Pierwsze Fotokonfrontacje w ramach EFF Integracja Ty i Ja miały miejsce kilka lat temu w Kołobrzegu i Połczynie Zdroju. Pasjonaci fotografii – osoby niepełnosprawne – pod okiem Wojciecha Szweja i Grzegorza Edwarda Funkego pokazywali, jak widzą świat. Powstała kolekcja zdjęć, które wciąż można obejrzeć w naszym festiwalowym biurze.
W 2015 roku wróciliśmy do projektu – pod tą samą nazwą, ale już w innej formule. Pięciu fotografików, członków ZPAF w Gdańsku, spotkało się z piątką niepełnosprawnych modeli, by zinterpretować hasło 12. EFF Integracja Ty i Ja „Wizerunek moją siłą”. Efektem stała się jedna z najoryginalniejszych wystaw, jakie można było w ubiegłym roku oglądać w Koszalinie.
Do projektu, który tak wspaniale się udał, powróciliśmy w tym roku. Skład fotografików znacząco się nie zmienił – do Wojciecha Szweja, Edwarda Grzegorza Funkego, Stanisława Składanowskiego i Zbigniewa Felcyna dołączył Jacek Sobociński (w miejsce Roberta Gauera). Przed obiektywem stanęli sportowcy: Żaneta Papierska, Monika Szram, Marcin Racinowski, Gracjan Weiler i Maciej Sochal.
Bazą Fotokonfrontacji ponownie stał się Hotel Gromada, choć zdjęcia powstawały w różnych miejscach. Drugiego dnia – w profesjonalnym, w pełni wyposażonym studiu udostępnionym przez Edwarda Grzegorza Funkego, trzeciego – w pięknych kołobrzeskich plenerach.
Sesje trwały od godz. 9 do 18 bez przerw i jak mówi koordynator Fotokonfrontacji Wojciech Szwej – były bardzo intensywne i burzliwe.
– Punktem wyjścia było festiwalowe hasło „Mistrzowie sportu, mistrzowie życia” – dodaje. – Poza tym nie mieliśmy żadnych ograniczeń ani założeń, ale pełną swobodę w interpretacji tematu. Siłą rzeczy główną rolę grało podkreślenie muskulatury, rzeźby ciała i pięknych sylwetek naszych modeli. To było zderzenie mocnych osobowości artystów i sportowców. Ciężka, ale bardzo twórcza praca.
Galeria zdjęć zza kulis:
{gallery}phocagallery/2016/Fotokonfrontacje/Wszystkie,limit=1,limit_quantity=5 {/gallery}
Sylwetki modelek i modeli:
Żaneta Papierska
Lekkoatletka; dyscyplina pchnięcie kuli kobiet siedząc. Zawodniczka Stowarzyszenia Sportu Niepełnosprawnych Start Koszalin. Od 2015 r. członek zarządu (sekretarz) Klubu Olimpijczyka Jantar. Srebrna medalistka Mistrzostw Polski Zielona Góra 2015. Mama 17-letniej córki.
Monika Szram
Zawodniczka Centrum Rehabilitacji im. ks. biskupa Jana Chrapka (Grudziądz). Dyscyplina: wyciskanie sztangi leżąc. Zdobywczyni złotych i srebrnych medali krajowych zawodów sportowych. Rekordzistka Polski juniorek (46 kg).
Marcin Racinowski
Wielokrotny medalista mistrzostw polski w podnoszeniu ciężarów osób niepełnosprawnych. Organizator i główny inicjator prestiżowych turniejów integracyjnych w Kołobrzegu. Współtwórca marki i dyscypliny powerlifting.
Gracjan Weiler
Dyscyplina: wyciskanie sztangi. Ponadto: gra w koszykówkę, uprawia kolarstwo, pływa (kajak). W 2013 zdobył Mistrzostwo Polski w Juniorach i Seniorach, 2014 – wicemistrzostwo Polski Juniorów i Seniorach, 2015 – wicemistrzostwo Polski Juniorów. Jego trenerem jest Marcin Racinowski.
Maciej Sochal
Zawodnik Stowarzyszenia Sportu Niepełnosprawnych Start Koszalin. Dyscyplina: rzut kulą i rzut maczugą; kulturystyka. Trenuje od 2003 roku. Zdobywca 42 medali: 25 złotych, 7 srebrnych, 10 brązowych. Zajął 4 miejsce w rzucie maczugą na Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie 2012 (rekord Europy). Przygotowuje się do uczestnictwa w Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio 2016.
Sylwetki fotografików:
Erazm Wojciech Felcyn
W latach 1964-1966 fotoreporter, a następnie (1966-1968) redaktor naczelny Ilustrowanego Magazynu Studentów PG „Kronika Studencka”. Współzałożyciel studenckich grup fotograficznych HOMO i ŻAK. Członek Sekcji Wystawienniczej Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego (1970-1976). Członek ZPAF od 2005 r. Zadebiutował w 1965 r. indywidualną wystawą „Na szlaku” w jednym z klubów studenckich Gdańska. W następnych latach wziął udział w licznych wystawach w kraju i na świecie (m.in. Adelaide, Edinburgh, Hong-Kong, Innsbruck, Newcastle, Sao Paulo, Sarajewo, Seefeld, Southampton, Sydney, Zwevegem), zdobywając szereg medali i prestiżowych wyróżnień. Do swych ważniejszych osiągnięć zalicza mającą prekursorski charakter autorską wystawę „Dzieci Nieprzetartego Szlaku” (Gdańsk, 1972, wspólnie z Leszkiem Pękalą), poświęconą dzieciom specjalnej troski. Jest autorem licznych prac o charakterze eksperymentalnym.
Edward Grzegorz Funke
Przygodę z fotografią rozpoczął w 1966 r. jako członek redakcji Ilustrowanego Magazynu Studentów Politechniki Gdańskiej „Kronika Studencka”, współpracując też z gazetami „Politechnik” oraz „ITD”. Od 1969 r. jest członkiem Koszalińskiego Towarzystwa Fotograficznego. Członek rzeczywisty Związku Polskich Artystów Fotografików i Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców (AFRP). W 2009 r. uruchomił w Koszalinie Bałtycką Szkołę Fotografii. Odznaczony odznaką Zasłużony Działacz Kultury, dwukrotnie nagrodą Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, medalem Ludzie dla Ludzi Stowarzyszenia Solidarni Plus, Koszalińskim Orłem 2011 za promocję Koszalina na świecie i świata w Koszalinie oraz medalem Ignacego Jana Paderewskiego za wybitne działania kulturalne w zakresie fotografii dokumentalnej. Od 2009 r. jest przewodniczącym Rady Kultury przy Prezydencie Miasta Koszalina.
Stanisław Składanowski
Fotografią zajmuje się od 1975 r. Od tego czasu jest członkiem Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego – od 2005 r. członkiem honorowym. Od maja do lipca 1981r. internowany w Strzebielinku za fotografowanie zajść ulicznych w okresie stanu wojennego. W 1988 r. zostaje przyjęty w poczet członków Związku Polskich Artystów Fotografików. Od kwietnia 2007 r. pełni funkcję Prezesa Okręgu Gdańskiego ZPAF. Preferowane tematy: pejzaż, architektura, portret w szerokim rozumieniu często łączony z reportażem, czego przykładem jest bogate archiwum wydarzeń sierpniowych1980 i 1988 r. oraz przemian w kraju po sierpniu 1980r. Uczestnik i laureat wielu wystaw i konkursów w kraju i za granicą. W listopadzie 2008 r. odznaczony przez Prezydenta R. P. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, oraz w r. 2010 uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, za dotychczasowe osiągnięcia artystyczne.
Jacek Sobociński
Fotografią aktywnie zajmuje się od 2000 r. W latach 2001-2003 brał udział w programie edukacyjnym Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. W latach 2004-2013 aktywnie uczestniczył w pracach Gdańskiego Towarzystwa Twórczości Fotograficznej. Był słuchaczem Studium Fotografii Artystycznej w Gdańsku i Trójmiejskiej Szkoły Fotografii w Gdyni. Jest wielokrotnym stypendystą Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Miasta Gdańska. Brał udział w kilkunastu wystawach indywidualnych i zbiorowych, jego zdjęcia znajdują się w paru publikacjach książkowych.
Wojciech Szwej
Pierwsze zainteresowanie fotografią pojawia się w r. 1980. W r. 1984 otrzymuje dyplom ukończenia Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Koszalinie. Od 1985 r. jest członkiem Koszalińskiego Towarzystwa Fotograficznego (obecnie BTF). W 1988 rozpoczyna edukacje uniwersytecką na University of Sherbrooke (Québec, Kanada), a nastepnie University of Montreal, gdzie w 1992 r. otrzymuje Dyplom wydziału Graphic Design&Visual Communication. Po studiach prowadzi w Montrealu własną działalność pod szyldem Life&Art Communication, współpracuje też z agencjami fotograficznymi w Kanadzie i USA, dla których wykonuje wiele zdjęć podróżując po Ameryce i Europie. Od 1996r. zostaje też fotografem dwóch czołowych polskich Agencji: East-News oraz Forum, z którymi współpracuje po dzień dzisiejszy. W r. 2000 podejmuje pracę jako Photo Manager w filii brytyjskiej firmy Ocean Images Inc. w Miami na Florydzie. Kieruje zespołem fotografów pracujących na pasażerskich statkach Cruise Lines pływających po wszystkich kontynentach. Przez 25-lat działalności w profesji fotograficznej był laureatem konkursów, uczestnikiem wielu wystaw oraz licznych publikacji fotograficznych w Polsce i na świecie.