15. Europejski Festiwal Filmowy
INTEGRACJA TY i JA - 4-8 września 2018 r.

×

Błąd

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów phocagallery/2014/bruksela,limit=1,limit_quantity=5 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Filmy, które wzruszyły europosłów

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów phocagallery/2014/bruksela,limit=1,limit_quantity=5 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

11. edycja Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja została podsumowana w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Ostatni w tym roku, ale za to najważniejszy pofestiwalowy przegląd został zorganizowany we współpracy z europosłem Markiem Plurą. Wcześniej podobne retrospektywy odbyły się w kilku krajach Europy.

Wśród gości brukselskiego przeglądu byli m.in. Henri Malosse, prezydent Europejskiego Komitetu Ekonomiczno – Społecznego, europosłowie Jan Olbrycht, Julia Pitera i Bogdan Wenta, a także przedstawiciele międzynarodowych organizacji działających na rzecz osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Marek Plura, znany w Polsce z działalności na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych między innymi jako poseł, w tym roku rozpoczął swoją pierwszą kadencję w Parlamencie Europejskim. Otwierając przegląd podkreślił rolę jaką spełnia ta instytucja w zakresie wyrównywania szans wszystkich obywateli Europy, ale także jak wiele jest jeszcze do zrobienia na całym kontynencie.

Projekcja poruszyła europosłów i zaproszonych gości. Po seansie podkreślano szczególnie heroizm osób niepełnosprawnych w walce z przeciwnościami losu, a także barierami prawnymi i architektonicznymi, z którymi zmagają się na co dzień.

Zaprezentowane zostały trzy filmy prezentujące różne historie osób niepełnosprawnych. Life out there" (David Ellington, Wielka Brytania, 2012) pokazał walkę niesłyszącego chłopaka mieszkającego z ojcem o prawo do samodzielnego życia. Janusz - bohater filmu Powrót" (Sylwia Michalowska, Polska, 2013), wykorzystał swoją pasję do nurkowania do rehabilitacji po udarze mózgu. Z kolei A Shadow of Blue" (Carlos Lascano, Hiszpania/Francja, 2011) to poruszająca animacja pokazująca marzenia przykutej do wózka dziewczynki. Widzowie obejrzeli także reportaż przybliżający historię festiwalu przygotowany przez Janusza Czecha.

Był to tylko wąski wycinek szerokiej oferty filmowej prezentowanej na festiwalu Integracja Ty i Ja. Co roku na odbywającej się w Koszalinie imprezie jest prezentowanych kilkadziesiąt filmów fabularnych, dokumentalnych i amatorskich z całego świata. Najlepsze rywalizują w konkursie o nagrody główne „Motyle” i nagrodę publiczności. Od 2003 roku przez festiwalowe ekrany przewinęło się już blisko pół tysiąca produkcji. Wśród nich było wiele kinowych hitów tj. „W stronę morza”, „Motyl i skafander” i „Nietykalni”.

Festiwal „Integracja Ty i Ja” promuje twórczość osób poruszających tematykę niepełnosprawności i integracji społecznej, a także niepełnosprawnych filmowców i aktorów.

- Integrujemy przez sztukę: przede wszystkim filmową, choć w kolejnych festiwalowych programach swoje miejsce mają też inne jej dziedziny: muzyka, teatr, plastyka, a w ostatnich latach też performance i happening. Prezentujemy artystów niepełnosprawnych, ich dokonania, sukcesy i talent – mówi Barbara Jaroszyk, pomysłodawczyni i dyrektorka EFF Integracja Ty i Ja.

W tym roku festiwalowe przeglądy odbyły się w 44 miejscowościach w Polsce, a także za granicą w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hiszpanii, Rumunii i w Turcji.

{gallery}phocagallery/2014/bruksela,limit=1,limit_quantity=5{/gallery}

Zobacz pełną galerię TUTAJ