17. Europejski Festiwal Filmowy
INTEGRACJA TY i JA - 3-7 listopada 2020 r.

Aktualności

Festiwal z głową w chmurach

Za nami trzeci i czwarty dzień EFF Integracja Ty i Ja i wszystkie 42. projekcje konkursowe. Sala kina Alternatywa niemal na każdym seansie wypełniona była po brzegi. Rekord padł wczoraj wieczorem, podczas projekcji „Dziewczyny z szafy”. Chętnych było zdecydowanie więcej niż miejsc. Liczba kresek, którymi publiczność symbolicznie naszej tablicy głosuje na wybrany film, najliczniejsza jest przy debiucie fabularnym Bodo Koxa. Przed nami werdykt jury, który usłyszymy w czasie jutrzejszej gali finałowej. Obrady – to już wiemy – nie będą łatwe, bo poziom konkursu w opinii i widzów, i jurorów jest wysoki. Faworyta nie ma, a to zazwyczaj bywa dobrym symptomem.

Tymczasem obok filmu dzieją się rzeczy magiczne. Teatr Delikates zafundował wczoraj widzom możliwość lotu w chmury, Teatr na Kółkach z Kowalek – przepiękną wieczorną inscenizację, którą dużą część publiczności doprowadził do łez. Grupa Magmortal tańczyła z ogniem. Dziś pożegnaliśmy nasz kochany Teatr Ruchu Balonik, a on nas taneczną prezentacja finałową.

Wydarzeniem specjalnym było z pewnością spotkanie, który poprowadził Michał Olszański. Gościem spotkania był Tomasz Leleń. Cierpiący na zespół Aspergera bohater reportażu Joanny Frydrych „Inny szuka szczęścia”. Człowiek – cytując słowa filmu – „tak autentyczny, że na granicy akceptowalności”. Prostym, piękny i mądrym językiem opowiadał o swojej drodze do zyskania pełnej samoświadomości, społecznym wykluczeniu i zwykłych ludzkich pragnieniach, które niektórym z nas przychodzi spełniać dużo trudniej.

GALERIA: