16. Europejski Festiwal Filmowy
INTEGRACJA TY i JA - 3-7 września 2019 r.

Aktualności

Spotkanie z Robertem Więckiewiczem!

 

maslow Y1A2130 1

 

Robert Więckiewicz – aktor teatralny i filmowy, urodzony w 1967 roku w Nowej Rudzie, której jest honorowym obywatelem. Absolwent PWST we Wrocławiu. Występował w Teatrze Polskim w Poznaniu, warszawskich Rozmaitościach, Teatrze Narodowym, Teatrze Montownia, Teatrze Telewizji.

Na ekranie zadebiutował w 1993 roku w Ferdydurke Jerzego Skolimowskiego. Grał między innymi w filmach Feliksa Falka, Filipa Bajona, Juliusza Machulskiego, Tomasza Wiszniewskiego, Wojciecha Smarzowskiego, Marka Koterskiego, Tomasza Bagińskiego.

Jego najgłośniejsze role to Socha w nominowanym do Oscara obrazie Agnieszki Holland W ciemności, Lech Wałęsa w filmie Wałęsa. Człowiek z nadziei w reżyserii Andrzeja Wajdy oraz Jerzy – główny bohater filmu Pod Mocnym Aniołem w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego.

Jest zdobywcą wielu nagród w Polsce i zagranicą, m.in. czterech Orłów, Polskiej Nagrody Filmowej. Najnowsze filmy i seriale z Robertem Więckiewiczem w rolach głównych to Kler Wojtka Smarzowskiego, Jak pies z kotem Janusza Kondratiuka, 7 uczuć Marka Koterskiego, Ślepnąc od świateł Krzysztofa Skoniecznego oraz 1983 – pierwsza polska produkcja dla Netflix.

W filmie Jak pies z kotem, Robert Więckiewicz wciela się w rolę Janusza, opiekującego się bratem Andrzejem (Olgierd Łukaszewicz) po doznanym przez niego udarze. Wraz z żoną (Bożena Stachura) swoim bratem się nie zajmuje, ale opiekuje. Zadania nie postrzega jako obowiązku, ale oczywistość wpisaną w naturalny cykl życia rodziny. Dostosowuje do jego niepełnosprawności własny dom, życie rodzinne i codzienność. To historia prawdziwa braci Kondratiuk – reżyserów kultowych polskich filmów. Komedia, choć ogląda się ją ze łzami wzruszenia. Uniwersalna opowieść o alchemii braterskiej miłości oraz prawdziwym znaczeniu nieco wyblakłych w czasach powierzchownych emocji i głębokiego egoizmu pojęć, jak „troska”, „bliskość”, „oddanie”. Piękne, mądre i szlachetne kino.

Serdecznie polecamy film oraz spotkanie z naszym gościem, w czwartek, 5 września o godz. 19.45. Poprowadzi je Łukasz Maciejewski.

Fot. Rafał Masłow