17. Europejski Festiwal Filmowy
INTEGRACJA TY i JA - 3-7 listopada 2020 r.

Aktualności

Konferencja prasowa 16. EFF Integracja Ty i Ja

DSC 2177

 

- Festiwal jest nie tylko świętem integracji, osób z niepełnosprawnością i tolerancji, ale też świętem Koszalina - powiedział prezydent Przemysław Krzyżanowski, otwierając konferencję. - Wpisał się na stałe nie tylko w mapę kulturalną naszego miasta i regionu, ale też Polski, a znany jest i poza jej granicami. Bardzo się cieszę, że Koszalińska Biblioteka Publiczna po raz kolejny będzie gościć rzeszę filmowców i widzów, którzy będą mogli poczuć wspaniałą atmosferę, z której festiwal jest doskonale znany.

Dyrektor festiwalu, Barbara Jaroszyk opowiedziała o idei przewodniej tegorocznego EFF Integracja Ty i Ja, a także działaniach całorocznych.

- Aż wierzyć się nie chce, że już po raz szesnasty w Koszalinie będziemy mieli przyjemność gościć naszych wspaniałych tówrców i publiczność. Przypomnę, że nie jest tylko festiwal wrześniowy. W ciągu roku organizujemy Filmową Akademię Integracji, w czerwcu Fotokonfrontacje, a na jesień jesteśmy w Brukseli. Zdecydowaliśmy się w tym roku wręczenie nagród przenieść na piątek, ale projekcje filmów potrwają do soboty. Cała edycja poświęcona będzie ogromnie ważnemu tematowi - pracy zawodowej osób z niepełnosprawnością. Udało nam się zaprosić do współpracy m.in. Powiatowy Urząd Pracy, z którym organizujemy konferencję naukową.

Program filmowy przybliżył Dariusz Pawlikowski, dyrektor programowy festiwalu.

- W ciągu festiwalu obejrzymy 38 filmów konkursowych i sześć pozakonkursowych. Pochodzą z 17 krajów, w tym Polski. Jak zwykle, staraliśmy się o filmy dobre, ważne było również kryterium geograficzne, bo chcemy podejrzeć jak kinematografia interpretuje temat niepełnosprawności w różnych zakątkach globu. Tematy są bardzo różne - sport, miłość, problemy osób starszych, relacje międzyludzkie, choroby cywilizacyjne, ale też terroryzm czy zespół stresu pourazowego. Mamy w tym roku w konkursie po raz pierwszy horror!

Dorota Czech dodała: - Projekt cały czas ewoluuje, ale stałe jest to, że jesteśmy zapraszani do wielu miejsc Polski w ramach Malych Festiwali Ty i Ja oraz EFF Integracja Ty i Ja w kinach - do sal studyjnych w dużych miastach. Nasz namiot festiwalowy będzie w tym roku spełniał funkcję sali kinowej, zostanie zaciemniony i będziemy w nim wyświetlać filmy z audiodeskrypcją w ramach projekcji "Usłysz film!". Program jest bardzo bogaty, wejście na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Czekamy już tylko na widzów!