16. Europejski Festiwal Filmowy
INTEGRACJA TY i JA - 3-7 września 2019 r.

Mały Festiwal Ty i Ja w Siaulai, Litwa.

W dniu 16 listopada sekcja ESN Litwa zorganizowała po raz pierwszy Mały Festiwal „Ty i Ja”. Wydarzenie to miało miejsce w ciągu tygodnia Social Erasmus, jaki organizowany był przez wszystkie oddziały europejskie tej organizacji jednocześnie w większości krajów europejskich.

Wieczór poświęcony był przeglądowi filmów związanych z tematyka niepełnosprawności i integracji społecznej osób niepełnosprawnych. 5 filmów zostało wyświetlonych w trakcie pokazów w 4 miastach Litwy: Kaunas, Kłajpedzie, Siauliai i Wilnie. Filmy omawiały temat ludzi niepełnosprawnością intelektualną i fizyczną. "Jesteśmy bardzo zadowoleni z możliwości organizacji takiego wydarzenia jakim jest Mały Festiwal „Ty i Ja”. „Wierzymy, że każda osoba, która obejrzała film, postawiła krok w stronę bycia bardziej tolerancyjnym, co sprawiło, że także był to mały krok dla całego społeczeństwo. Każdy człowiek ma znaczenie i każdy jest na swój sposób znakomity."

Po każdym pokazie filmowych, studenci Erasmusa oraz ich  mentorzy byli zachęcani do dzielenia się własnymi przemyśleniami i wrażeniami na temat obejrzanych filmów.

  • „Były omawiane nasze błędne postawy wobec osób niepełnosprawnych, które są czasami zupełnie niepotrzebne i nieuzasadnione jak lekceważenie ich potrzeb, choć nie powinno tak być.“
  • „Po festiwalu możemy stwierdzić również, że w dzisiejszych czasach musimy słuchać siebie, częściej i bardziej uważnie, ponieważ jest to ważna część naszego życia, które może doprowadzić do lepszego zrozumienia i komunikacji”.
  • „Duża część filmów zmusiła uczestników dyskusji do przeanalizowania ich postawy wobec osób niepełnosprawnych i sprawiła, że będziemy słuchać z większą intensywnością sygnałów i postaramy się zrozumieć, że wszystko jest rzeczywiście możliwe. Dlatego doszliśmy do wniosku, że musimy mieć nadzieję, musimy szukać i dążyć do spełnienia naszych marzeń na każdym etapie naszego życia. Wreszcie to jest idea festiwalu Integracja Ty i Ja, by każdy zrozumiał i nauczył się od bohaterów, że cały czas musimy iść na przód, bez względu na to się dzieje".