18. Europejski Festiwal Filmowy
INTEGRACJA TY i JA - 7-11 września 2021 r.

Aktualności

Filmowa Akademia Integracji - finał

 

 

legenda

Filmowa Akademia Integracji to cykl edukacyjny organizowany przez Europejski Festiwal Filmowy od wielu lat. Jego ideą jest przybliżanie dzieł kinematografii związanych z tematem niepełnosprawności. Seanse wybranych filmów połączone są z wykładem i dyskusją, a widownię stanowią różne grupy społeczne – uczniowie, studenci, osoby z niepełnosprawnością, seniorzy.

W tym roku ze względu na ograniczenia związane z pandemią zorganizowanie cyklu na żywo nie było możliwe, a Filmowa Akademia Integracji przeniosła się do internetu. Przez dwanaście ostatnich wtorków zachęcaliśmy Was do obejrzenia filmów poświęconych tematyce niepełnosprawności. Wśród nich znalazły się takie produkcje jak „Chce się żyć" w reż. Macieja Pieprzycy, „Jak pies z kotem" w reż. Janusza Kondratiuka, "Fuga" w reż. Agnieszki Smoczyńskiej oraz zagraniczne, jak „Maudie", w reż. Aisling Walsh czy "Zwariować ze szczęścia", reż. Paolo Virzìego

Nie byłoby cyklu, gdyby nie Łukasz Maciejewski, nasz nieoceniony prelegent i przyjaciel festiwalu, krytyk filmowy i teatralny. Dziękujemy najserdeczniej za wspaniałe lekcje kina, potężna dawkę wiedzy i mądre Słowo.

Na finał proponujemy znakomity film w reż. Macieja Pieprzycy – „Ikar. Legenda Mietka Kosza”. Oparta na faktach opowieść o genialnym niewidzącym muzyku jazzowym, z fantastyczną rolą Dawida Ogrodnika.

 

 

Wszystkie odcinki FAI możecie obejrzeć online, na naszym FB i YouTube.

Cykl się kończy, ale mamy nadzieję, że filmowe obrazy i refleksje im towarzyszące zostaną w Wami na dłużej. Do zobaczenia!