17. Europejski Festiwal Filmowy
INTEGRACJA TY i JA - 3-7 listopada 2020 r.

Aktualności

Motyle 2019 poleciały do zwycięzców

Jury w składzie: Piotr Wereśniak – przewodniczący, Małgorzata Sobieszczańska, Jowita Budnik, Marzena Trybała i Petro Aleksowski po obejrzeniu filmów biorących udział w konkursie na film fabularny (16 filmów), dokumentalny (16 filmów) oraz amatorski (6 filmów) jednogłośnie przyznało Nagrody Główne – Motyle 2019 i wyróżnienia Jury:

 

Superhero

Motyl 2019 w kategorii filmu amatorskiego otrzymał film „Superhero” w reżyserii Dariusza Janiczaka, za wspaniałych bohaterów, błyskotliwy humor i niezwykłą lekkość opowieści oraz prawdziwy suspens. Dodatkowo jury doceniło poziom realizacji i doskonały montaż, które nie ustępują profesjonalnym produkcjom.

 

Kolor życia

Wyróżnienie w kategorii filmu amatorskiego dla filmu „Kolor życia” w reżyserii Michaela Njoroge i Grace W. Matu, za filmowy manifest przeciwko brakowi tolerancji, okrucieństwu wobec inności oraz przedmiotowemu traktowaniu człowieka.

Połączeni

Motyl 2019 w kategorii filmu dokumentalnego dla filmu „Połączeni” w reżyserii Aleksandry Maciejczyk, za piękną, dowcipną i pełną emocji opowieść o miłości, która pokonuje wszelkie bariery. Jury doceniło oryginalny sposób przedstawienia bohaterów oraz doskonałe wykorzystanie środków filmowych.

 

Mam na imię Pietia

Motyl 2019 w kategorii filmu fabularnego otrzymuje film „Mam na imię Pietia” w reżyserii Darii Binevskaya, za pełną wdzięku opowieść o słowiańskiej wrażliwości osadzonej w systemowym absurdzie wschodu. Jury doceniło umiejętność zawarcia szerokiej gamy emocji w krótkiej i zwartej formie filmowej.

 

Projektanci

Wyróżnienie w kategorii filmu dokumentalnego otrzymuje film „Projektanci” w reżyserii Otoxo Productions, za optymistyczną i sugestywnie zrealizowaną opowieść o inności, która jest prawdziwą wartością, o wykorzystywaniu ogromnego potencjału kreatywnego osób niepełnosprawnych na komercyjnym rynku i sztuce, która integruje bez żadnych ograniczeń.

 

Znak miłości

Wyróżnienie w kategorii filmu dokumentalnego otrzymuje film „Znak miłości” w reżyserii Elada Cohena i Iris Ben Moshe, za ciepłą i czulą opowieść o nietypowym rodzicielstwie, o potrzebie akceptacji i przynależności opowiedzianej w niezwykle szczerym i intymnym portrecie bohaterów.

 

Szczęśliwi razem

Wyróżnienie w kategorii filmu dokumentalnego otrzymuje film „Szczęśliwi razem” w reżyserii Yena Kung Kuo, za odwagę podjęcia trudnego ale bardzo ważnego tematu, przełamującego tabu społeczne i kulturowe.

 

Fale uderzeniowe

Wyróżnienie w kategorii filmu dokumentalnego otrzymuje film „Fale uderzeniowe” w reżyserii Kineret Hay-Gillor, za wnikliwe i pogłębione spojrzenie na problem traum powojennych i ich wpływu na całe rodziny i społeczeństwo.

Rycerz Stefan

Nagrodę publiczności otrzymał film „Rycerz Stefan" w reżyserii Agnieszki Kozaczki-Gralak.

Nagrodę jury młodzieżowego otrzymał film „Superhero" w reżyserii Dariusza Janiczaka.