17. Europejski Festiwal Filmowy
INTEGRACJA TY i JA - 3-7 listopada 2020 r.

Aktualności

Nasi goście specjalni

 

buczek

Dariusz Buczek – mieszka w Gdańsku. Od urodzenia choruje na wrodzoną łamliwość kości (Osteogenesis Imperfecta). W tym czasie miał aż 12 złamań i 8 operacji, które mocno dały mu się ze znaki, ale także zahartowały. Niestety, żadna aktywność wieku młodzieńczego nie wchodziła w rachubę, więc musiał poszukać sobie innego zainteresowania. Na lekcjach muzyki, nauczyciel zorientował, że nie tylko dobrze i czysto śpiewa, ale ma dobry słuch i od tamtego czasu zaczęła się jego historia muzyką. Zgłosił się na ogólnopolski Festiwal „Zaczarowanej Piosenki” organizowany przez Fundację Anny Dymnej „Mimo wszystko”. Za czwartym razem dostał się do półfinału, później do finału, gdzie wyśpiewał główną nagrodę. Festiwal otworzył mu wiele drzwi. Występował na scenie razem z Anią Karwan, Pawłem Domagałą, Skaldami, Markiem Piekarczykiem, Mietkiem Szcześniakiem, z którym w chórkach nagrał jeden utwór oraz teledysk do najnowszej płyty artysty. Brał udział w nagraniu płyty Tadeusza Woźniaka. Pisze teksty piosenek i komponuje muzykę, udało mu się nagrać pierwszą autorską płytę, gra koncerty.

 

Piotr Kąkol

Piotr Kąkol – jego życie zmieniło się diametralnie 4 lipca 2004 roku, kiedy w wypadku komunikacyjnym stracił nogę. W 2018 roku, po udziale w EFF Integracja Ty i Ja w Koszalinie, postawnowił zmienić swoje życie na lepsze i związać swoje życie ze sportem. Od tej pory trenuje rzut dyskiem i pchnięcie kulą. Jest zawodnikiem Startu Bydgoszcz, reprezentantem kraju w lekkiej atletyce i ma ogromne szanse pojechać na Mistrzostwa Świata i Igrzyska Paraolimpijskie do Tokio.

 

szczęsny

Andrzej Szczęsny – polski narciarz alpejski, paraolimpijczyk, występujący w konkurencjach dla zawodników jeżdżących na stojąco. Zawodnik klubu Start Bielsko-Biała. Mając 9 lat zachorował na nowotwór kości, przeszedł kilka chemioterapii, jednak dla ratowania życia amputowano mu nogę. Po roku od amputacji zrobiono mu pierwszą protezę, w której uczył się na nowo chodzić. Ukończył szkołę zawodową dla niepełnosprawnych w Busku-Zdroju. W roku 2000 Szczęsny zadebiutował w międzynarodowych zawodach sportowych. W 2004 zajął 5. miejsce w slalomie gigancie na mistrzostwach świata. Członek kadry na Igrzyska Paraolimpijskie w Turynie w 2006 – podczas treningu przed zawodami złamał kość piszczelowąi nie wystąpił. W 2009 roku wsyatąpił na igrzyskach w Vancouver. W 2015 roku zwyciężył w I edycji programu rozrywkowego Celebrity Splash.

 

 Marcel Jarosławski

Marcel Jarosławski – od urodzenia jest osobą z niepełnosprawnością (niedorozwinięta kończyna dolna). Od dziecka aktywny, uprawiał różne sporty, przede wszystkim piłkę nożną, uczestniczył w szkolnych zawodach. W 2001 roku poznał trenera Wojciecha Kikowskiego, który pracował ze sportowcami niepełnosprawnymi. Rozpoczął treningi skoków wzwyż. Pierwsze medale zdobył medale na Mistrzostwach Polski Juniorów. W 2004 roku nie tylko zdobył złoty medal, ale ustanowił swój rekord życiowy i rekord Polski juniorów, który do tej pory nie został pobity. Zdobył złote medale na Mistrzostwach Europy, a także podczas igrzysk w Rio. Karierę sportową zakończył w 2013 roku. Po studiach (finanse i rachunkowość) skupił się na pracy zawodowej w Polskim Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start”. W 2016 roku został powołany do Reprezentacji Polski na XVI Letnie Igrzyska Paraolimpijskie w Rio de Janeiro jako członek misji. W maju 2017 roku został wybrany na członka zarządu Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start”. Dyrektor World Para Athletics Grand Prix – międzynarodowego mitingu lekkoatletycznego Bydgoszcz 2019, w którym wzięło udział niemal 500 zawodników z 35. krajów.

Spotkania poprowadzi Krzysztof Głombowicz, dziennikarza i komentator sportowy.