fotogaleria.jpg

Lista filmów konkursowych

FILMY FABULARNE

4 niesyszcych z Yorkhire

4 niesłyszących z Yorkshire jedzie do Blackpool  (4 Deaf Yorkshiremen Go To Blackpool), reż. Louis Neethling, Wielka Brytania 2014, 28 min.

Czterech niesłyszących i trochę zrzędliwych kolegów wyrusza z Yorkshire w podróż do Blackpool. Ich wakacje zaczynają się jednak psuć, gdy spotykają na miejscu grupę niesłyszących młodych ludzi.

 

Anio

Anioł (Ghadi), reż. Amin Dora, Liban 2013, 100 min.

Leba, nauczyciel muzyki, żeni się z sympatią z dzieciństwa, Larą. Sąsiedzi bardzo żywo interesują się ich małżeństwem i serdecznie współczują, gdy na świat po kolei przychodzą dwie córki. Wreszcie za trzecim razem rodzi się chłopiec. Ale Ghadi jest niepełnosprawny i zakłóca spokój okolicy swoimi krzykami. Sąsiedzi postanawiają zmusić rodziców do oddania go do zakładu opiekuńczego. Ale Leba i Lara nie zamierzają się poddać. I wkrótce w miasteczku pojawia się Anioł, który zmieni życie wszystkich, którzy w niego uwierzą.

 

Carte blanche

Carte blanche, reż. Jacek Lusiński, Polska 2014, 106 min.

Nauczyciel historii Kacper dowiaduje się, że traci wzrok. By zachować pracę i doprowadzić swoją klasę do matury, postanawia ukryć problemy przed otoczeniem. Carte Blanche to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia Kacpra (Andrzej Chyra), nauczyciela z lubelskiego liceum, który – aby zachować ukochaną pracę i przygotować uczniów do matury – ukrywa przed światem, że stopniowo traci wzrok.

 

Idioci

Idioci (Idiots), reż. Fran Estévez, Hiszpania 2014, 35 min.

Czerwony balonik zstępuje z nieba i ląduje w magicznym mieście Santiago de Compostela. Wesoły młodzieniec i jego pies odnajdują balonik i czytają przyczepioną do niego kartkę: wypuszczajcie ze mnie powietrze, bardzo powoli...

 

Plemie

Plemię (The Tribe), reż. Myrosław Słaboszpycki, Ukraina 2014, 130 min.

Bohaterem filmu jest niesłyszący Siergiej, który zaczyna naukę w szkole dla głuchych. Przenosi się do internatu. W nowym miejscu musi odnaleźć swoje miejsce w hierarchii narzuconej przez organizację zwaną Plemieniem – szkolną sieć uwikłaną w działalność przestępczą i prostytucję. Chłopak przekonuje się na własnej skórze o bezwzględności zasad, którymi kierują się osoby w Plemieniu.

 

Rozumiemy si bez sow

Rozumiemy się bez słów (The Bélier Family), reż. Eric Lartigau, Francja 2014, 106 min.

Nastoletnia Paula zajmuje wyjątkową pozycję w swojej rodzinie – pośredniczy w kontaktach ze światem zewnętrznym, jako że jest w niej jedyną słyszącą osobą. Rozumiemy się bez słów to komedia o utalentowanej muzycznie nastolatce i jej głuchoniemych rodzicach.

 

Ze wszystki si

Ze wszystkich sił (The Finishers), reż, Nils Tavernier, Francja/Belgia 2013, 86 min.

Julien, jak każdy nastolatek, marzy o przygodach i mocnych wrażeniach, które dla osoby niepełnosprawnej są trudne do realizacji. By osiągnąć swój cel, osiemnastolatek namawia swego ojca do wspólnego startu w triatlonie IRONMAN w Nicei. Jedna z najtrudniejszych konkurencji sportowych na nowo zbliża rodzinę rozpadającą się pod ciężarem kalectwa syna. Wspierani przez najbliższych oraz grono przyjaciół ojciec i syn podejmują niewiarygodnie trudne wyzwanie.

 

Zwierciado duszy

Zwierciadło duszy (The Human Mirror), reż. Marc Nadal, Hiszpania 2014, 15 min.

Na podstawie prawdziwego zdarzenia. 17-latka z fobią społeczną ma minimalną styczność ze światem zewnętrznym. Nigdy nie wychodząc z mieszkania, obserwuje, jak codzienne wiadomości przepojone są przemocą. To przybliża ją coraz bardziej do okrutnej strony ludzkiej natury.

 


FILMY DOKUMENTALNE

Bezskrzydy ptak

Bezskrzydły ptak (The Wingless Bird), reż. Sergei Andrienko, Ukraina 2014, 20 min.

Kiedy Natasha przyszła na świat z niepełnosprawnością fizyczną, jej rodzice porzucili ją w szpitalu. Dziś ta młoda kobieta mieszka w domu opieki, co zdaje się normą na Ukrainie. Samotność nie zawsze się kończy, gdy spotykasz kogoś z kim możesz ją dzielić – czasem samotność właśnie się wtedy zaczyna. Można przezwyciężyć to poczucie poprzez nadanie nowego znaczenia swojemu życiu lub kogoś innego. Natasha odnalazła się w kolorach, farbach i pędzlach.

 

Casa Blanca

Casa Blanca, reż. Aleksandra Maciuszek, Polska 2015, 62 min.

Casa Blanca to zapomniana miejscowość rybacka usytuowana u wejścia do zatoki hawańskiej.  Film opowiada historię Nelsy, 70-letniej, połowicznie sparaliżowanej kobiety, oraz Vladimira, jej 35-letniego, cierpiącego na zespół Downa syna; będącego zarazem jej jedynym opiekunem i zmuszonego do pomagania jej przy najbardziej podstawowych czynnościach życiowych. Wspólne życie tej dwójki nie jest wolne od konfliktów.

 

Cichy chaos

Cichy chaos (The Silent Chaos), reż. Antonio Spanò, Włochy 2013, 45 min.

Kiwu północne, Demokratyczna Republika Konga. Po krwawej wojnie domowej trwającej lata, społeczeństwo Konga zatraciło swoją tożsamość. Jednakże archaiczne przesądy i wierzenia w magię są jedynymi elementami, które jednoczą ludzi. Magiczne siły kierują obroną terytorium przez rebeliantów Mai-Mai, ale również powodują, że ludzie traktują tych, którzy są inni jak zagrożenie. Tak też się dzieje w przypadku osób niesłyszących w Butembo. To historia tych, którzy nie mają głosu i nadziei, ale którzy walczą o swoją godność, nie chcąc poddać się nieszczęściu.

 

DawajAlekdawaj

Dawaj, Alek, dawaj (Come On Alek), reż. Monika Skrzypczak, Polska 2015, 10 min.

Alek ma 26 lat. 5 lat temu jego życie diametralnie się zmieniło. Wykryto u niego guza mózgu. Podczas jednej z operacji, Alek zapadł w śpiączkę. Nie dawano mu żadnych szans na przeżycie. Po roku zdarzył się cud, Alek zaczął reagować na bodźce zewnętrzne. Ale to był dopiero początek jego drogi. Długie i żmudne rehabilitacje, godziny spędzone na ćwiczeniach, a przede wszystkim determinacja Alka pozwoliły mu na dużą samodzielność. Dziś, choć porusza się na wózku, bierze udział w maratonach i trenuje rugby a przede wszystkim spełnia marzenia, bo jak sam twierdzi nie ma rzeczy niemożliwych.

 

Goran

Goran, reż. Roberto Santaguida, Serbia 2014, 10 min.

Intymne spojrzenie na życie Gorana Gostojića z Novego Sadu, w którym towarzyszy mu często poczucie samotności, smutek ale także radość, nadzieja i duma.

 

Guma twardszy ni skaa

Guma twardszy niż skała (Guma Harder Than Rock), reż. Izabela Szukalska, Polska 2015, 12 min.

8 lat temu na ścianie Świnicy zdarzyło się coś ważnego, może najważniejszego w życiu Artura pseudonim Guma oraz Oktawiusza. Pierwszy z panów – wyciągnął ręce ku górze, w odruchu, który uczynił z niego bohatera. Drugi – dzięki temu gestowi – żyje. Guma jest niezwykle skromny, najchętniej mówiłby o zasługach innych. Oktawiusz zgodził się uczestniczyć w realizacji, bo chciał, aby ludzie dowiedzieli się jak fantastycznym człowiekiem jest jego przyjaciel, który pogodę ducha zachowuje nawet jeśli bieda zagląda mu w oczy.

 

Inspirujca cisza

Inspirująca cisza (Inspiring Silence), reż. Barbara Jendrzejczyk, Polska 2014, 12 min.

Reportaż opowiada o Krystianie Foltyniewiczu, który jest zafascynowany Michaelem Jacksonem. Krystian jest osobą głuchoniemą, a mimo to świetnie tańczy, odbiera muzykę za pomocą drgań. Inspiracje barwnym Królem Popu są również wynikiem ciszy, w jakiej się wychował. Jego dzieciństwo nie było łatwe, co wpłynęło na fascynację zupełnie odmiennym, wręcz bajecznym światem Jacksona. Krystian sam projektuje i szyje stroje sceniczne, tka gobeliny i uczy się tańczyć. Jest doskonałym przykładem osoby, która pomimo przeciwności losu, niepełnosprawności, doskonale radzi sobie w codziennym życiu. Świat ciszy, który go otacza jest dla niego największą inspiracją do kolejnych działań.

 

Jak to jest z tym yciem

Jak to jest z tym życiem? (What About This Life?), reż. Sylwia Michałowska, Polska 2015, 18 min.

Krystyna Sienkiewicz – 80-letnia aktorka teatralna i filmowa, znana z poczucia humoru i niegasnącego optymizmu. Wiosną miała świętować 60-lecie pracy artystycznej. Przygotowania do jubileuszu przerwał jednak udar. Aktorka ciągle walczy o powrót do normalnego życia i na scenę. Z uśmiechem dziękuje, za to co ma. Cierpliwie ćwiczy, pisze książkę, tworzy małe arcydzieła... mimo, że od trzydziestu lat widzi tylko w piętnastu procentach.

 

Jennis

Jennis, reż. Aisha Roberson, Holandia 2015, 27 min.

Reżyserka Aisha Roberson towarzyszy swojemu braty Jennis’owi (22) w jego pierwszych krokach ku miłości. Szuka idealnej kobiety z czerwonymi ustami. Jennis urodził się z zespołem Williamsa – jest upośledzony umysłowo oraz występują u niego zaburzenia zachowania. Ponadto Jennis jest zafascynowany wszystkim co się obraca. Czy chłopak znajdzie dziewczynę, która będzie mu odpowiadać?

 

Krlowa ciszy

Królowa ciszy (The Queen Of Silence), reż. Agnieszka Zwiefka, Polska 2014, 80 min.

Denisa jest małą romską dziewczynką, która mieszka wraz z rodziną w obozowisku na obrzeżach Wrocławia. Nie słyszy, nie nauczyła się też mówić, ale uwielbia tańczyć i oglądać bollywodzkie filmy. Ma problemy z porozumiewaniem się z rówieśnikami, potrafi ich jednak zaangażować do wspólnych zabaw. Razem biegają po śmietnikach, zbierają niepotrzebne nikomu rzeczy i wykorzystują je do zabawy. Gdy dorośli członkowie romskiej społeczności zmagają się z biedą, wykluczeniem i codzienną niechęcią, Denisa tańczy wśród kur, psów i dzieci. Dzięki tańcowi i wyobraźni żyje w swoim świecie, w którym może robić to, na co ma ochotę i wyrazić emocje, o których nie może opowiedzieć.

 

Moja lepsza noga

Moja lepsza noga (My Favourite Leg), reż. Coni Martin, Kanada 2014, 10 min.

Czy kiedykolwiek wyobrażałeś sobie życie bez jednej nogi? Moja lepsza noga opowiada inspirującą historię o wytrwałości i determinacji osoby, która żyje w takiej sytuacji. Andrea miała zdiagnozowany niedorozwój kości strzałkowej, dlatego też gdy miała 6 miesięcy amputowano jej nogę poniżej kolana. Jako dorosła kobieta reprezentując Kanadę odniosła sukces na paraolimpiadzie w biegach.

 

Mj tata rockman

Mój tata rockman (My Dad’s a Rocker), reż. Zuxin Huo, Chiny 2014, 29 min.

Film o generacji pierwszych chińskich rockmanów. 60-letni Hou jest jej przedstawicielem. W 2010 roku miał udar mózgu i przez dłuższy czas nie mógł mówić. Po kilku latach rehabilitacji znów zaczął komponować. Wiele się zmieniło od lat 80-tych, ale jedna rzecz jest stała. Dla chińskich rockmanów, bez względu na ich wiek, rock&roll zawsze będzie sposobem na życie i na wspólne duchowe przeżycia.

 

Mural

Mural (The Mural), reż. Fran Guijarro, USA 2014, 20 min.

Mural to film dokumentalny opowiadający historię kilku artystów z problemami rozwojowymi z organizacji non-profit The Arc San Francisco w czasie jak pracują z grupą artystów z FreeSpace. Celem współpracy jest pomalowanie ściany, która ma wymazać bariery. Film pokazuje nieograniczoną naturę sztuki i jej możliwości w wyrażaniu wolności nawet przez osoby, których życie zdaje się być ograniczone ich niepełnosprawnością.

 

Na barkach lwa

Na barkach lwa (Shoulder The Lion), reż. Erinnisse i Patryk Rębisz, USA/⁠Polska  2015, 74 min.

Film przedstawiający historie trzech artystów którzy utracili zmysł definiujący ich sztukę. Niewidoma kobieta, która zajmuje się fotografią, kwestionuje znaczenie obrazu we współczesnej wizualnej kulturze. Z powodu postępowej utraty słuchu, muzyk jest zmuszony do porzucenia swoich marzeń o tworzeniu muzyki i musi na nowo zdefiniować swoją przyszłość. Malarka po utracie połowy mózgu w walce bokserskiej (jej historia stała się inspiracją dla oscarowego filmu Za wszelką cenę), próbuje odnaleźć swoje miejsce na świecie. Ten wizualny esej odkrywa znaczenie obrazów, kruchość wspomnień oraz pragnienie przynależności do współczesnego świata.

 

Nigdy nie bd narzeka

Nigdy nie będę narzekać (Never Shall I Complain), reż. Okan Avci, Turcja 2015, 13 min.

Niepełnosprawna Türkan potrafiła stanąć na własnych nogach. Pracuje w rządowej kancelarii, uwielbia muzykę i zdobywa pierwsze doświadczenia w nurkowaniu.

 

Optymistki

Optymistki (The Optimists), reż. Gunhild Magnor, Szwecja/Norwegia 2013, 92 min.

Meczową strategią drużyny jest śmiech. Optymistki są poruszającym, humorystycznym i wciągającym filmem dokumentalnym opowiadającym historię niezwykłej drużyny siatkarskiej pochodzącej z miasteczka Hamar, w skład której wchodzą panie pomiędzy 66. a 98. rokiem życia. Pomimo cotygodniowych treningów odbywających się od 40 lat, drużyna nie rozegrała żadnego spotkania już od 30 lat. Teraz jednak decydują się, chcą w końcu z kimś zagrać. Kto miałby to być? Może znalazłaby się drużyna przystojnych gentlemanów z sąsiedniej wioski Brumunddal?

 

Spowied kaleki

Spowiedź kaleki (Sins Invalid), reż. Patty Berne, USA 2013, 32 min.

Spowiedź kaleki to performance obmyślony z udziałem niepełnosprawnych twórców, stawiający w centrum zainteresowania artystów o różnym kolorze skóry, orientacji seksualnej bądź płci. Od 2006 roku podczas tysięcy przedstawień grupa prezentuje tematy seksualności, piękna i niepełnosprawności fizycznej. Film jest wstępem do dyskusji łamiącej tabu, którym jest seksualność i niepełnosprawność, jest to manifest oddający niepełnosprawności jej należyte miejsce.

 

Szpila

Szpila, reż. Ewa Golis, Polska 2014, 30 min.

Agnieszka Szpila jest samotną matką siedmioletnich bliźniaczek, u których został zdiagnozowany autyzm. Szpila nigdy nie poddała się, wielokrotnie na swoim blogu pisała, że dziewczynki z tego wyjdą. Pomimo trudnej sytuacji Agnieszka ma mnóstwo energii, jest aktywna zawodowo, śpiewa białym głosem, bierze udział w akcjach teatru amatorskiego, prowadzi życie towarzyskie, ma ogromną siłę w sobie i seksapil. W pewnym momencie w życiu jej i dziewczynek pojawia się szansa: nowa diagnoza Heleny i Mileny, a dla Szpili szansa na miłość.

 

Tadeusz Gowala

Tadeusz Głowala, reż. Ireneusz Bukowski, Polska 2013, 22 min.

Film o artyście samorodnym Tadeuszu Głowali, reprezentancie czołówki polskiego nurtu art brut. Tadeusz Głowala od 1966 r. mieszka i pracuje w Domu Pomocy Społecznej Nad Jarem w Miszewie Murowanym. Jego twórczość – malarstwo i rzeźba – cechują motywy sakralne i ludowe, często przetwarzane w formy geometryczne.

 

To nie koniec drogi

To nie koniec drogi (It’s Not The End Of The Road), reż. Robert Czyżewicz, Jarosław Frankowski, Sebastian Korczak, Polska 2015, 55 min.

Niepełnosprawność, uszczerbek na zdrowiu, śmiertelna choroba. Nikt tego nie pragnie, każdy chce żyć w pełni zdrowia i sił. Między innymi po to, żeby realizować swoje pasje, marzenia, wyznaczać kolejne cele i je osiągać. Niestety, życie nie zawsze jest takie jak byśmy chcieli. Jedna chwila i wszystko się zmienia. Wypadek, zawał serca, nagła choroba i wszystko zaczynamy od nowa. Czy to koniec naszych marzeń? Chcemy pokazać, że nie. W tym celu we wrześniu 2014 roku ruszyliśmy w podróż do Rumunii, aby przejechać Szosę Transfogaraską i Transalpinę. Pokonaliśmy 2500 km zabytkowymi motocyklami: K-750 z wózkiem bocznym i Harley-Davidson. Przywieźliśmy moc wspomnień, zapasy energii na kolejne wyzwania oraz świadectwo, że ta droga nigdy się nie kończy…

 

Wierzysz w mio

Wierzysz w miłość? (Do You Believe In Love?), reż. Dan Wasserman, Izrael 2013, 50 min.

Tova jest sparaliżowana. Sama nie wierzy w miłość, ale jako swatka, niestrudzenie stara się znaleźć miłość dla innych...

 

FILMY AMATORSKIE

Kapelusz pełen pomysłów, reż. Gliwicki Klub Filmowy Wrota, Gliwice, 10 min.

Kochać i być kochanym, reż.Sylwia Pradelok-Świerc, Chorzów, 10 min.

Miłości kwiat nieśmiały, reż. Maciej Książko, Kraków, 4 min.

Na straganie, reż. Zespół Akcja Animacja, Szczecinek, 4 min.

Nasza rozmowa, reż. Mieczysław Krzel, Warszawa, 10 min.

Ogrodowy straszny rycerz, reż. DPS, Legnickie Pole, 4min

Słowa i słówka, reż. Świetlica Wiejska, Nowa Wieś Legnicka, 3 min.

 

 

 

Nasza strona korzysta z plików cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.