fotogaleria.jpg

Filmy 2020

LISTA FILMÓW DOKUMENTALNYCH

AU 1

AU, reż. Olga Kalchugina, Ukraina 2019, 62 min.

Bohaterami filmu są dwie ukraińskie rodziny wychowujące dzieci ze spektrum zaburzeń autystycznych. Historia skupia się na matkach i ich synach: dziesięcioletnim Tymofiyu z Kijowa i piętnastoletnim Danielu z Rzymu. Kobiety są przyjaciółkami, dzielą problemy i szczęśliwe chwile. Wspierają się, mimo że żyją w innych państwach – na Ukrainie i we Włoszech.

co zdarzy si jutro

Co zdarzy się jutro (What Happens Tomorrow), reż. Anastasia Shtandke, Rosja 2020, 13 min.

Leisan przygotowuje się do Mistrzostw Europy w tenisie stołowym. Miłość rodziny i wsparcie bliskich przyjaciół pomagają jej opierać się stereotypom i odrzuceniu społeczeństwa. Matka Leisan chce za wszelką cenę pomóc córce w rozwijaniu talentu. Czy Leisan zdobędzie złoto w Mistrzostwach Europy w Finlandii?

Czowiek lasu 1

Człowiek drzew (The Man of the Trees), reż. Andrea Trivero, Włochy 2018, 18 min.

Daniel Balima jest starszym ogrodnikiem z Tenkodogo w Burkina Faso. Jako dziecko zachorował na polio. Mimo że nie używa nóg, pomaga ojcu i swojej rodzinie, poruszając się na rękach. „Mogłem wybrać jedną z dwóch ścieżek – żebranie lub wzięcie odpowiedzialności za swoje życie i poświęcanie się pracy z dumą” – mówi. Każdego dnia chodzi do ogrodu pracować, mimo różnych przeciwności, które napotyka.

jestem

Jestem (I Am), reż. Juan Pedro Sabina, Hiszpania 2019, 20 min.

Cztery kobiety, cztery różne niepełnosprawności, pięć konceptów życiowych: seksualność, wolność, chodzenie, kobiety i ciemność. Ich głosy definiują, kim są i zapraszają widza do wejścia w wyjątkowy świat kobiet z niepełnosprawnościami.

Maricarmen 1

Maricarmen, reż. Sergio Morkin, Meksyk 2019, 80 min.

Mericarmen Graue gra na wiolonczeli w zespole rockowym oraz orkiestrze kameralnej. Jest nauczycielką muzyki, pisarką i biega w maratonach. Jest niewidoma. Sarkastycznym poczuciem humoru i wysoko podniesioną poprzeczką w stosunku do siebie radzi sobie z sytuacją.

moje piekne miasto

Moje piękne miasto (My Beautiful City), reż. Elham Aghlari, Iran 2019, 29 min.

Hamed Paak to upośledzony w stopniu lekkim trzydziestosiedmioletni ojciec i mąż. Potrzebuje pracy, by utrzymać rodzinę, ale w związku ze swoim stanem zdrowia nie jest odpowiednio wynagradzany. Z drugiej strony organizacja wspierająca osoby z niepełnosprawnością nie kwalifikuje go do pomocy z powodu lekkiej formy upośledzenia.

nad

Nadzieja (Hope), reż. Aliaksandra Markava, Białoruś 2020, 26 min.

Nadia to młoda i atrakcyjna kobieta, żona i matka, która najpierw stawia czoła autyzmowi jedynego dziecka, a następnie własnej diagnozie – rakowi. Pomimo wszystko Nadezhda współpracuje z organizacją, która pomaga dzieciom i dorosłym ze specjalnymi potrzebami, wykorzystując dogoterapię. Aktywność społeczna, dobra relacja z psami i opieka nad dzieckiem pomagają jej walczyć z chorobą.

Na grze

Na Górze Tyrryry (On the Top Tyrryry), reż Renata Kijowska, Polska 2019, 60 min.

Bez litości! – chłopaki jej nie cierpią. Na Górze, jak sami mówią, to „półnormalny” zespół, bo połowę składu społeczeństwo uważa za niepełnosprawną. Adam, Robert i Kris mają gdzieś swoje dolegliwości, bardziej zajmują ich zwykłe problemy: alkoholizm, kłopoty rodzinne czy bezrobocie. To żadne przeszkody, by zagrać na największym festiwalu rockowym w tej części Europy. Czy im się uda? Czy występ coś w ich życiu zmieni?

 papcio

Papcio Chmiel, reż. Petro Aleksowski, Polska 2020, 52 min.

„Papcio Chmiel" to filmowy portret Henryka Chmielewskiego - autora najdłużej tworzonego polskiego komiksu „Tytus Romek i A'Tomek". 97-letni dziś artysta pokazany jest oczami 12-letniego fana jego twórczości. Gorzko-słodkie życie człowieka postrzeganego przez pryzmat bohatera komiksu – wesołej małpki, jako symbol humoru i sukcesu opisują w rozmowach z chłopcem dzieci Papcio Chmiela, on sam oraz jego przyjaciele z lat dawniejszych i dzisiejszych. 

Powiedz mi co jeszcze

Powiedz mi coś jeszcze (Tell Me More), reż. Martyna Peszko, Polska 2020, 29 min.

Martyna wraca do rodzinnego domu na trzytygodniowe „wakacje”, by zaopiekować się cierpiącą na stwardnienie zanikowe boczne mamą. Barbara, mimo że może się komunikować już tylko za pomocą ruchu gałek ocznych, stara się powiedzieć swojej córce jak najwięcej. To mogą być jej ostatnie słowa.

Przeprowadzka 1

Przeprowadzka (Moving), reż. Omer Ben David, Izrael 2019, 21 min. 

Shimrit, Adi i Mussaare to najlepsi przyjaciele i współlokatorzy w hostelu dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Problemy pojawią się, gdy ta trójka zostaje przeniesiona do trzech różnych mieszkań. Przeprowadzki oznaczają zmianę pracy, a to ich od siebie jeszcze bardziej oddala. W trakcie zmian i separacji widz zagląda do magicznego świata trojga przyjaciół, który tylko na pozór różni się od naszego.

 u babci

U babci (At Grandma’s), reż. Milena Mądra, Polska 2019, 10 min.

Opowieść o wyjątkowej bliskości babci i wnuczki, mimo fizycznych ograniczeń. Starsza kobieta i dziewięcioletnia dziewczynka z niepełnosprawnością wiodą pozornie nieskomplikowane życie, odnajdując przyjemność w każdej czynności. Świat wydaje się mieć nieskończenie wiele barw, zwłaszcza dla młodszej bohaterki. Jednakże w codziennym trudzie opieki promienność i energia niekiedy na chwilę umykają.

Uciskw twoich mi potrzeba 1

Uścisków twoich mi potrzeba (I Need the Handshakes), reż. Andrej Kuciła, Polska 2020, 18 min.

Gdzieś w dalekiej białoruskiej wsi, w niewielkim domu, 92-letnia Walentyna u kresu życia wertuje stare zeszyty córki. Wraz z nią wyruszamy w podróż przez nieznany świat człowieka, o którym „wszyscy zapomnieli”.

niepodlego

Zobaczyć niepodległość (To See Independence), reż. Piotr Jasiński, Polska 2020, 10 min.

Niewidomy chłopak Wojtek maszeruje w narodowo-patriotycznym pochodzie z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Po drodze spotyka różnych uczestników marszu. Bohater chce na własnej skórze poczuć, czym w dzisiejszych czasach jest patriotyzm? Czym dla Polaków jest niepodległość? Wojtek dochodzi do wniosków, których wielu z nas – choć widzi – często nie dostrzega.

ycie nr 2

Życie nr 2 (Life, Take 2), reż. Krzysztof Włostowski, Polska 2019, 30 min.

Sześć tygodni całkowitej izolacji. Niepewność, strach i marzenia. Klinika Hematologii. Oczekiwanie na przeszczep szpiku. Wiara w medycynę i nadzieja na życie. Zapis osobistych przeżyć autora – na co dzień filmowca i operatora pracującego w telewizji. Zabrana do szpitala kamera pokazuje z bliska rzeczywistość, którą mogli dotąd widzieć tylko ci, którzy sami ją przeżyli – którym zostało darowane…. Życie nr 2.

 

LISTA FILMÓW FABULARNYCH

Bez tchu 1

Bez tchu (Gasping), reż. Rok Hvala, Słowenia 2020, 17 min.

Maja rezygnuje z pracy psychiatry. Jest emocjonalnie rozchwiana, codzienny widok starszych ludzi doprowadza ją do depresji. Jest zagubiona, ucieka w alkohol. Na spacerze znajduje małą kaczkę, która zmienia jej postrzeganie rzeczywistości.

Blask soca

Blask słońca (Sunshine), reż. Carla Malling Agger, Dania 2019, 30 min.

Siedmioletnia Solvej mieszka z chorą psychicznie matką. Żywi się jedzeniem z puszki i chodzi do szkoły w brudnych ubraniach. W całym tym bałaganie tworzy rysunki, które zabierają ją do innego świata. W tym trudnym życiu pojawiają się tylko krótkie chwile z blaskiem słońca. Kiedy stan psychiczny matki się pogarsza, Solvej musi walczyć, by zaakceptować życie, któremu obie stawiają czoła.

Elektryczny 1

Elektryczny (Electric), reż. François Le Guen, Francja 2020, 4 min.

Mężczyzna z amputowanymi nogami marzy, by znów… stanąć na nogi. Zdenerwowany wszechobecną motoryzacją pieszych, bierze udział w wyścigu z najgorszym z reprezentantów: hulajnogą elektryczną.

 

Jestem tutaj (I Am Here), reż. Julia Orlik, Polska 2020, 15 min.

„Jestem tutaj!” chciałaby krzyknąć bohaterka, ale nie jest w stanie poprosić nawet o szklankę wody. Nie może też wstać, bo choroba przykuła ją do łóżka i uzależniła od innych. Doskonale za to słyszy wszystko, co jej bliscy mówią na temat jej stanu. Przeszywająca opowieść o samotności w obliczu śmierci przedstawiona z perspektywy umierającej kobiety, choć nie wypowiada ona ani słowa.

Krtki film o demencji 1

Krótki film o demencji (Dementia Spots), reż. Ildikó Gaál, Węgry 2019, 10 min.

Sceny z życia mężczyzny z demencją.

Los Bengalas 1

Los Bengalas (The Flares), reż. David Valero Simón, Hiszpania 2020, 21 min.

Los Bengalas to orkiestra czterech emerytowanych przyjaciół. Od 30 lat grają na festiwalach w małych miejscowościach. Ale w tym roku coś się zmieniło.

Niema mio 1

Niema miłość (Deaf Love), reż. Michele Bertini Malgarini, Włochy 2019, 15 min.

Dwoje młodych ludzi. Miłość oraz dzika i wspaniała wyspa zaludniona jedynie przez osoby niesłyszące. Paolo jest muzykiem szaleńczo zakochanym w Claudii, dziewczynie której właściwie nigdy nie spotkał, ale z którą dużo pisze. Aby się z nią spotkać, pojedzie na wyspę, gdzie mieszka ukochana, zawalczy o nią i ich miłość.

 Bez nazwy

Niewinność (Innocence), reż. Ben Reid, Wielka Brytania 2019, 19 min.

Pracownik domu opieki ginie, spadając z wysokości. Wydaje się, że to okropny wypadek. Kiedy detektyw przesłuchuje młodego mężczyznę z zespołem Downa, który jest świadkiem wydarzenia, odkrywa, że zbrodnia jest bardziej szokująca, niż ktokolwiek sobie wyobraża.

Papierowa dka 1

Papierowa łódka (Paper Boat), reż. Reza Ghadyani, Niemcy 2019, 10 min.

Człowiek i jego rzeczywistość, fantazja i wspomnienia. Co jest wytworem jego wyobraźni? Film zadaje pytania dotyczące praw człowieka, polityki, emocji… Wszystko bez wypowiedzenia ani jednego słowa.

Prawo do ycia 1

Prawo do życia (The Right to Life), reż. Olga koleva, Bułgaria 2020, 20 min.

Ciężarna kobieta dowiaduje się, że dziecko, którego oczekuje, prawdopodobnie ma wadę genetyczną. Pełna obaw i wątpliwości, oraz mając na względzie uprzedzenia społeczeństwa, Maria staje przed trudnym wyborem: czy dać prawo żyć dziecku ze specjalnymi potrzebami?

Sukienka 1

Sukienka (The Dress), reż. Tadeusz Łysiak, Polska 2020, 30 min.

Julia pracuje w przydrożnym motelu i poddaje się wszechogarniającemu poczuciu odrzucenia i samotności. Jest inna i społeczeństwo wielokrotnie dało jej to odczuć. Marzy jednak o związku i bliskości fizycznej z mężczyzną. Niespodziewanie na jej drodze staje przystojny kierowca ciężarówki. Julia zaczyna o nim fantazjować.

yam z tob 1

Żyłam z tobą (I lived a Life with You), reż. Elena Martinez Santos, Hiszpania 2019, 15 min.

Chloe zaczyna pracę jako pielęgniarka na oddziale hematologii onkologicznej. Jest przytłoczona nową sytuacją aż do momentu, gdy poznaje Laurę. Tę pacjentkę zapamięta na długo.

 

FILMY AMATORSKIE

Chorzowskie bery i bojki 1

Chorzowskie bery i bojki (Once Upon A Time in Chorzów), reż. Sylwia Pradelok-Świerc, Paweł Mikołajczyk, Polska 2019, 10 min.

Pozytywna opowieść o tym, że razem można więcej. Film o tym, jacy jesteśmy, ale też jacy możemy być, gdy zaczniemy zauważać obok siebie innych ludzi.

Monolog Stereo1

Monolog stereo ( Stereo Monologue), reż. Mariusz Wieliczko, Polska 2020, 7 min. 

Cytat w pierwszej sekwencji filmu, wprowadzając i nastrajając do niemal baśniowego, wyimaginowanego świata, odkrywa jednak surowe uderzenia tarabanu. Bohater odkłada taraban i odsłuchuje nagrane uprzednio dźwięki, wyłącza, cofa taśmę, przesłuchuje, ponownie włącza nagrywanie, bierze mikrofon i niczym radiowy spiker  zaczyna nadawać auotorefleksyjną audycję.

Mt 63

Mt 6,3 (Matt 6,3), reż. Maciej Książko, Polska 2020, 4 min.

Ania ma 53 lata. Całe życie mieszka z mamą. Jest dobrym człowiekiem. Czy mama Ani zobaczy w niej to, co najlepsze? Zawsze zostaje nadzieja.

Upr 1

Upór (Stubbornness), reż. Emilia Jaworska, Polska 2019, 3 min.

Marzenia są piękne i możemy je spełniać, a przyczynić się do tego może mocne postanowienie.

W harmonii 1

W harmonii (In Harmony), reż. Krzysztof Kuźnicki, Anna Wiśniewska, Polska 2019, 5 min.

Film zrealizowany przez grupę osób wykazujących zaburzenia psychiczne. Uczestnicy warsztatów współtworzyli scenariusz filmu i jego formę, pełnili funkcję animatorów oraz realizatorów nagrania audio. Poprzez
medium, jakim jest film, chcieli opowiedzieć o sobie, inspirując się filmem Krzysztofa Kieślowskiego „Gadające głowy”.

Zadanie 1

Zadanie (The Task), Dariusz Janiczak, Polska 2018, 5 min.

Monika, główna bohaterka filmu, dostaje do wykonania specjalne zadanie. Mimo że nie wydaje się trudne, Monikę zaczynają dopadać wątpliwości. Film w lekki i zabawny sposób opowiada o trudach pokonywania własnych barier i rozwoju samodzielności u osób z niepełnosprawnością intelektualną.

 

FILMY POZAKONKURSOWE

baby

Babyteeth, reż. Shannon Murphy, Australia 2019, 120 min. (F)

Milla, poważnie chora nastolatka, zakochuje się w Mosesie – chłopaku z problemami. To zmienia ją i jej rodzinę. Rodzice dla ukochanej córki zrobią wszystko, pozwolą nawet Mosesowi z nimi zamieszkać. Okazuje się, że wraz z pierwszymi pocałunkami w Millę wstępuje nieznane dotąd pragnienie życia. Milla pokazuje rodzicom, Mosesowi i wszystkim wokół jak żyć, kiedy nie masz nic do stracenia.

legenda

Ikar. Legenda Mietka Kosza (Icarus. The Legend of Mietek Kosz), reż. Maciej Pieprzyca, Polska 2019, 122 min. (F)

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia niewidomego geniusza fortepianu. Mietek jako dziecko traci wzrok, nie przeszkadza to mu zostać świetnym pianistą klasycznym. Jednak, gdy odkrywa jazz – ma już tylko jeden cel: zostać najlepszym pianistą jazzowym w Polsce. Wygrywa prestiżowy Montreux Jazz Festival.

nadzieja

Nadzieja (Hope), reż. Marie Sødahl, Norwegia 2019, 126 min. (F)

Co może się stać z miłością, gdy pewnego dnia pełna energii i wewnętrznej siły kobieta dowiaduje się, że ma przed sobą zaledwie trzy miesiące życia? Taka sytuacja zastaje Anję i jej męża Tomasa tuż przed Bożym Narodzeniem. Gdy kobieta dowiaduje się, że ma nawrót choroby i nieoperacyjnego raka mózgu, życie bohaterów rozpada się na kawałki i ulega przewartościowaniu.

Nadzywyczajni

Nadzwyczajni (The Specials), reż. Éric Toledano, Olivier Nakache, Francja 2019, 119 min. (F)

Bruno i Malik od 20 lat żyją w innym świecie – świecie dzieci i młodzieży z autyzmem. W prowadzonych przez siebie ośrodkach szkolą młodych ludzi z trudnych dzielnic, aby ci fachowo zajmowali się przypadkami zakwalifikowanymi przez medycynę jako trudne i złożone. Wszystko dla dobra i zdrowia swoich niezwykłych podopiecznych.

Ojciec

Ojciec (The Father), reż. Kristina Grozeva, Petar Valchanov, Bułgaria, Grecja, 87 min. (F)

Po pogrzebie matki Pavel najchętniej wróciłby do swoich codziennych obowiązków i ciężarnej żony. Zwłaszcza że w towarzystwie ojca nie czuje się zbyt komfortowo. Ten ma jednak zupełnie inne plany, związane z przekonaniem, że zmarła kobieta próbuje się z nim skontaktować zza grobu. W rozwiązaniu zagadki pomóc ma wizyta u znanego lokalnego medium. Chcąc nie chcąc, Pavel wplątany zostaje w zaplanowaną przez ojca intrygę, która pozwoli przewartościować ich napięte relacje.

powitanie soca

Powitanie słońca (Still Standing), reż. Stéphane Haskell, Francja 2019, 90 min. (D)

Tuż po czterdziestce życie Stephane’a Haskella, utalentowanego fotoreportera i dokumentalisty, stanęło na głowie. Mężczyzna, u którego zdiagnozowano ciężką chorobę, został sparaliżowany. Tam, gdzie lekarze bezradnie rozkładali ręce, a tradycyjna medycyna nie dawała wielkich nadziei na powrót do zdrowia, szansa niespodziewanie pojawiła się za sprawą… jogi.

Sok

Sokół z masłem orzechowym (The Peanut Butter Falcon), reż. Tyler Nilson, Mike Schwartz, USA 2020 , 97 min. (F)

Zak jest wyjątkowym chłopakiem i zrobi wszystko, by spełnić swoje niezwykłe marzenie – chce podbić świat amerykańskiego wrestlingu. Na swojej drodze przypadkiem spotyka Tylera, drobnego złodziejaszka o wielkim sercu, który wbrew wszystkiemu i wszystkim decyduje się mu pomóc. Zak i Tyler wyruszają w pełną przygód podróż, która stanie się początkiem prawdziwej przyjaźni.

Nasza strona korzysta z plików cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.