16. Europejski Festiwal Filmowy
INTEGRACJA TY i JA - 3-7 września 2019 r.

Idea Festiwalu

Idea

 

Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja w 2019 r. odbędzie się po raz szesnasty. Przez ponad dekadę zdążył przetrzeć szlaki tematowi niepełnosprawności w mediach, kulturze, przestrzeni społecznej, nie tylko koszalińskiej, ale również polskiej i europejskiej, będąc inspiracją dla kilkudziesięciu podmiotów organizujących równoległe do głównej edycji Małe Festiwale Ty i Ja w ponad trzydziestu miejscowościach. Pięciokrotnie gościliśmy w Parlamencie Europejskim i Londynie, a w 2015 r. także we Włoszech, Hiszpanii, Chorwacji i na Litwie.

Mamy wiernych widzów, sympatyków i przyjaciół w Polsce i za granicą. Współpracujemy z fundacjami, stowarzyszeniami, organizacjami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych. Integrujemy przez sztukę: przede wszystkim filmową, choć w programie festiwalu swoje miejsce mają też inne jej dziedziny: muzyka, teatr, fotografia, plastyka, a w ostatnich latach performance i happening. Prezentujemy artystów z niepełnosprawnością, ich dokonania, sukcesy i talenty.

Mówimy o barierach i skutecznie je przełamujemy. Zapraszamy do Koszalina niezwykłe osobowości, proponując uczestnikom festiwalu spotkania z filmowcami, sportowcami czy artystami. Najbardziej dumni jesteśmy z dyskusji "Bez barier", gdzie padają trudne pytania. Część spotkań ma miejsce w koszalińskich szkołach, Zakładzie Karnym, a ostatnio w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych. Odkrywamy tematy pomijane w publicznej dyskusji, trudne, czasem kontrowersyjne, jak rodzicielstwo czy seksualność. 16. EFF integracja Ty i Ja odbędzie się pod hasłem „Praca - Życie - Scenariusz dla każdego”.

W latach 2003 – 2018 zaprezentowaliśmy ok. 650 niezwykłych filmów z całego świata przybliżających wiedzę, z czym osoby z niepełnosprawnością zmagają się w różnej od polskiej rzeczywistości. Jak funkcjonują na różnych kontynentach i krajach pojęcia integracja, bariery, tolerancja. W konkursie filmowym mierzą się co roku filmy fabularne, dokumentalne i amatorskie. Naszymi laureatami były m.in. filmy: "W stronę morza" (reż. Alejandro Amenábar), "Motyl i skafander" (reż. Julian Schnabel), "Nietykalni" (reż. Olivier Nakache, Eric Toledano), "Dziewczyna z szafy" (reż. Bodo Kox), "Chce się żyć" (reż. Maciej Pieprzyca) czy wielokrotnie nagradzana "Nasza klątwa" (reż. Tomasz Śliwiński).

Choć myśl przewodnia Festiwalu zmienia się każdego roku, wciąż aktualna i świeża pozostaje jego główna idea: działanie na rzecz prawidłowo pojętej integracji społecznej