FILMY DOKUMENTALNE
1) Być jak Brad Pitt (Copy Brad Pitt), reż. Ariela Alush, Izrael 2017, 60 min. (D)
Eldar Jusupow nie może mówić. Używa tablicy alfabetycznej do komunikowania się i tworzenia filmów. Jednak jego prawdziwym wyzwaniem jest przekonanie rodziców, że może być niezależny.
2) Cisco 2020, Wielki Buntownik (Cisco 2020, Massive Rebel), reż. Miguel Garrid, Hiszpania 2018, 30 min. (D)
Cisco, miłośnik snowboardu i tenisa w 2015 roku miał wypadek, w czasie którego uszkodził rdzeń kręgowy.
3) Janka, reż. Adela Kaczmarek, Polska 2018, 52 min. (D)
"Janka" to intymny portret Janiny Ochojskiej- szefowej Polskiej Akcji Humanitarnej. Teraźniejszość przeplata się ze wspomnieniami z dzieciństwa, zdjęcia z animacją i archiwaliami. We wczesnym dzieciństwie bohaterka zachorowała na polio. Szpitale, operacje, tęsknota za rodziną, ale także wyjątkowa edukacja poza domem, ukształtowały jej silną osobowość. Janka została astronomem, jednak dzięki nieoczekiwanym podróżom i poznanym ludziom odkryła swoje prawdziwe powołanie.
4) Mój tata, Supernova (My Dad, The Supernova), reż. Maartje Duin, Holandia 2017, 17 min. (D)
Ojciec reżyserki ma Alzheimera. Gdy jego wspomnienia bledną, zaczyna zadawać pytania o to, co robił w młodości. Jest astronomem i teraz razem odwiedzają Stare Obserwatorium w Leiden.
5) Niebo bez gwiazd (A Sky Without Stars), reż. Katarzyna Dąbkowska-Kułacz, Polska 2018, 52 min. (D)
To historia o niezwykłej relacji między ojcem, który prawie całkowicie stracił wzrok i jego 7-letnim synem, który staje się jego przewodnikiem. Robert uczy Gabrysia umiejętności potrzebnych mu w przyszłości, ponieważ to, co syn ogląda po raz pierwszy, ojciec prawdopodobnie widzi po raz ostatni.
6) Papa - dzień z życia ojca (Papa – A Day In A Father’s Life), reż. Rajendra Dhamane, Indie 2018, 34 min. (D)
Dwaj biedni mężczyźni zmagają się z codziennym życiem. Opiekują się chorymi członkami swoich rodzin. Akceptują swój los i nigdy się nie poddają.
7) Podróż do cudotwórcy (Journey To The Miracle Man), reż. Lisa Vipola, Fabian Wigren, Dania 2018, 65 min.(D)
W małej wiosce Abadiânia w Brazylii mieszka Jan od Boga, jeden z najlepszych uzdrowicieli na świecie. Lisa i Fabian mają coś wspólnego, obydwoje cierpią na przewlekłe i nieuleczalne choroby. Fabian od dziecka choruje na reumatyzm. U Lisy w wieku 20 lat zdiagnozowano stwardnienie rozsiane. Jest zmęczona akceptowaniem swojej choroby i pragnie zmiany. Kiedy nawiązuje kontakt z kobietą, która organizuje wycieczki do cudotwórcy, dostrzega możliwość całkowitego uleczenia. Fabian nie jest przekonany, ale daje się namówić.
8) Przerwana misja (Aborted Mission), reż. Petro Aleksowski, Polska 2018, 50 min. (D)
Głównymi bohaterami dokumentu są młodzi mężczyźni, dla których marzeniem życia była armia i podporządkowali jej swoje życie. Sprawdzianem męskości i żołnierskich umiejętności miał być wyjazd na misję w Afganistanie. Wrócili stamtąd poważnie ranni.
9) Taki trochę chory (A Little Bit Sick), reż. Monika Skrzypczak, Polska 2017, 17 min. (D)
Jackowi Nochowi kilka lat temu postawiono diagnozę, która zmieniła jego życie. Stwardnienie rozsiane brzmiało jak wyrok. Po jakimś czasie Jacek znalazł jednak sposób na walkę z chorobą – zabija ją… śmiechem. Dziś jest komikiem, który otwarcie opowiada o problemach dnia codziennego… z przymrużeniem oka.
10) The Unlimited House of Krip by Garry Robson, Jane Farley, Great Britain 2018, 28 minutes (D)
The Unlimited House of Krip pokazuje ekstrawagancki świat tańca vogue z udziałem osób z niepełnosprawnościami.
11) Trzecia opcja (The Third Option), reż. Thomas Fürhapter, Austria 2017, 78 min. (D)
Czy zdecydowałabyś się na usunięcie ciąży, jeśli wyniki badań prenatalnych wykazałyby, że możesz urodzić niepełnosprawne dziecko? Dziś kobiety w wielu krajach mają możliwość podjęcia takiej decyzji. W filmie możemy przyjrzeć się etycznemu wymiarowi wyborów kobiet w Austrii.
12) W ciemności (In The Dark), reż. Victor Asliuk, Białoruś 2018, 25 min.
Sasha żyje dzięki dotykowi, a samochody rozpoznaje po zapachu. Pamięta wszystkie zwierzęta, które spotkał, ponieważ czuł je palcami. Jako jedenastolatek całkowicie stracił wzrok.
13) We mnie (Inner Me), reż. Antonio Spanò, Włochy 2016, 30 min. (D)
Butembo, Północne Kivu, Kongo . Opowieść o codziennej walce z marginalizacją, nadużyciami i przeciwnościami. Pomimo licznych przeszkód bohaterowie pokazują, jak silna wola pomaga walczyć z trudnościami.
14) Wykluczeni (Excluded), reż. Artur Dziurman, Polska 2017, 45 min. (D)
Film o Integracyjnym Teatrze Aktora Niewidomego. Portret zespołu aktorskiego, w którym członkowie grupy opowiadają o swoim życiu i pracy.
15) Zołza i Perła (Zołza and Perła), reż. Izolda Czmok-Nowak, Polska 2018, 10 min. (D)
Są małżeństwem przykuwającym uwagę przechodniów, ale nie irytują ich spojrzenia ciekawskich. Zarażają poczuciem humoru i dystansem wobec życiowych problemów. Ewelina i Łukasz, czyli tytułowi Zołza i Perła – uwielbiają się śmiać, przede wszystkim z siebie samych.
FILMY FABULARNE
1) Atlas, reż. Maciej Kawalski, Polska 2018, 30 min. (F)
Jaką tajemnicę skrywa docent Adam Prażmowski, pseudonim „Atlas”? Dniami i nocami stoi z rękami do góry i uporczywie milczy. Dlaczego znalazł się w tym nieco ekscentrycznym szpitalu psychiatrycznym? I co się stanie, gdy opuści dłonie?
2) Downside Up, reż. Peter Ghesquière, Belgia 2016, 15 min. (F)
Świat jest zamieszkany tylko przez ludzi z zespołem Downa. Pewnego dnia rodzi się inny chłopak. Nie jest "normalny", ponieważ wygląda inaczej i zachowuje się niecodziennie.
3) Kochanie (Sweetheart), reż. Marco Spagnoli, Włochy 2017, 8 min. (F)
Marilyn czeka, aż przybędzie Elvis i ją uratuje. Ich rzymska historia miłosna nie jest tym, czym się wydaje.
4) Nie zapomniałeś (You Didn’t Forget), reż. Simon Intihar, Słowenia 2016, 14 min. (F)
Dzień bohaterki wywraca się do góry nogami, kiedy wyrusza na poszukiwanie zaginionego męża zmagającego się z utratą pamięci.
5) Nieuprzejmość (What Ever Happened To The Incivility), reż. Delio Colangelo, Włochy 2017, 7 min. (F)
Guido zafascynowany piękną dziewczyną, chciałby z nią porozmawiać. Jest przekonany, że jedyną możliwością poznania jej jest poleganie na przysłowiowym braku włoskiej wrażliwości na niepełnosprawność.
6) Obcy (Strangers), reż. Jonathan Benedict Behr, Niemcy 2017, 16 min. (F)
Farah i jej siostra Alima leżą skulone w łóżku. Próbują oderwać się od myśli o plotce, o której mówią inne dzieci w szkole. Potem - w środku nocy - ktoś zapuka do drzwi.
7) W brzuchu wilka: przygody Czerwonego Kapturka (Inside the Wolf’s Belly: Adventures of Little Red Cap), reż. Lidiya Huzhva, Ukraina 2016, 10 min. (F)
Młoda artystka opiekuje się niepełnosprawną babcią. Rutynę codziennego życia dwóch kobiet przerywa zaproszenie na biennale sztuki. Taka szansa pojawia się raz w życiu.
8) W czyimś łożku (The Beds Of Others), reż. Jonay Garcia, Hiszpania 2018, 15 min. (F)
Laura jest seksualną asystentką wspomagająca osoby z dysfunkcjami. Marco, jej partner, nie akceptuje jej zajęcia. Być może jedyną rzeczą, której potrzebujemy w życiu jest czułość.
9) Wstyd (It’s A Shame), reż. Marco Toscani, Włochy 2018, 6 min. (F)
Daniel porusza się wózkiem elektrycznym. Podejmuje decyzję o wyjściu z domu i poszukaniu prostytutki, ale gdy ją znajdzie, nie może zdobyć się na odwagę.
10) Wszechwidzący ( The All Seeing Blind), reż. Nuri Cihan Özdogan, Turcja 2017, 17 min. (F)
Ostatnia zdobycz wojny w Iraku, czyli złoto Saddama, przemycane jest do Turcji i ukryte w bawełnie, z której wybierają je niewidomi pracownicy. Przemytnicy, aby zapobiec ewentualnym kradzieżom, mówią robotnikom, że to zwykłe kamienie. Nie wiedzą, że wśród niewidomych pracowników jest obserwator.
11) Zbliżenie (Close-Up ), reż. Maria Wieczorek, Polska 2017, 12 min. (F)
Tytułowe zbliżenie to historia niewidomego Sama, który na skutek przypadkowego zdarzenia w parku decyduje się na operację wszczepienia soczewek, dzięki którym po raz pierwszy w życiu zobaczy świat. „Kim byłaś”- powtarza Sam za każdym razem gdy widzi tajemniczą Lily i tym samym zadaje pytanie o to, kim on stał się w nowym świecie, w którym nawet zbliżenie dwojga ludzi pozostaje wątpliwe.
12) Żuraw (Tower Crane), reż. Mohamadreza Rafiei, Iran 2017, 25 min. (F)
Operator żurawia dźwigowego obserwuje z wysokości małżeństwo zajmujące się gołębiami.
FILMY AMATORSKIE
1) Biało-czerwona (White-red), reż. realizacja zbiorowa, Polska 2018, 3 min. (A)
Barwami narodowymi malowany jest obraz kraju, który je przybrał. Jego flaga, godło i impresyjnie przywoływana historia.
2) Jak to jest (What It Feels Like), reż. Steven Fraser, Wielka Brytania 2018, 3 min. (A)
Małe pudełka z animacjami pokazują emocje odczuwane przez ludzi słyszących różne głosy.
3) Kontrasty - kulisy spektaklu (Contrasts - Backstage), reż. Sylwia Pradelok-Świerc, Polska 2018, 10 min. (A)
Teatr to inny świat, w którym wszystko jest możliwe. Tu spełniają się marzenia, realizują pasje, wzmacnia się poczucie własnej wartości. Na scenie znikają różnice - nie ma podziału na sprawnych i niepełnosprawnych - a deficyty aktorów stają się ich mocną stroną.
4) Ostatni skok (The Last Jump), reż. Krzysztof Kiziewicz, Radovan Lee, Polska 2016, 2 min. (A)
Marcin wykonał swój ostatni skok do wody kiedy miał 15 lat. Woda była za płytka, połamał kręgosłup. Od tego czasu jeździ na wózku. Żyje normalnie: studiuje, pracuje, umawia się ze znajomymi. Marcin nie miał wątpliwości, czy współtworzyć film. Trzeba przestrzegać ludzi- mówi - a jeżeli ja mam możliwość pomóc w ten sposób innym, to dlaczego nie?
5) Pies w rękach (The Dog In The Hands), reż. Filip Przepiórski, Daria Labuda, Polska 2016, 7 min. (A)
Film przybliża związek człowieka z psem. To obraz poszukiwania ciepła, realizacji obopólnych potrzeb, tęsknoty za wzruszeniami i prawdziwymi przeżyciami. To sztuka życia.
6) Wiosna w MZT (Spring in MZT), reż. Ewa Werfel, Polska 2018, 6 min. (A)
MZT-owo to kraina w której chciałaby żyć autorka filmu. Sielska i bajkowa, na pozór beztroska.
7) Zaręczyny (Committed), reż. Rachel Handler, Crystal Arnette, USA 2018, 6 min. (A)
Calvin informuje przyjaciół o oświadczynach i wyprowadzce za miasto. Rebecca i Dennis boją się, że stracą przyjaciół.
FILMY POZAKONKURSOWE
1) Ana, mon amour, reż. Cãlin Peter Netzer, Rumunia, Niemcy, Francja 2017, 125 min. (F)
Ana i Toma poznają się na studiach i bardzo szybko zaczynają pałać do siebie wielką, namiętną miłością. Cieniem na ich relacji kładzie się jednak postępująca choroba psychiczna dziewczyny.
2) Blask (Radiance), reż. Naomi Kawase, Japonia 2017, 101 min. (F)
Misako z niekłamaną pasją opisuje przedmioty, uczucia i świat wokół niej. Jest audiodeskryptorką. Podczas jednej z projekcji dziewczyna spotyka słynnego fotografa, którego wzrok nieodwracalnie się pogarsza. Między mężczyzną i kobietą wybucha płomienne uczucie...
3) Cudowny chłopak (Wonder), reż. Stephen Chbosky, Honkong, USA 2017, 113 min. (F)
Auggie od urodzenia ma zdeformowaną twarz. W nowej szkole chłopiec chce udowodnić rówieśnikom, że piękno to więcej niż wygląd.
4) Mali bohaterowie (Everyday Heroes), reż. Anne-Dauphine Julliand, Francja 2016, 79 min. (D)
Opowieść o codzienności dzieci zmagających się ze skomplikowanymi schorzeniami. Ich życie wygląda inaczej niż to, które wiodą ich rówieśnicy – muszą dzielić je między dom i szpital. Jednak trudne położenie nie pozbawia ich radości, pragnienia normalności oraz beztroski.
5) Niezwyciężony (Stronger), reż. David Gordon Green , USA 2017, 119 min. (F)
Ofiara zamachu podczas bostońskiego maratonu w 2013 roku pomaga policji wytropić zabójców, starając się jednocześnie otrząsnąć z druzgocącej traumy.
6) Pełnia życia (Breathe), reż. Andy Serkis , Wielka Brytania 2017, 117 min. (F)
Prawdziwa historia miłosna Robina i Diany Cavendish, pary, która nie chce się poddać niszczącej i nieuleczalnej chorobie.
7) Znikasz (You Disappear), reż. Peter Schønau Fog , Dania 2017, 117 min. (F)
Sympatyczny i spokojny dyrektor szkoły zaczyna zmieniać się nie do poznania. Przeobraża się w nieobliczalnego, działającego poza prawem i budzącego strach, psychopatę.
8) Ciche dziecko (The Silent Child), reż. Chris Overton, USA 2017, 20 min. (F)
4-letnia Libby żyje w świecie ciszy. Pracownik socjalny nauczy ją języka migowego.