18. Europejski Festiwal Filmowy
INTEGRACJA TY i JA - 7-11 września 2021 r.

Aktualności

17. EFF Integracja Ty i Ja już za nami!

Dobiegł końca XVII Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja. W piątkowy wieczór po raz ostatni spotkaliśmy się w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej z festiwalowymi gośćmi, ekipami filmowymi, bohaterami konkursowych obrazów, jurorami. W tym roku Festiwal był mocno nietypowy; zabrakło spotkań „na żywo”, koncertów, warsztatów, konferencji poświęconej tegorocznemu hasłu „Włączeni w kulturę”. Nie odbędą się też jutrzejsze projekcje filmów pozakonkursowych, tradycyjnie kończące naszą imprezę.

Przez cztery festiwalowe dni skupiliśmy się przede wszystkim na filmach. Przypomnijmy, w tym roku pokazaliśmy 32 filmy z 21 krajów (14 dokumentalnych, 12 fabularnych i 6 amatorskich). Odbyły się spotkania on-line z aktorką Jadwigą Jankowską – Cieślak – przewodniczącą jury, z Małgorzatą Foremniak, która była gościem Festiwalu, Kubą Czekajem – reżyserem, członkiem jury, a także Anną Dzieduszycką – aktorką grającą w konkursowym obrazie „Sukienka”, Petro Aleksowskim – reżyserem filmu „Papcio Chmiel” i Wojciechem Retzem – jednym z bohaterów filmu „Na Górze Tyrryry”.

Statuetka

 

Werdykt jury pracującego w składzie: Jadwiga Jankowska-Cieślak, Kuba Czekaj, Eugeniusz Gordziejuk i Mariusz Trzeciakiewicz przedstawił Kuba Czekaj. Po obejrzeniu filmów biorących udział w konkursie na film fabularny (12 filmów), dokumentalny (14 filmów) oraz amatorski (6 filmów) jednogłośnie przyznało Nagrody Główne – Motyle 2020 i wyróżnienia Jury:

Zadanie 1

 • Motyl 2020 w kategorii filmu amatorskiego otrzymuje film „Zadanie” w reżyserii Dariusza Janiczaka, za dystans i poczucie humoru w przedstawieniu procesu dojrzewania do samodzielności osób z niepełnosprawnością.
 • Wyróżnienie w kategorii filmu amatorskiego dla filmu „Chorzowskie bery i bojki” w reżyserii Sylwii Pradelok-Świerc i Pawła Mikołajczyka za ogromny wkład i wspólny trud organizacji przedsięwzięcia z udziałem bardzo wielu osób, którym udało się stworzyć spójny i pełny obraz.
 • Wyróżnienie w kategorii filmu amatorskiego dla filmu „Monolog stereo” w reżyserii Mariusza Wieliczko za skromność i krystaliczną czystość przedstawienia podjętego tematu.

 

Uciskw twoich mi potrzeba 1

 • Motyl 2020 w kategorii filmu dokumentalnego dla filmu „Uścisków twoich mi potrzeba” w reżyserii Andreja Kuciły za bijące z obrazu ciepło, sposób przedstawienia głębokiej relacji bohaterów oraz tajemnicę porywającą widza.
 • Wyróżnienie w kategorii filmu dokumentalnego dla filmu „Co zdarzy się jutro” w reżyserii Anastasii Shtandke za przedstawienie wnętrza sportsmenki w sposób delikatny i poruszający.
 • Wyróżnienie w kategorii filmu dokumentalnego dla filmu „Przeprowadzka” w reżyserii Omera Ben Davida za uniwersalną opowieść o przyjaźni i wchodzeniu w dorosłość.
 • Wyróżnienie w kategorii filmu dokumentalnego dla filmu „Maricarmen” w reżyserii Sergia Morkina za intymną atmosferę obrazu, wspaniałe zdjęcia, stworzenie poczucia, że to bohaterka filmu zaprosiła nas do swojego codziennego życia.

 

Sukienka 1

 • Motyl 2020 w kategorii filmu fabularnego otrzymuje film „Sukienka” w reżyserii Tadeusza Łysiaka za podjęcie trudnego tematu potrzeby miłości, który został przedstawiony w sposób subtelny i uniwersalny, tworząc film spełniony pod każdym względem.
 • Wyróżnienie w kategorii filmu fabularnego dla aktorki Anny Dzieduszyckiej za rolę w filmie „Sukienka” za ogromną odwagę i profesjonalizm.
 • Wyróżnienie w kategorii filmu fabularnego dla aktora Tommy'ego Jessopa za rolę w filmie „Niewinność” w reżyserii Bena Reida za naturalną grę, wykazanie się talentem aktorskim oraz wielobarwność portretowanej postaci.

 

Zycie nr 2

 • Motyl 2020 Nagrodę Specjalną Rektora Politechniki Koszalińskiej otrzymuje film „Życie nr 2” w reżyserii Krzysztofa Włostowskiego za odwagę twórczą i osobistą w przedstawieniu własnych przeżyć oraz za stworzenie dobrego obrazu przy pomocy minimalistycznych środków.

 

Na grze

 • Nagrodę publiczności Motyl 2020 otrzymuje film „Na górze Tyrryry” w reżyserii Renaty Kijowskiej.

 

Laureaci dowiedzieli się o nagrodach przed rozpoczęciem uroczystości zakończenia Festiwalu i Andrej Kuciła, Dariusz Janiczak i Krzysztof Włostowski przesłali słowa podziękowań i kilka swoich refleksji w związku z Festiwalem. Nie trzeba dodawać, że bardzo się cieszą z festiwalowych Motyli.

Festiwal uznał za zakończony Prezydent Koszalina Piotr Jedliński. Za rok spotkamy się na Festiwalu, który stanie się pełnoletni. Na zakończenie widzowie zobaczyli ostatni film tegorocznego Festiwalu – pozakonkursowy obraz norweski „Nadzieja” z przesłaniem, aby jego tytuł był optymistycznym mottem dla nas wszystkich na najbliższą przyszłość.