinoską. Czuje się samotna i zastanawia, kim jest. Jej przyjaciółka Mélanie poprawia jej humor oraz powoduje, że zaczyna marzyć i myśleć o miłości. Sètchémè w końcu akceptuje siebie i poznaje nowego przyjaciela.

Mar, reż. Milorad Milatovi
Mar, reż. Milorad Milatović, Czarnogóra 2022, 22 min. (F)

Fabuła: Podczas epidemii para wykorzystuje wolny dzień, by zabrać Mar na jednodniową wycieczkę do kanionu. Mar jest osobą autystyczną. Gdy emocje biorą górę i na ich relacje wpływają zewnętrzne i wewnętrzne kryzysy, Mar funkcjonuje z nimi jako odrębny byt. Jej świat jest jednocześnie czysty i niesamowity, ponieważ jest nieznany…

Pukaj 3 razy (Knock 3 Times), reż. Klaudija Matvejevaitė
Pukaj 3 razy (Knock 3 Times), reż. Klaudija Matvejevaitė, Litwa 2021, 14 min. (F)

Fabuła: Młody niewidomy ksiądz tydzień temu rozpoczął pracę w starym kościele miejskim poddawanym obecnie renowacji. Zapoznaje się z nową przestrzenią kościelną i przybyłymi wiernymi, którzy muszą również przyzwyczaić się do nowego księdza.

Stagnant, reż. Konrad Kultys
Stagnant, reż. Konrad Kultys, Polska 2021, 18.min. (F)

Fabuła: Twardy skinhead Adam ignoruje swoją niepełnosprawność, starając się dominować nad bliskimi. Decyzja opiekującego się bohaterem brata dotycząca zmiany pracy zmusza Adama do ponownego przeanalizowania swojej sytuacji i zmierzenia się z własnymi ograniczeniami.

Wielki facet (Big Guy), reż. Hicham Harrag
Wielki facet (Big Guy), reż. Hicham Harrag, Samir Harrag, Francja 2020, 20 min. (F)

Fabuła: Brahim jest jedynym opiekunem starszego brata Mehdiego. Mehdi, ranny na wojnie, jest teraz osobą z niepełnosprawnością, a jego brat wziął na siebie obowiązek opieki nad nim. Ciężko pracując, stara się związać koniec z końcem, Brahim jest wyczerpany i staje przed poważnym dylematem.

W stronę morza (To the Sea), reż. Lin, Po-Yu
W stronę morza (To the Sea), reż. Lin, Po-Yu, Tajwan 2021, 25 min. (F) w obliczu

Fabuła: Samotna matka każdego dnia zdaje najcięższy egzamin z miłości. Opieka nad synem z niepełnosprawnością to wyzwanie dla serca i głowy, przede wszystkim jednak dla kruchego ciała. Gdy chłopiec staje się mężczyzną, a kobieta staruszką, oboje stają w obliczu najboleśniejszej decyzji dotyczącej ich wspólnej drogi.

Wyzwanie (Curlstorm), reż. Merle Thelen
Wyzwanie (Curlstorm), reż. Merle Thelen, Niemcy 2021, 29 min. (F)

Fabuła: Kiedy jakieś wydarzenie wyrywa nas z życia, często znajdujemy schronienie w rzeczach, które zapewniają nam bezpieczeństwo. W ten sposób emerytowany Ernst Hudeki, „sparaliżowany” nagłą śmiercią żony i uwięziony w monotonii i neurotycznych nawykach, znalazł swoje bezpieczne miejsce. Wiedziony strachem, że nie będzie mógł pożegnać się z bliskimi, spędza wszystkie godziny na pisaniu pożegnalnych słów. Ale czasami wyjście okazuje się tam, gdzie najmniej się tego spodziewamy.

FILMY AMATORSKIE

Bajka o gęsim jaju, Raku Nieboraku, Kogucie Piejaku, Kaczce Kwaczce, Kocie Mruczku i o Psie Kruczku ( The Fairy Tale about the Goose Egg, Crayfish Nieborak, Cock Piejak, Duck Kwaczka, Cat Mruczek and the Dog Kruczek), reż. Weronika Żurowska
Bajka o gęsim jaju, Raku Nieboraku, Kogucie Piejaku, Kaczce Kwaczce, Kocie Mruczku i o Psie Kruczku ( The Fairy Tale about the Goose Egg, Crayfish Nieborak, Cock Piejak, Duck Kwaczka, Cat Mruczek and the Dog Kruczek), reż. Weronika Żurowska, Polska 2022, 5 min. (A)

Fabuła: Jajo nie lubi tkwić w jednym miejscu, więc rusza na wędrówkę, w trakcie której poznaje przyjaciół, z którymi tworzy zgraną, ciekawą świata drużynę

Historia pewnego bloku z miasta M (The Story of a Block from the City of M.), reż Agnieszka Boksa
Historia pewnego bloku z miasta M (The Story of a Block from the City of M.), reż Agnieszka Boksa, Polska 2022, 6 min. (A)

Fabuła: Film jest animacją powstałą jako protest przeciwko wojnie. Powstała z rozpaczy patrzenia na to, co się dziej. Powstała, bo jest nadzieja.

Jak mam…? (How am I…?), reż. Maciej Książko
Jak mam…? (How am I…?), reż. Maciej Książko, Polska 2022, 6 min. (A)

Fabuła: Fabuła pokazująca dwóch przyjaciół porozumiewających się przez myśli. Jeden z nich staje przed trudnym wyzwaniem. Zostaje poproszony o rzecz, której nie wie jak sprostać.

Jestem życie (I am Life), reż. Filip Przepiórski
Jestem życie (I am Life), reż. Filip Przepiórski, Polska 2022, 9 min. (A)

Fabuła: Życie jest we wszystkich rzeczach. Uosobione jako niepozorna, ale czarująca istota, odwiedza kwiaty, zwierzęta i ludzi, obdarowując ich energią i pozytywnością.

Niepokonany (Invincible), reż. Karolina Mróz, Mariusz Niewiarowski
Niepokonany (Invincible), reż. Karolina Mróz, Mariusz Niewiarowski, Polska 2022, 10 min. (A)

Fabuła: Film powstał na podstawie fragmentu życiorysu jednego z uczestników WTZ w Olecku. Przedstawia momenty z życia bohatera, które w znaczący sposób wpłynęły na jego obecne postrzeganie świata oraz nastawienie do życia.

Rozmowa kwalifikacyjna (Interview), reż. Dariusz Janiczak
Rozmowa kwalifikacyjna (Interview), reż. Dariusz Janiczak, Polska 2022, 10 min
.
Fabuła: Film jest metaforą sytuacji osób z niepełnosprawnością, które muszą codziennie walczyć o swoje miejsce w społeczeństwie.

FILMY POZAKONKURSOWE

Cyrano, reż. Joe Wright
Cyrano, reż. Joe Wright, USA, Wielka Brytania, Kanada 2021, 124 min. (F)

Fabuła: Cyrano de Bergerac wzbudza zachwyty biegłością, z jaką posługuje się zarówno słowem, jak i szpadą. Jest jednak przekonany, że jego powierzchowność czyni go niegodnym olśniewającej Roxanne. Zamiast szczerze wyznać miłość przyjaciółce, milczy. Roxanne, nieświadoma jego uczuć, zakochuje się w młodym żołnierzu Christianie.

Jestem Greta (I am Greta), reż. Nathan Grossman
Jestem Greta (I am Greta), reż. Nathan Grossman, Szwecja 2020, 98 min. (D)

Fabuła: Porywający dokument o Grecie Thunberg, nastoletniej aktywistce działającej w obronie klimatu, w którym wykorzystano nieznane dotąd materiały opisujące jej drogę, od organizowania szkolnych strajków do globalnych protestów.

Księgarnia w Paryżu (A Bookshop in Paris), reż. Sergio Castellitto
Księgarnia w Paryżu (A Bookshop in Paris), reż. Sergio Castellitto, Włochy/Francja 2021, 90 min.

Fabuła: Życie Vincenzo kręci się wokół miłości do książek oraz dotkniętej niepełnosprawnością córki. Pewnego dnia do jego księgarni wpada Yolande. To żywiołowa, ekscentryczna, zabawna i piękna kobieta. Oczarowany jej życiową energią Vincenzo znów zaczyna odczuwać emocje, o których istnieniu już dawno zapomniał, odkrywając na nowo uroki życia.

Sonata, reż. Bartosz Blaschke
Sonata, reż. Bartosz Blaschke, Polska 2021, 118 min. (F)

Fabuła: Oparta na faktach poruszająca historia Grzegorza Płonki, u którego dopiero w wieku 14 lat stwierdzono niedosłuch, a nie jak wcześniej zakładano – autyzm. Późna, prawidłowa diagnoza pozwoliła odkryć talent muzyczny chłopca.

Superbohaterowie (Superheroes), reż. Paolo Genovese
Superbohaterowie (Superheroes), reż. Paolo Genovese, Włochy 2021, 122 min.

Fabuła: Bohaterów filmu poznajemy, gdy jako młodzi ludzie zakochują się w sobie na zabój. Z biegiem czasu okazuje się jednak, że wspólne życie to nie tylko idylla, ale i mnóstwo trudnych chwil, z którymi niełatwo sobie poradzić. Tytułowi superbohaterowie walczą o utrzymanie związku, przechodząc przez różne, często skrajne, stany emocjonalne – bliskość i samotność, kłamstwa i uczuciowe rozterki, sekrety i zdrady.

Wszystko poszło dobrze (Everything Went Fine), reżyseria François Ozon
Wszystko poszło dobrze (Everything Went Fine), reżyseria François Ozon, Francja 2021, 110 min.

Fabuła: Kiedy Emmanuèle przerywa pracę i podnosi słuchawkę telefonu, jeszcze nie wie, jak
bardzo zmieni on jej życie. Okazuje się, że 85-letni ojciec kobiety na skutek udaru w
ciężkim stanie trafia do szpitala. Zaniepokojona bohaterka ma jednak nadzieję, że i tym razem mężczyzna wyjdzie z tego bez szwanku.

Nasza strona korzysta z plików cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.