16. Europejski Festiwal Filmowy
INTEGRACJA TY i JA - 3-7 września 2019 r.

Aktualności

Jury konkursu filmowego

 

IMG 3619

Jowita Budnik – aktorka. Wychowanka Ogniska Teatralnego państwa Machulskich przy Teatrze Ochoty oraz absolwentka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Na ekranie zadebiutowała w wieku 11 lat w filmie Kochankowie mojej mamy, Radosława Piwowarskiego, a dwa lata później po raz pierwszy stanęła na teatralnych deskach, grając tytułową rolę w spektaklu Eksperyment Magdalena w reżyserii Haliny Machulskiej w Teatrze Ochoty.

Zagrała role w ponad 60. polskich i zagranicznych filmach oraz serialach, a także gościnnie w warszawskich teatrach: Powszechnym, Kamienicy, Studio i Prezentacje.

Przełomem w jej życiu zawodowym było spotkanie z duetem reżyserskim Joanną Kos-Krauze oraz Krzysztofem Krauzem, z którymi zaczęła współpracę epizodem w Długu i kontynuowała ją we wszystkich ich późniejszych filmach. Stworzyli wspólnie sześć obrazów, z których najważniejsze: Plac Zbawiciela, Papusza i najnowszy, Ptaki śpiewają w Kigali zostały docenione przez krytyków, widzów i festiwale na całym świecie.

Laureatka wielu nagród aktorskich, w tym Kryształowej Kuli w Karlovych Varach, Złotych Lwów w Gdyni oraz Orłów.

Fot. Grażyna Gudejko