17. Europejski Festiwal Filmowy
INTEGRACJA TY i JA - 3-7 listopada 2020 r.

Aktualności

Wystawa „Inni czy tacy sami?"

attachment12

Podczas tegorocznego EFF Integracja Ty i Ja festiwalowe wydarzenia będą się odbywać nie tylko w festiwalowym centrum czyli Koszalińskiej Bibliotece Publicznej, ale także np. na Politechnice Koszalińskiej. Przy okazji konferencji poświęconej aktywnemu uczestnictwu osób z niepełnosprawnościami w szeroko pojętym życiu kulturalnym będzie prezentowana wystawa fotograficzna „Inni czy tacy sami? Szczecin w obiektywie osób niepełnosprawnych”.

Na pomysł zorganizowania warsztatów fotograficznych wpadło Stowarzyszenie „Academia”, Dział Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Szczecińskiego i Urząd Miasta Szczecin, a ich uczestnikami byli studenci US mający różne niepełnosprawności. Fotografowali fragmenty pięknego i często tajemniczego Szczecina, często odkrywając niezwykłe i nieznane oblicza tego miasta. Efektem kilkumiesięcznej pracy studentów jest wystawa ich fotogramów składająca się z kilkunastu plansz. To efekt widoczny gołym okiem, można rzec – namacalny, przeznaczony dla osób oglądających ekspozycję. Bardzo ważnym aspektem kilkumiesięcznych zajęć z aparatem: wychodzenia w teren, nauki kompozycji fotografii czy prawidłowego korzystania ze sprzętu, było aktywne włączenie studentów do udziału w życiu społeczno-kulturalnym miasta, w którym studiują. Niektórzy z autorów prac nie poprzestają na nauce; np. Magdalena Babicz tańczy siedząc na wózku, a Adam Kaczyński gra w goalball czyli piłkę dla niewidomych i niedowidzących. Wystawa „Inni czy tacy sami? Szczecin w obiektywie osób niepełnosprawnych” jest świetnym przykładem, jak osoby z różnymi niepełnosprawnościami odnajdują się w działaniach artystycznych, jak są aktywne i twórcze, mimo że mają do pokonania wiele barier.

Fotografie wykonane przez studentów US można będzie obejrzeć w budynku Politechniki Koszalińskiej przy ul. Śniadeckich. To nie jedyna wystawa, którą przygotowujemy na Festiwal. O następnych napiszemy niebawem.