fotogaleria.jpg

Filmy konkursowe

 

FILMY DOKUMENTALNE

 

 

Dwa Światy (Two Worlds), reż. Maciej Adamek, Polska 2016, 52 min.
Portret rodziny, w której rodzice są głuchoniemi. 12-letnia Laura jest naszym przewodnikiem po ich życiu. Życiu nietypowym, a zarazem zwyczajnym, jak życie każdej rodziny.

 

 

 

Film dla Stasia (By Stanley for Stanley), reż. Monika Meleń, Polska 2017, 53 min.
Film dla małego Stasia amatorską kamerą nagrywa dorosły Stanisław. Długo i cierpliwie tłumaczy dziecku, co jest w życiu ważne, a także jak sobie radzić z najprostszymi czynnościami, które małemu Stasiowi mogą sprawiać trudność. Są przyjaciółmi, choć dzieli ich spora różnica wieku. To obraz o sile przyjaźni i radości życia.

 

 

 

Gleason, reż. Clay Tweel, USA 2016, 110 min.
W wieku 34 lat, Steve Gleason - była gwiazda amerykańskiej ligi NFL - dowiedział się, że jest chory na stwardnienie zanikowe boczne. Krótko po diagnozie okazało się, że jego żona, spodziewa się dziecka. Zdeterminowany, by przeżyć swoje ostatnie lata życia jak najpełniej, Gleason wyrusza w podróż na Alaskę, tworzy fundację, żeby pomóc innym chorym, naprawia relację z ojcem oraz nagrywa wideo dziennik dla swojego nienarodzonego syna.

 

 

 

Itchi - moja ścieżka (Itchi - my Path), reż. Verena Neumann, Niemcy 2017, 60 min.
Film – esej ukazujący mozaikę ze wspomnień Very Dobroschke. Jako scenografka i dyrektor artystyczny pokazuje widzom swoją miłość i przywiązanie do teatru. Film ukazuje życie artystki i wojowniczki na wózku. Vera to ekstrawagancka, piękna kobieta, którą inspiruje i wspiera głęboka miłość męża. Jej obrazy, rysunki, szkice i projekty tworzą mozaikę wspomnień w filmie o sztuce, pasji i mądrości.

 

 

Jakiego koloru jest miłość? (What color is love?), reż. Alina Mrowińska, Polska 2016, 51 min.
Monika i Wojtek są niezwykłym małżeństwem osób z niepełnosprawnością, któremu kilka miesięcy temu urodziła się zdrowa córeczka Ula. Monika - niewidoma psycholog i Wojtek - informatyk z porażeniem mózgowym, poznali się trzy lata temu na portalu randkowym. Kochają się, wspierają i każdego dnia walczą o normalne życie.

 

 

Komunia (Communion), reż. Anna Zamecka, Polska 2016, 72 min.
Kiedy dorośli bawią się w dom, wtedy dzieci muszą szybko dorosnąć.14 - letnia Ola zajmuje się domem, opiekuje ojcem, niepełnosprawnym bratem i dba o relacje z mieszkającą osobno matką, ale przede wszystkim stara się na powrót złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda się ściągnąć matkę do domu. Pretekstem do spotkania z nią jest komunia święta 13-letniego Nikodema.

 

 

Krok po kroku (Step by Step), reż. Adam Wasiak, Polska 2016, 24 min.
Film o grupie wyjątkowych ludzi, których łączy pasja do nurkowania, zdawać by się mogło w ich sytuacji, nieosiągalna. W relacjach miedzy nimi jest jeszcze coś wyjątkowego, dzięki czemu rzeczy niemożliwe stają się możliwymi.

 

 

Luis, Luis, reż. José Carlos Castaño, Hiszpania 2015, 11 min.
Luis to wyjątkowa osoba. Ma w sobie magię, radość, współczucie i umiejętności, które może rozwijać w swoim codziennym życiu oraz na arenie sportowej.

 

 

Cud na kółkach (Miracle on Wheels), reż. Syed Sallauddin Pasha, Indie 2017, 26 min.
Opowieść sfilmowana na złotych brzegach południowych Indii, przedstawia Guru przekazującego niezwykłym postaciom wiedzę na temat innowacyjnej metody jogi na wózkach. Jego emocjonalna i fizyczna moc przekształca bohaterów w silne i niezależne osoby. Każde działanie, które wykonują, demistyfikuje popularny mit, że osoby z fizyczną lub intelektualną niepełnosprawnością nie są w stanie prowadzić godnego i produktywnego życia.

 

Na ambonie (On the Pulpit), reż. Tomasz Wiśniewski, Polska 2016, 27 min.
Pan Kazimierz ze Studzianek, koło Wasilkowa od kilkudziesięciu lat porusza się na wózku. Mimo to, doskonale radzi sobie w życiu codziennym. Jest człowiekiem bardzo pogodnym i głęboko religijnym.

 

 

 

Na szczęście (Fortunately), reż. Piotr Januszkiewicz, Polska 2017, 23 min.
Film opowiedziany z perspektywy młodszego brata. Piotr przedstawia Michała, i jego perypetie o pogoni za szczęściem i miłością. Michał kocha samochody i szybką jazdę. Nie zwalnia nawet po wypadku, do którego doszło, gdy wracał z pierwszej randki z Agnieszką. Zaraz później – ku niezadowoleniu rodziców – kupuje kolejne auto, by móc odwiedzać kobietę swoich marzeń. Rozbicie samochodu i spotkanie właściwej osoby, to nie koniec przygody, a dopiero jej początek.

 

 

 

Nie ukryjesz się przed prawdą (You Can’t Hide From The Truth), reż. Amaru Ardonis Amasi, Zimbabwe, Wielka Brytania 2016, 29 min.
Film jest muzyczną historią rodziny żyjącej w czasach kryzysu ekonomicznego i politycznego. Chłopiec i jego ojciec próbują wiązać koniec z końcem na ulicach Zimbabwe. Ich relacja zostaje wystawiona na próbę, gdy ojciec podąża za muzycznymi marzeniami z przeszłości, mogącymi wpłynąć na przyszłość syna.

 

 

Oko Minotaura (The Eye of the Minotaur), reż. Borislav Kolev, Bułgaria 2017, 45 min.
Dennis jest 18 - letnim chłopakiem, który pragnie miłości, rodziny oraz sukcesu zawodowego. Urodził się niewidomy ale nie przeszkadza mu to w osiąganiu celów. Trenuje różne sporty, dużo czyta, wypracował sobie nawet sposób na oglądanie filmów, ale jego największym marzeniem jest zostać rzeźbiarzem.

 

 

Ołowiane żołnierzyki (Tin Soldiers), reż. Ben Duffy, USA 2016, 62 min.
Film przenosi nas w świat sportu osób po amputacjach, cierpiących na rozszczep kręgosłupa, sparaliżowanych czy z porażeniem mózgowym. Inspirują oni innych do zmiany swojego życia dzięki oddaniu się pasji, która jest kluczem do lepszego samopoczucia i pokonania depresji.

 

 

Opuszczając gniazdo (Leaving the Nest), reż. Aksel Stasny, USA, Austria 2017, 51 min.
Małżeństwo zmaga się z niepełnosprawnością dzieci oraz ujawnieniem tłumionej dotąd homoseksualności męża. Tom Taylor poślubił swoją licealną miłość, miał dobrze płatną pracę. Kłopoty pojawiają się, kiedy u jego dwóch synów zdiagnozowano niepełnosprawność intelektualną i fizyczną. Po latach ograniczeń przez konserwatywne, religijne społeczeństwo, Tom w wieku 50-ciu lat odkrywa swoją orientację. Aby odnaleźć siebie decyduje się na rzucenie pracy i przeprowadzkę do Nowego Jorku.

 

 

 

Pasterz (The Shepherd), reż. Joost van der Wiel, Holandia 2017, 22 min.
System opieki zdrowotnej wywiera presję na 91 - letnim lekarzu rodzinnym Nico van Hasselt’cie, by dostosował swoje tradycyjne metody do nowoczesnego społeczeństwa, ale ten odmawia porzucenia swoich wrażliwych pacjentów.

 

 

 

Proteza (Terminal Device), reż. Ross Turnbull, Kanada 2015, 69 min.
Ross Turnbull, zmęczony negatywnymi stereotypami powielanymi w kinie o osobach noszących protezy, obala mit mówiący, że są one odzwierciedleniem potwornej duszy. W dowcipny i mistrzowski sposób analizuje najbardziej uwielbiane klasyki hollywoodzkie i kwestionuje naszą wiedzę dotyczącą osób po amputacji. Ten dokument sprawi, że już nigdy nie będziesz patrzył na Kapitana Hooka w ten sam sposób.

 

 

 

Wyobraźnia iluzjonistki (Illusionist's Visions), reż. Jenni-Juulia Wallinheimo-Heimonen, Finlandia 2016, 5 min.
Ronja Oja to fińska lekkoatletka z dysfunkcją wzroku. Marzy by zostać tłumaczką języka migowego oraz muzykiem. Film opowiada o pozytywnych stronach życia z wadą wzroku oraz o badaniu świata magiczną rękawicą, która wydaje dźwięki w kontakcie z przedmiotami.

 

 

  

Zabrudzone róże (Dirty Roses), reż. Petra Terzi, Grecja 2016, 6 min.
Film o sile ducha osób z niepełnosprawnością i zarazem uchodźców uciekających przed wojną. Obawa, miłość i wola życia składają się powiedzenie: „co nas nie zabije to nas wzmocni”.

 

 

 

Życie animowane (Life, Animated), reż. Roger Ross Williams, USA, Francja 2016, 89 min.
Film opowiada historię autystycznego 23 letniego Owena Suskinda. W wieku trzech lat Owen zaczął tracić zdolność chodzenia i mówienia. Współczesna medycyna nie była w stanie mu pomóc, a jego przyszłość wyglądała dosyć ponuro. Na ratunek przyszły animacje z wytwórni Walta Disneya, dzięki którym chłopak zaczął stopniowo reagować na bodźce docierające do niego z ekranu oraz porozumiewać z najbliższą rodziną.

 

 

FILMY FABULARNE

 

24 tygodnie (24 Weeks), reż. Anne Zohra Berrached, Niemcy 2016, 103 min.
Astrid prowadzi popularny telewizyjny show, a jej mąż Markus jest jej menedżerem. Wiodą szczęśliwe życie zarówno w świetle jupiterów, jak i poza nim. Mają piękny dom, śliczną 9-letnią córkę i drugie dziecko w drodze.
Sielankę burzy wiadomość od ginekologa: płód ma zespół Downa i poważną wadę serca.

 

 

 

Ja i mój tata (Me and My Father), reż. Alek Pietrzak, Polska 2017, 30 min.
Ojciec Dawida – Edward, był kapitanem żeglugi wielkiej i w rodzinnym domu pojawiał się na kilka dni w roku. Teraz Dawid ma swoją rodzinę i postanawia zaopiekować się chorym na Alzheimera ojcem. Kiedy nareszcie jest dla nich okazja, by odbudować wspólne relacje, przeszkadza im szybko postępująca choroba Edwarda.

 

 

 

Just, biegnij! (Just, go!), reż. Pavels Gumennikovs, Łotwa 2017, 11 min.
Historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami o młodym chłopaku imieniem Just, który stracił w dzieciństwie obie nogi, oraz o dziewczynie z sąsiedztwa, w której się kocha. Just spotyka Ievę przed domem, w którym mieszkają. Młodzi flirtują ze sobą, kiedy nagle na Ievę napadają dwaj złodzieje.

 

 

Na linii wzroku (An Eye Level), reż. Evi Goldbrunner, Joachim Dollhopf, Niemcy 2016, 98 min.
Michael, sierota, dowiaduje się gdzie mieszka jego ojciec i wyrusza na poszukiwania. Tom, który jest karłem, nie wie nic o istnieniu syna. Później, gdy Tom radzi sobie z wyzwaniem, jakim jest ojcostwo, Michael jest rozdarty pomiędzy marzeniem o posiadaniu rodziny a „innością” ojca.

 

 

 

Niebo jest wszędzie niebieskie (The Sky is Blue Everywhere), reż. Gina Wenzel, Niemcy 2016, 27 min.
U Marka zdiagnozowano stwardnienie rozsiane. Zrozpaczony, nie wie jak i kiedy powiedzieć o tym swojej dziewczynie Sophie.

 

 

 

Sputnik, reż. Vicente Bonet, Hiszpania 2015, 24 min.
Nikolay to pierwszy astronauta w kosmosie. Błąd techniczny uniemożliwia jego powrót na Ziemię. Podczas okrążania Ziemi w kapsule, czekając na tragiczny koniec, dochodzi do spotkania, które zmieni jego życie.

 

 

Zapomniane (The Forgotten), reż. Alexander Korolev, Rosja 2016, 28 min.
Bohaterowie filmu to osoby niesłyszące. Dyrektor Teatru Ruchu ma romans z aktorką i pragnie rozwodu. Jego żona zgodzi się na separację, ale pod pewnymi warunkami.

 

 

Zwariować ze szczęścia (Like Crazy), reż. Paolo Virzì, Włochy, Francja 2016, 116 min.
Beatrice jest gadatliwą manipulantką, która stylizuje się na milionerkę obracającą się w środowisku wyższych sfer. Donatella to wrażliwa introwertyczka o wytatuowanym i kruchym ciele, która skrywa mroczną tajemnicę swojej przeszłości. Te dwie pacjentki „ośrodka terapeutycznego dla kobiet z problemami psychicznymi” połączy przyjaźń. Pewnego popołudnia postanawiają uciec i szukać szczęścia i miłości w wolnym świecie „zdrowych” ludzi.

 

 

FILMY AMATORSKIE

 

 

Ciemność (Darkness), reż. Hamid Reza Saket, Iran 2016, 5 min.
Świat można postrzegać na wiele sposobów. Każdy człowiek doświadcza go inaczej.

 

 

 

Kapryśna Etiuda (Capricious Étude), reż. Maciej Książko, Polska 2017, 5 min.
Inspiracją stał się film "Paganini: uczeń diabła" w reżyserii Bernarda Rosa. Fabuła została przeniesiona w nasze realia. Bohaterem jest uzdolniony malarza, który zakochuje się w swojej modelce. Nie potrafi jednak zrezygnować ze stylu życia jaki prowadził do tej pory przez co ona bierze ślub z innym.

 

 

Słoń na księżycu (An Elephant on the Moon), reż. Benjamin Barthélémy, Francja 2016, 9 min.
Paryż nocą. Pada, jest burzowo. Piorun uderza w znak drogowy. Z powodu wyładowania, 20 - to centymetrowy ludzik na wózku upada na ziemię i ożywa. Ponieważ wszystko w tym deszczowym świecie stanowi dla niego niebezpieczeństwo, decyduje się na podróż na księżyc skradzionym balonem.

 

 

 

Uroki zimy w MZT (The Best of Winter in MZT), reż. Ewa Werfel, Polska 2017, 3 min.
Uroki zimy w krainie, której nie ma nigdzie poza światem wyobraźni, i w którym chciałaby przebywać autorka filmu.

 

 

 

Ślub Whitney (Whitney’s Wedding), reż. John Lawson, USA, 6 min.
Panna młoda tchórzy, kiedy zaczyna myśleć, że jej narzeczony nie jest normalny.

 

 

 

Ważne (Important), reż. uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych 102 - opieka Igor Mołodecki, Poznań 2016, 7 min.
Twórcy filmu spróbowali opowiedzieć w formie teledysku o tym co w życiu, nie tylko młodych ludzi, jest istotne i ważne. Do ilustracji muzycznej swoich myśli i przekonań wykorzystali piosenkę Mezo & Tabb feat. Kasia Wilk pod tym samym tytułem.

 

 

Wyobraźnia (Imagination), reż. Jemima Hughes, Wielka Brytania 2016, 4 min.
Film jest kolorową animacją wykorzystującą wycinanki inspirowane pracami Matisse’a. Niepełnosprawna bohaterka przenosi się z szarej ulicy na wystawę, gdzie dzieła sztuki komunikują się z nią wnosząc kolor do jej świata. „Wyobraźnia” ożywia rysunki i animuje świat, tak jak język migowy opowiada historie poprzez ruch.

 

 

Życiorys (Curriculum Vitae), reż. Dorota Zjawińska, Polska 2016, 2 min.
Gdyby tak zamiast pisać, można byłoby narysować swój życiorys? Przecież nie wszystko da się opisać.

 

 

FILMY POZAKONKURSOWE

 

Dusza i ciało (On Body and Soul), reż. Ildikó Enyedi, Węgry 2017, 116 min.
Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na ostatnim Berlinale „Dusza i ciało” to pierwszy od 18 lat film pełnometrażowy cenionej węgierskiej reżyserki Ildikó Enyedi. Mária jest młodą dziewczyną, obdarzoną genialną pamięcią, skrytą i bardzo zamkniętą w sobie. Z rosnącą fascynacją obserwuje ją Endre, dyrektor finansowy firmy, w której oboje pracują. Dwoje bohaterów łączy uczucie, którego nie potrafią wyrazić w świecie rzeczywistym. Uda im się to dopiero w snach, gdzie spotkają się pod postaciami łani i jelenia.

 

 

Potwór w mojej głowie (Monster in the Mind), reż. Jean Carper, USA 2016, 87 min.
Film jest opowiedzianą z humorem historią śledztwa dotyczącego prawd i mitów dotyczących choroby Alzheimera. Jakie lekarstwo może zapobiec demencji? I czy mamy do czynienia z epidemią?