Małe Festiwale „Ty i Ja” 2017 r – filmy przeznaczone do projekcji
1. „Królowa Śniegu i inne historie (The Snow Queen and Other Stories)”, reż. Monika Grzybowska, Polska 2016, 30 min. (dodatkowa wersja z audiodeskrypcją)
Samotna kobieta próbuje sprostać roli matki, ale nie radzi sobie najlepiej. Niemowlę wciąż płacze, nie dając jej chwili wytchnienia i ściągając na nią karcące spojrzenia sąsiadów. Tylko 6-letnia dziewczynka daje jej trochę uwagi i zrozumienia. Tylko ona widzi w niej matkę, którą kobieta tak bardzo chciałaby być.
2. „Dla Soni (To Sonia)”, reż. Sergio Milán, Hiszpania 2015, 8 min.
Sonia zawsze marzyła, by być częścią świata filmu. Niewidoma aktorka udowadnia, że marzenia się spełniają.
3. „Michał (Michael)”, reż. Piotr Januszkiewicz, Polska 2015, 6 min. (dodatkowa wersja z audiodeskrypcją)
Michał film Piotr Januszkiewicza Do samotnej matki w podeszłym wieku wraca niepełnosprawny syn, Michał. Sytuacja życiowa zmusiła go do skonfrontowania się z samym sobą. Cały proces przemiany obserwuje jego matka.
4. „Wyślę Wam kartkę (I'll Send You a Postcard)”, reż. Anna Duda-Ziętek, Polska 2014, 54 min. (dodatkowa wersja z audiodeskrypcją)
Opowieść o Adzie, 16-letniej dziewczynie, która w przyszłości chce zamieszkać w Nowym Jorku, grać tam koncerty, adoptować dzieci i wozić jedzenie do Afryki. Tymczasem jej życie to cztery ściany sali na zamkniętym oddziale szpital dziecięcego, chemioterapia, dźwięk pompy i tęsknota za nieobecnym ojcem.
5. „Nasze marzenie” (Our dream), reż. Paweł Mikołajczyk, Sylwia Pradelok – Świerc, Polska 2017, 41 min.
Bohaterami dokumentu „Nasze marzenie” są rodzice podopiecznych i pacjentów Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Chorzowie. Film dał im możliwość sentymentalnego powrotu do dnia narodzin swoich dzieci i spojrzenia na całą sytuację z perspektywy lat, które minęły. To wzruszająca opowieść o życiu i miłości rodzicielskiej ludzi, którzy potrafią obiektywnie ocenić możliwości swoich dzieci ciesząc się z każdego ich małego sukcesu.
6. To, co możliwe (That Which Is Possible), reż. Michael Gitlin, USA 2015, 84 min.
Film portretuje społeczność niepełnosprawnych nowojorskich malarzy, rzeźbiarzy, muzyków i pisarzy działających w Żywym Muzeum. W twórczej przestrzeni realizują swoje pasje, a kreatywność i poszukiwania stanowią dla nich doskonałą terapię.