Koszalińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, Koszalińska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela, organizatorzy 13. Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja oraz Wydział Humanistyczny Politechniki Koszalińskiej zapraszają do udziału w konferencji naukowej Film – sport – niepełnosprawność, która odbędzie się 8 września 2016 r. w godz. 11.00-14.15 w Sali Szmaragdowej Hotelu Gromada w Koszalinie.
Konferencja dotyczyć będzie wybranych zjawisk związanych ze sportem osób z niepełnosprawnością, umieszczonych w szerszym, społeczno-kulturowym i/lub medycznym kontekście. Przyczynkiem do uczynienia sportu osób niepełnosprawnych osią wydarzenia są odbywające się w tym roku Igrzyska Paraolimpijskie.
W trakcie konferencji przewidziano pięć wystąpień specjalistów z obszarów sportu, psychologii, nauk medycznych, mediów i filmoznawstwa. Spotkanie zamykać będzie panel dyskusyjny Rola i znaczenie sportu w życiu osób z niepełnosprawnością z udziałem niepełnosprawnych sportowców.
Prosimy o imienne potwierdzenie udziału w konferencji do 2 września 2016 r. mailowo lub telefonicznie:
Karolina Lipińska,
Plan konferencji:
10.30-11.00 – rejestracja uczestników
11.00-11.05 – otwarcie konferencji – dr Dariusz Magierek, prodziekan Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej
11.05-11.25 – Wybrane psychologiczne aspekty sportu dla osób niepełnosprawnych, prof. nadzw. dr Bassam Aouil, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
11.25-11.45 – Aktywność fizyczna a rehabilitacja w życiu osoby z niepełnosprawnością, prof. nadzw. dr hab. med. Dariusz Kwolek, Polsko-Niemieckie Centrum Neuroterapii, Neurobiologii i Medycyny Fizykalnej w Warszawie
11.45-12.00 – przerwa na kawę
12.00-12.20 – Historia paraolimpizmu w Polsce, mgr inż. Romuald Rasiak
12.20-12.40 – Sport i niepełnosprawni sportowcy w filmie, prof. nadzw. dr hab. Wojciech Otto, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
12.40-13.00 – Promocja sportu osób z niepełnosprawnością, dr Piotr Szarszewski, Politechnika Koszalińska
13.00-13.15 – przerwa na kawę
13.15-14.10 – panel dyskusyjny Rola i znaczenie sportu w życiu osób z niepełnosprawnością, moderator: Krzysztof Głombowicz
14.10 – zamknięcie konferencji
Prelegenci:
prof. nadzw. dr Bassam Aouil – psycholog i seksuolog, profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, prezes Polskiego Towarzystwa Terapeutycznego, ekspert w dziedzinie rehabilitacji psychospołecznej i seksualnej osób niepełnosprawnych. Autor i redaktor 12. książek naukowych i ponad stu artykułów z zakresu psychologii klinicznej, psychologii zdrowia, seksuologii i zdrowia seksualnego, psychospołecznej rehabilitacji osób niepełnosprawnych w języku polskim, rosyjskim, angielskim i arabskim.
prof. nadzw. dr hab. med. Dariusz Kwolek – biochemik kliniczny, specjalista z zakresu rehabilitacji i zdrowia publicznego, wykładowca akademicki, opiniodawca i ekspert Ministerstwa Zdrowia i ONZ. Autor publikacji naukowych z zakresu rehabilitacji neurologicznej, neurofizjologii, farmakognozji, nowych substancji czynnych oraz profilaktyki zdrowotnej przez sport. Opracował i wdrożył procedury medyczne łącznego zastosowania medycyny fizykalnej i nowych substancji farmaceutycznych w leczeniu depresji (metoda endorfinowo-fizykalna) oraz w leczeniu bólu przewlekłego (Sine Dolore Concept). Od lutego 2016 roku kieruje Polsko-Niemieckim Centrum Neuroterapii, Neurobiologii i Medycyny Fizykalnej w Warszawie – zajmującym się innowacjami w rehabilitacji neurologicznej i ruchowej.
dr Piotr Szarszewski – medioznawca, absolwent kulturoznawstwa, specjalność filmoznawstwo w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Adiunkt na Wydziale Humanistycznym Politechniki Koszalińskiej. Autor książek Satanizm w Polsce. Próba analizy zjawiska i Antykultowy wizerunek nowych ruchów religijnych w perspektywie rzeczywistości medialnej. Zainteresowania naukowe: reklama i zjawiska związane z wizerunkiem/mediami masowymi.
prof. nadzw. dr hab. Wojciech Otto – filmoznawca i medioznawca, profesor Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, kierownik Katedry Filmu, Telewizji i Nowych Mediów UM. Autor książek: Obrazy niepełnosprawności w polskim filmie, Literatura i film w kulturze polskiej dwudziestolecia międzywojennego, monografii Zdzisław Maklakiewicz (seria: Ludzie polskiego kina), oraz licznych publikacji filmoznawczych i medioznawczych. Drukował między innymi w czasopismach „Kwartalnik Filmowy”, „Images”, „Przegląd Humanistyczny”, „Kultura Współczesna”. Współautor dwóch edycji ogólnopolskiego wydawnictwa edukacyjnego Filmoteka Szkolna. Od ponad dwudziestu lat aktywny działacz na rzecz osób niepełnosprawnych. Współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Nasz Dom – Nasz Świat”.
mgr inż. Romuald Rasiak – słupszczanin, reprezentant Polski w siatkówce, paraolimpijczyk (srebrny medalista Olimpiady w Arnhem w 1980 roku), działacz społeczny i samorządowy, trener sportu osób z niepełnosprawnością, patron sportowy w Szkole Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Kwakowie. Wielokrotny mistrz i wicemistrz kraju, srebrny medalista mistrzostw świata i Europy, uczestnik turniejów międzynarodowych w latach 1975-1985. Wielokrotnie odznaczony, między innymi srebrnym i brązowym medalem Za wybitne osiągnięcia sportowe, medalem Per aspera ad astra z tytułem Wybitny Polski Sportowiec oraz brązowym medalem Za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego.