fotogaleria.jpg

Filmy 2019

KONKURS FILMOWY

 

FILMY DOKUMENTALNE

Fajna babka

Fajna babka (A Pretty Awesome Girl), reż. Monika Meleń, Polska 2018, 9 min.

Film o silnej kobiecie, która po diagnozie (stwardnienie rozsiane/SM) nie załamała się, a wręcz przeciwnie - dopiero zaczęła walczyć o siebie. Izabela Sopalska-Rybak nie tylko założyła fundację Kulawa Warszawa, dzięki której likwiduje w stolicy bariery architektoniczne, ale stała się też mistrzynią w rugby na wózkach. Inspiruje innych, działa, no i przede wszystkim – kocha nosić szpilki.

Fale uderzeniowe

Fale uderzeniowe (Shock Waves), reż. Kineret Hay-Gillor, Izrael 2017, 70 min.

Trzy opowieści o trzech rodzinach, które codziennie żyją z doświadczeniami wojen i ataków terrorystycznych w Izraelu.

Jak opisać wielkość samolotu

Jak opisać wielkość samolotu (How To Describe the Size of a Plane), reż. Szymon Jan Sinoff, Polska 2019, 19 min.

Przemek wyrusza na swą pierwszą, a zarazem ostatnią, wyprawę rowerową. Cierpi na rzadką chorobę i za kilka lat straci wzrok. Trudniejsza niż wyczerpująca podróż okazuje się jednak myśl o nieuchronności losu. Nowe znajomości i przygody wzbogacają, ale nie przynoszą ulgi.

Julek

Julek, reż. Bartosz Toboła, Polska 2019, 27 min.

Trudno byłoby opisać fascynację, jaką przeżył Julek, oglądając po raz pierwszy występ krakowskiego chóru. Mimo swojego autyzmu nie jest „bohaterem wykluczonym”. Uczestniczy. Przychodzi na próby, wyklaskuje rytm, śpiewa. W domu, razem ze swoją mamą uczy się tekstów piosenek, co nierzadko wywołuje osobiste, emocjonalne napięcia. Julek to film o potrzebie bycia w świecie, mimo nieodłącznego poczucia odmienności, utraty i wobec nieuchronnych pożegnań.

 Michał i Daniel 1

Michał i Daniel (Michail and Daniel), reż. Andrei Zagdansky, USA/Ukraina 2018, 63 min. 

Michail jest artystą. Pracuje nad serią obrazów o nazwie Dziennik Franza Kafki. Jego syn Daniel ma trzydzieści cztery lata, a jego życie jest ściśle związane z życiem ojca. Jest głuchoniemy i cierpi na ciężką postać porażenia mózgowego. Para jest wyjątkowa, podobnie jak ich historia.

Moja piaskowa skóra

Moja piaskowa skóra (My Sandy Skin), reż. Inés Calero, Hiszpania 2018, 8 min.

Tancerka Paula Serrano od urodzenia ma atopowe zapalenie skóry. Paula postrzega swoją chorobę jako proces twórczy i akceptuje różnice, które sprawiają, że staje się piękna.

Odważny

Odważny (A Brave One), reż. Stas Ivanov, USA 2019, 31 min.

Prawdziwa i inspirująca historia studenta medycyny, który zgłosił się na ochotnika do ratowania życia ludzi stojących na linii frontu przeciwko siłom Muammara Kadafiego podczas rewolucji libijskiej w 2011 roku. Podczas zbierania rannych został przypadkowo postrzelony. Ten błąd uniemożliwił mu chodzenie, ale jego odwaga i odporność nie powstrzymały go od posuwania się naprzód.

Połączeni

Połączeni (Connected), reż. Aleksandra Maciejczyk, Polska 2018, 18 min.

Niewidomy Krzysztof oraz Wiola, jego żona i przewodniczka, szykują się do wyjścia na narty, połączeni zestawem Bluetooth. Im wyżej są, tym więcej dowiadujemy się o ich życiu. Zmieniają się warunki pogodowe. Gdy osiągną szczyt, będą musieli odnaleźć się we mgle. Film o miłości i pasji.

Projektanci

Projektanci (Design-Ability), reż. Otoxo Productions, Hiszpania 2017, 33 min. 

Film bada wartość odmiennego podejścia do projektowania dzięki doświadczeniom Odile, Joana, Quima, Carla i Sophie. Ich stosunek do życia, pracy i kreatywności jest wyjątkowy.

 Przywrócić godność 1

Przywrócić godność (Restoring Dignity), reż. Claire Jeantet, Fabrice Catérini, Francja 2018, 52 min.

Sakina jest małą nigeryjską dziewczynką, Amina i Adamu są nastolatkami, a Mulikat i Aliyu to dorośli, którzy od dziesięcioleci żyją ze strasznymi konsekwencjami fizycznymi i psychicznymi nomy (groźna i szpecąca infekcja). Chociaż cierpią z powodu bólu, dyskomfortu i dyskryminacji, robią wszystko, aby pokonać lata izolacji.

Rycerz Stefan

Rycerz Stefan (Knight Stefan), reż, Agnieszka Kozaczka-Gralak, Polska 2019, 35 min.

Opowieść o dziecięcych dramatach 3-letniego Stefcia, który ma zespół Downa. Chłopiec ma 7-letnią siostrę Kalinę, z którą kontakt oparty jest nie tylko na wzajemnej czułości, ale też często na okrutnej rywalizacji. W międzyczasie rodzi się druga siostra – Marysia, z tego powodu Stefek przeżywa dramat, z którym musi się zmierzyć.

Szczęśliwi razem

Szczęśliwi razem (Happy Together), reż. Yen Kung Kuo, Tajwan 2017, 53 min.

Tika, mieszkająca w Holandii, pracuje jako „opiekun seksualny” od ponad 15 lat. Kumashino cierpiący na porażenie mózgowe mieszka w Japonii i współpracuje z firmą TENGA przy projektowaniu pomocy seksualnych dla osób z niepełnosprawnościami. Autorzy przemierzają Azję, Amerykę i Europę, pokazując, że każdy ma takie samo prawo do życia seksualnego.

W hospicjum

W hospicjum (In The Hospice), reż. Lorenz Wetscher, Niemcy 2019, 25 min. 

Film głęboko wnika w życie w hospicjum. Pielęgniarz Robert po kilku nocnych zmianach i pracy wśród umierających stara się normalnie funkcjonować.

Zamknij oczy i leć

Zamknij oczy i leć (Close Your Eyes and Fly), reż. Julia Pietrangeli, Włochy 2019, 39 min.

Sabrina, niewidoma od urodzenia, z wielką wytrwałością nauczyła się pilotować. Zabiera nas do Francji, gdzie bierze udział w warsztatach organizowanych przez Les Mirauds Volants, Europejskie Stowarzyszenie Pilotów Niewidomych. Ta historia wykracza poza przezwyciężanie niepełnosprawności, dotyczy siły tych, którzy spełniają swoje marzenia: w chmurach nie ma żadnych barier.

Znak miłości

Znak miłości (The Sign for Love), reż. Elad Cohen, Iris Ben Moshe, Izrael 2017, 73 min.

Elad urodził się głuchy w słyszącej rodzinie. Po tragicznej śmierci matki i rozpadzie swojej rodziny podejmuje najważniejszą decyzję w swoim życiu: zostaje ojcem.

Znaki

Znaki (The Signs), reż. Wojciech Klimala, Polska 2018, 56 min. 

Życie z pozoru zwykłej dziewczyny wywraca się do góry nogami, gdy na jej głowie ląduje korona miss świata. Blask fleszy, liczne obowiązki miss, podróże, udział w talent show, walka o prawa niesłyszących – a w tym wszystkim niespodziewanie rodzi się miłość.

 

FILMY FABULARNE

głowa

 

#głowa (#head), reż. Steve Roberts, Wielka Brytania 2019, 4 min.

Krótki film o długim oczekiwaniu na diagnozę ADHD i autyzmu.

Choroba dwubiegunowa

Choroba dwubiegunowa (Circular Insanity), reż. Niklas Blum, Niemcy 2018, 5 min. (F)

Młoda kobieta po wyjściu z pociągu kontynuuje wędrówkę pieszo, a jej ogląd świata staje się coraz bardziej zniekształcony. Próbuje uciec od wewnętrznego chaosu. Biegając bez celu i w panice, kwestionuje własne postrzeganie rzeczywistości.

Kabina

Kabina (Stall), reż. Ryan Shovey, USA 2018, 7 min. (F)

Kobieta utknęła w łazience nawiedzonej przez niezwykłego ducha.

 Lato

Lato (Summertime), reż. Aleksandra Mazoń, Polska 2018, 42 min. (F)

Trzydziestoletnia Katarzyna ma niesamowity talent plastyczny. Niestety ku niezadowoleniu matki woli pracować w przedszkolu, spędzając czas z dziećmi, aniżeli iść w jej ślady i zająć się na poważnie swoją artystyczną karierą. Relacje matki i córki komplikują się jeszcze bardziej, gdy Katarzyna zapada na śmiertelną chorobę. Pojawia się szansa na ratunek dla dziewczyny, ale czy Katarzyna z niej skorzysta?

Mam na imię Pietia

Mam na imię Pietia (My Name is Petya), reż. Daria Binevskaya, Rosja 2019, 15 min. (F)

W głęboką zimową noc matka z dwójką małych dzieci trafia na oddział szpitala chorób zakaźnych. Zaczyna tam dochodzić do niezwykłych wydarzeń, które zmieniają jej życie.

Na przełaj

Na przełaj (Cross-Country), reż. Marco Baumhof, Niemcy 2017, 10 min. (F)

Stwardnienie rozsiane powoduje, że Isabella żyje w chaosie. Jest wszystkim zmęczona i chce zerwać ze swoim chłopakiem Tomem. On nie przyjmuje tego do wiadomości i pokazuje partnerce, że w jej życiu wciąż mogą być chwile szczęścia.

Niedoskonali

Niedoskonali (Imperfect), reż. Cristian García Zelada, Peru 2019, 5 min. (F)

Dyskusja grupy osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi toczy się wokół tego, czy mogą włączyć do swojego stowarzyszenia tak zwanych „normalnych”.

Obłęd

Obłęd (Madness), reż. Jakub Drobczyński, Polska 2018, 22 min. (F)

Wujek zabiera na święta do domu swojego siostrzeńca. Po drodze z młodym mężczyzną dzieje się coś dziwnego. I czy naprawdę wraca do rodzinnego domu?

Ptak

Ptak (The Bird), reż. Sakari Sankkinen, Finlandia 2018, 9 min. (F)

Utrata panowania nad swoim kontrolowanym życiem może być najstraszniejszą rzeczą dla delikatnego chłopca.

 Rzeczywistość 2.0 1

Rzeczywistość 2.0 (Whose Reality 2.0), reż. Nico Falcone Georgiadis, Szwecja 2019, 14 min. (F)

Taksówkarz Elias stracił wszelką chęć do życia, kiedy stracił córkę. Chodzi po poradę do terapeuty i psychologa. Jeżdżąc taksówką, wysłuchuje opowieści i zwierzeń pasażerów. Czyja rzeczywistość się bardziej liczy i ilu historii można wysłuchać bez zaangażowania i czy zawsze jest to bezpieczne w świecie, który dzieli nas coraz bardziej?

Terror

Terror, reż. Yonatan Shehoah, Izrael 2018, 16 min. (F)

Dan, który cierpi na PTSD, po tym jak został ranny w ataku terrorystycznym, ma w firmie arabskich współpracowników. W tym czasie wielokrotne ataki terrorystyczne ponownie uderzyły w Jerozolimę.

Tu i teraz

Tu i teraz (Here and Now), reż. Aurélien Mathieu, Francja 2016, 6 min. (F)

Mały chłopiec zmusza swoją mamę do uwolnienia się od wielkiego sekretu, aby wreszcie mogła żyć w pełni tu i teraz! W poszukiwaniu prawdy dziecku pomaga wyimaginowany przyjaciel w zbroi samurajskiej.

 Wiki1

Wiki, reż. Veronica Andersson, Polska 2017, 30 min. (F)

Wiki jest autystyczną i ciekawą świata dziewczyną, która musi zmierzyć się trudną rzeczywistością życia pod jednym dachem razem z matką alkoholiczką po śmierci babci. Szczęśliwie, na przekór złemu losowi, spotyka Mateusza, fana autobusów warszawskiej komunikacji miejskiej, który wprowadza radość do jej szarej egzystencji.

Wszyscy wyjeżdżamy

Wszyscy wyjeżdżamy (We’re All Leaving), reż. Jonas Risvig, Dania 2019, 28 min. (F)

22-letni autystyk Jeppe pracuje w sklepie na kempingu w swoim rodzinnym mieście Silkeborg. Gdy kolega nagle postanawia zmienić systemy działające w sklepie, wydaje się, że wszędzie zapanował chaos. Jednak gdy dziewczyna o imieniu Mynthe i jej dwie koleżanki zamieszkują na kempingu, Jeppe nie może skoncentrować się na niczym innym, jak na fascynacji nieznajomą.

 Zagubieni1

Zagubieni (The Lost Ones), reż. Maria Castillejo Carmen, Maëlle Grand Bossi, Elisabeth Silveiro, Francja 2018, 13 min. (F)

Supermarket pod koniec dnia. W czasie gdy kilku klientów robi zakupy, intruz w kapturze włamuje się do sklepu.

Zatańczysz tato

Zatańczysz tato? (Do You Dance, Daddy?), reż. Miguel Monteagudo, Hiszpania 2019, 26 min. (F)

Joaquín ma chorobę Parkinsona. Dzięki swojej córce Sarze odkryje, że taniec może znacznie poprawić jakość jego życia. Ale Parkinson im tego nie ułatwia.

 

 

FILMY AMATORSKIE

Dobra jak

Dobra jak... (Good As…), reż. Maciej Książko, Polska 2019, 5 min.

Ona jest wrażliwa. Pomaga każdemu. Spotyka bezdomnego. Wie, że jej uśmiech nie wystarczy, bo on jest głodny. Co zrobić? Chleb. To jest rozwiązanie!

Jedziemy

Jedziemy (We Go), reż. Dorota Zjawińska, Jadwiga Osłońska, Polska 2019, 2 min.

Autorzy filmu przez cały rok marzą o tym, żeby we wrześniu pojechać do Koszalina. Stąd motyw podróży jaką chcą odbyć.

Kogo odwiedzasz

Kogo odwiedzasz? (Who Do You Visit?), reż. Łukasz Waśniowski, Polska 2019, 10 min.

Jak poradzić sobie ze stratą przyjaciela? Skoro codziennie z nim rozmawiasz...Skoro codziennie coś Ci o Nim przypomina...Jak znaleźć nowego przyjaciela?

Kolor życia

Kolor życia (The Colour of Life), reż. Michael Njoroge, Grace W. Matu, Kenia 2018, 5 min.

Kolor życia to film krótkometrażowy o kobiecie z albinizmem, która próbuje przetrwać w dyskryminującym afrykańskim społeczeństwie w dwudziestym pierwszym wieku. Ta historia uświadamia nam z jakimi zagrożeniami zmagają się osoby z albinizmem w Afryce.

 

Nie zginęła

 

Nie zginęła (She didn’t Die), reż. Adam Górecki, Danuta Wróblewska, Polska 2018, 8 min.

Kiedy pojawiają się trudne chwile w dziejach narodu, widać jak wiele zależy nie tylko od elit, ale od nas wszystkich.

Superhero

Superhero, reż. Dariusz Janiczak, Polska 2019, 7 min.

W mieście dochodzi do tajemniczego zdarzenia, a główną osobą przewijającą się przez zeznania świadków jest chłopak z zespołem Downa - Marcin. Co tak naprawdę się stało i co ma z tym wspólnego Marcin?

 

 

FILMY POZAKONKURSOWE

Błąd systemu

Błąd systemu (System Crasher) reż. Nora Fingscheidt, Niemcy 2019, 118 min.

Dziewięcioletnia Benni  nie ma domu. To znaczy ma – system opieki społecznej ciągle proponuje jej jakiś dach nad głową. Co z tego, skoro Benni chce być z matką, która jest już w nowym związku, a w nim brak miejsca na „stare”, a do tego trudne dziecko?

 fuga

Fuga (Fugue), reż. Agnieszka Smoczyńska, Polska 2018, 103 min. (F)

Alicja nie pamięta przeszłości, nie wie kim jest. Kiedy po dwóch latach od zniknięcia zostaje odnaleziona przez rodzinę, nie chce wracać do dawnego, zapomnianego życia. Nie pamięta miłości do męża i synka. Z czasem do Alicji wracają urywki wspomnień, tworząc niewyraźny i niepokojący obraz tajemnicy – tego co zdarzyło się w przeszłości

 Jak pies z kotem 1

Jak pies z kotem (A Cat With a Dog), reż. Janusz Kondratiuk, Polska 2018, 102 min. (F)

Słodko-gorzki obraz relacji rodzinnych, dla którego inspiracją jest prawdziwa historia. Pełna ironicznego humoru wizja nieszablonowej rodziny, z jej konfliktami i rywalizacją, nie pozbawiona momentów wzruszenia i autentycznej bliskości. Gdy starszy z braci Andrzej nagle zachoruje, młodszy pomimo różnic i muru nieporozumień, jaki przez lata wyrósł między nimi, podejmie się opieki nad potrzebującym pomocy bratem.

 kręcisz mnie

Kręcisz mnie (Rolling to You), reż. Franck Dubosc, Francja 2018, 107 min. (F)

Jocelyn jest odnoszącym sukcesy biznesmenem i niepoprawnym podrywaczem. Kiedy na pogrzebie matki poznaje śliczną Julie, postanawia ją uwieść, udając niepełnosprawnego! Kobieta daje się nabrać, a sprawy idą w pożądanym przez Jocelyna kierunku. Przynajmniej do momentu, gdy Julie przedstawia mu swoją starszą siostrę, „podobnie jak on” poruszającą się na wózku inwalidzkim.

 maudie

Maudie, reż Aisling Walsh, Irlandia, Kanada, 2016, 115 min.

Wzruszająca opowieść oparta na biografii malarki Maud Lewis, dziś uważanej za jedną z najważniejszych kanadyjskich artystek. Niesamowita historia o romansie pomiędzy samotnikiem a kruchą, ale pełną energii kobietą, która pragnie niezależności, by móc z wielką pasją malować swoje wyjątkowe obrazy.

 ocalić i zginąć

Ocalić i zginąć (Save and Die), reż. Frédéric Tellier, Francja 2018, 118 min.

Franck jest jednym z najlepszych strażaków w Paryżu. Ich credo to: ratuj albo giń! Ma piękną żonę, bliźnięta, są szczęśliwi. Podczas jednej z interwencji Franck z poświęceniem ratuje swoich kolegów, a sam wpada w pułapkę ognia. Kiedy budzi się w centrum leczenia oparzeń, uświadamia sobie, że jego twarz rozpłynęła się w płomieniach, a jego ciało już nigdy nie będzie takie samo. Czy teraz ktoś ,,uratuje’’ jego? Czy będzie to wciąż kochająca żona? A może młoda ciężarna kobieta, która da mu nową pracę?

Nasza strona korzysta z plików cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.