Bohaterowie integracji

W tym dziale prezentujemy sylwetki gości specjalnych festiwalu. To osoby o wyjątkowych pasjach, osiągnięciach i charakterach, które pokonały niepełnosprawność i realizują życiowe marzenia. Podczas festiwalu, w ramach tzw. żywych lekcji wychowawczych, spotkają się z uczniami kilku koszalińskich szkół oraz osadzonymi w Zakładzie Karnym w Koszalinie.

Tomasz Rębisz

lekkoatleta, specjalizujący się w konkurencjach technicznych. Czterokrotny medalista igrzysk paraolimpijskich. Zawodowo pracuje jako magazynier. Jest zawodnikiem Startu Koszalin. Startuje w kategorii niepełnosprawności F46 (zesztywnienie ręki). Na letnich igrzyskach w Atlancie w 1996 roku w rzucie dyskiem i pchnięciu kulą przegrał tylko z Jerzym Dąbrowskim. Ponadto zdobył brąz w rzucie oszczepem. W 1999 roku w Barcelonie pobił rekord świata w rzucie dyskiem, zostając mistrzem świata w tej konkurencji i w pchnięciu kulą. W Londynie zdobył brązowy medal w pchnięciu kulą wynikiem 15,01 m. Wyróżniony także statuetką Koszalińskiego Orła w kategorii „sport”.

Joanna Mendak

pływaczka (niedowidząca). Wielokrotna medalistka letnich igrzysk paraolimpijskich i mistrzostw świata. Jest absolwentką Zespołu Szkół nr 2 w Suwałkach Liceum Ogólnokształcącego nr II im. gen. Zygmunta Podhorskiego. Studia z zakresu fizjoterapii rozpoczynała na Akademii Wychowania Filmowego, następnie przeniosła się do ALMAMER Szkoły Wyższej w Warszawie. Karierę sportową zaczynała w Międzyszkolnym Uczniowskim Klubie Sportowym „Olimpijczyk” w Suwałkach, następnie w Starcie Białystok. Jej trenerem jest Edward Dec. Szkoliła się również pod kierunkiem Pawła Słomińskiego w AZS AWF Warszawa.

Mateusz Michalski

lekkoatleta, specjalizujący się w biegach sprinterskich, dwukrotny medalista paraolimpijski, mistrz świata, mistrz Europy. Pierwszym międzynarodowym sukcesem Michalskiego było mistrzostwo świata wywalczone w 201 roku podczas zawodów w Christchurch, gdzie zdobył dwa złote medale w biegach na 100 i 200 metrów. W 2012 roku został mistrzem Europy w biegu na 100 m. Na Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie wywalczył dwa medale – złoty w biegu na 200 m oraz srebrny na dystansie 100 m. Jego trenerami są Zbigniew Lewkowicz i Adam Kaczor.

Paulina Woźniak

pływaczka. Paulina urodziła się bez części lewej ręki. Trenuje pięć razy tygodniowo. Paulina już od godz. 6.30 jest na basenie i przez 1,5 godziny trenuje. Medalistka mistrzostw Europy i świata. Dwukrotna medalistka Igrzysk Paraolimpijskich w Pekinie (srebro) i Londynie (brąz).

Maciej Lepiato

specjalizuje się w skoku wzwyż; mistrz świata oraz mistrz paraolimpijski. W 2010 roku zdobył srebrny medal mistrzostw Polski młodzieżowców oraz reprezentował kraj w meczu międzypaństwowym w tej kategorii wiekowej. Pierwszy międzynarodowy sukces w gronie niepełnosprawnych sportowców odniósł na Mistrzostwach Świata w Christchurch (2011), gdzie stanął na najwyższym stopniu podium. Podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie (2012) zdobył złoty medal i poprawił rekord świata na 2,12 m. Brązowy medalista Halowych Mistrzostw Polski Seniorów (2013).